Zahraniční tisk: Hofer je poražený, ale nezlomený; ukrajinský konflikt má více než 10 tisíc obětí

Poražený, ale nezlomený - tak zahraniční média popisují prohru ultrapravicového kandidáta na rakouského prezidenta Norberta Hofera. Velmi těsný výsledek voleb ale naznačuje, že Svobodné straně Rakouska se vrátí a bude si chtít otevřít další mocenské dveře. Světová média dále informují o humanitárním summitu OSN. Ukrajinský prezident Petro Porošenko zde uvedl, že konflikt na východní Ukrajině má na svědomí více než 10 tisíc mrtvých a 20 tisíc zraněných. Porošenko tak požádal OSN o podporu při obnově země.

Volby v Rakousku skončily těsně, voliči věřili i extrémismu, píše dnes slovenský deník SME. Více než dva miliony voličů uvěřili extremismu zabalenému do vlídnějšího obalu v podobě Norberta Hofera. Extrémní pravice tak už měla jednu nohu mezi dveřmi rakouského prezidentského sídla. K velké úlevě minimálně jedné poloviny Rakouska – a velké části Evropy – se tam však kandidát Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer nakonec nenastěhuje.Převaha bývalého lídra Strany zelených Alexandra Van der Bellena v prezidentských volbách však neznamená, že protistrana s neonacistickým genetickým kódem si už žádné mocenské dveře v rakouské politice neotevře. Výhra Van der Bellena je v tak rozpolcené zemi velmi křehká, míní slovenský list.

 

Poražená, ale nezlomená – rakouská ultrapravice se vrátí a bude chtít víc, píše britský deník The Guardian. Obrovská podpora prezidentského kandidáta Norberta Hofera je součástí nové a nebezpečné „evropské“ politiky. Rakouský nervy drásající souboj mezi dvěma zcela odlišnými kandidáty je u konce. Stoupenci nezávislého kandidáta Alexandra Van der Bellena si zhluboka oddechli, když bylo oznámeno jeho vítězství nad kandidátem ultrapravicové Svobodné strany Rakouska.Konečný výsledek rakouských prezidentských voleb byl tentokrát zcela závislý na 700 000 korespondenčních hlasů, které mohly být sečteny až během včerejška. Skutečnost, že Van der Bellen zvítězil jen těsně, dává tušit, že ho při reprezentování Rakouska v příštích šesti letech nečeká zrovna lehké období, domnívá se britský list.

 

Smrt Muhammada Mansúra, vůdce Talibanu, je podle prezidenta Spojených států amerických milníkem, píše americký deník New York Times. Barack Obama potvrdil, že Mansúr byl zabit během útoku amerických bezpilotních letounů v Pákistánu. Hnutí Taliban se tak bude potýkat již s druhou krizí související s nejvýše postavenými členy tohoto hnutí, a to během jednoho roku, připomíná americký list.

 

Pákistán vyjádřil znepokojení nad útokem ze strany armády Spojených států amerických, během kterého byl o víkendu zabit vůdce Talibanu Muhammad Mansúr, všímá si americký deník The Washington Post. Podle Pákistánu by útok mohl poškodit snahu o usnadnění mírových rozhovorů mezi vedením Talibanu a afghánskou vládou. Útoky bezpilotních letounů také podle Pákistánu představují porušení charty OSN, která zaručuje neporušitelnost suverenity a územní celistvosti členských států OSN, informuje americký The Washington Post.

 

Ruská agrese na Ukrajině má více než 10 000 obětí, cituje ruský deník Moscow Times ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ukrajinský prezident včera na humanitárním summitu OSN v Istanbulu také prohlásil, že agrese související s válečným konfliktem na východě Ukrajiny má dále na svědomí více než 20 000 zraněných a že jeho země je terčem cílené agrese ze strany Ruska již více než dva roky. Ukrajinský prezident požádal členské státy OSN o podporu při obnově Ukrajiny s tím, že Ukrajina na oplátku v budoucnosti poskytne humanitární pomoc tam, kde jí bude zapotřebí, informuje ruský list.

Zahraniční tisk: Hofer je poražený, ale nezlomený; ukrajinský konflikt má více než 10 tisíc obětí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.