Zahraniční tisk: Hollande odmítá kvóty pro uprchlíky; Zadržení ruští vojáci v Luhansku

Zahraniční média si dnes 20. května všímají toho, že francouzský prezident Francois Hollande odmítá evropské kvóty pro uprchlíky. Přijetí tohoto plánu Evropské komise je tak nejistý. Média také píší o zadržených ruských vojácích na východě Ukrajiny. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina však odmítá, že by zde vojáci připravovali sabotáž, přestože o tom vypověděl jeden ze zadržených vojáků.

Po španělském ministerstvu zahraničí odmítá přerozdělování přistěhovalců do Evropy pomocí povinných kvót i francouzský prezident Francois Hollande. Osud plánu Evropské komise, který počítal s povinnými počty přijatých běženců do jednotlivých členských zemí, je tak podle deníku The Guardian velmi nejistý. Madrid poukázal na ekonomické motivace běženců a upozorňoval na vysokou úroveň nezaměstnanosti ve Španělsku, která podle tamního ministra zahraničí přijímání imigrantů znemožňuje.

 

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov trvá na tom, že na východní Ukrajině nejsou nasazení žádní ruští vojáci, i přesto, že tam dva vojenské průzkumníky ze speciálních ruských jednotek Spetsnaz ukrajinské jednotky o víkendu zadržely. Výslech ruského seržanta Alexandrova, který leží na nemocničním lůžku, přináší americký bezpečnostní magazín The Foreign Policy. Vypovídá, že úkolem jeho oddílu v oblasti východoukrajinského Luhansku bylo sledování nedaleké elektrárny a příprava sabotáže. Ruská strana trvá na tom, že zadržení sice prodělali výcvik ruské armády, ale nejsou v aktivní službě.

 

Němečtí strojvedoucí pokračují ve stávce, kterou chtějí správu železnic Deutsche Bahn přinutit k další debatě o zvýšení platů u státních drah. Deset tisíc odborářů sdružených v odborech GDL omezilo včera provoz na nákladních vlacích a od dnešního rána se má protest rozšířit i na osobní vlaky. Internetový server Deutsche Welle upozorňuje, že vyjednávací síla jednotlivých profesí u železnice se odvíjí od počtu odborářů. Německá obchodní komora odhaduje, že nynější stávka způsobí německým firmám ztráty ve výši 500 milionů eur.

 

Povinné budování parkovacích ploch pro karavany toulavých lidí bez adresy provází ve Francii nejrůznější kontraverze. Areál v městečku Wattreloss u belgické hranice má na žádost belgické strany ohrazovat i vysoká betonová zeď, kterou některá média označují za protirómskou. Belgičané podle slovenského deníku Pravda ale tvrdí, že plánovaná palisáda nemá nezaměstnané cestovatele od ostatních oddělovat, ale zajistit jejich bezpečí.

 

Íránský ministr zahraničí Mohamad Džaráf Zavíd, který je hlavním vyjednavačem Teheránu se Západem ohledně uvolnění íránského jaderného programu, poskytl rozhovor německému týdeníku Der Spiegel. Upozorňuje, že Íránci Američanům poskytli přesný počet jaderných centrifug v elektrárnách Natanz a Fordo, stejně jako dokumentaci o těžkovodním reaktoru v Araku. Pokud bude dohoda o mírovém užití jaderné energie uzavřena, mají být podle Zavída zrušeny veškeré sankce. Ajatolláhové jeho země prý nechtějí dohodu brzdit, jednání se údajně protahuje kvůli různosti názorů na straně Západu.

 

Týdeník The Economist vysvětluje, proč i přes oteplování mezinárodních vztahů mezi Spojenými státy a Kubou stojí obyvatelům Kuby za to emigrovat do USA. Za letošní rok tam uteklo dva a půl tisíce Kubánců, které podle britského týdeníku láká jednak přednostní udělení občanství, ale hlavně ekonomická nouze. Castrův režim vydává základní potraviny na příděl a posílá kvalifikovaný zdravotní personál vydělávat do Venezuely nebo Mexika, ale na někdejším ostrově svobody se nůžky mezi bohatstvím a chudobou dál rozevírají.

 

Český brankář londýnského fotbalového klubu Chelsea Petr Čech zvažuje přestup do Manchesteru United, kde se v bráně uvolňuje místo po španělském brankáři . Podle Čechova agenta Viktora Koláře se brankář už loni dohodl s majitelem klubu Abramovičem, že po jedenácti úspěšných letech v Chelsea mu vedení klubu nebude bránit v odchodu, píše Daily Telegraph.

 

Japonský výrobce airbagů, firma Takata, způsobila největší stahování aut z amerického trhu, píše agentura Reuters. Závadné a nebezpečné výrobky, které na výrobní lince používá jedenáct automobilek,  jsou hlášené v dalších 34 milionech vozů. V šesti úmrtích při havárii bylo prokázáno zavinění vadného airbagu, který se aktivoval přiliš prudce a do interiéru explodoval drobné střepiny. Jak potvrdilo americké ministerstvo dopravy , celkově od roku 2008 bylo kvůli těmto bezpečnostním autodoplňkům z prodeje i silnic staženo více jak 53 miliony aut.

 

Deník New York Times přináší portrét amerického ornitologa, který podrobně studuje ptačí varovné signály. Potvrzuje, že některým švitořením i pokřikům naslouchají v lese i další živočišné druhy jako například veverky, které varování sýkorek předávají dál. V Africe zas rozumí některé druhy opic špačkům. Dravci, před kterými se lesní pěvci dokážou varovat až rychlostí 160 kilometrů v hodině, nejsou přitom varovné signály ve vlnových délkách mezi šesti a deseti kilohertzy schopni registrovat.  Americký biolog se nyní snaží dokázat, že ptačí alarmy obsahují kromě varování také informace o velikosti a druhu blížícího se nepřítele.

Zahraniční tisk: Hollande odmítá kvóty pro uprchlíky; Zadržení ruští vojáci v Luhansku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.