Zahraniční tisk: Hlavním úkolem nového tureckého premiéra bude upevnit Erdoganovu moc

Světová média se 23. května věnují nově zvolenému tureckému premiérovi Bilanimu Yildirimovi. Jeho hlavním úkolem bude podle médií dokončení změny ústavy prosazované prezidentem Recepem Erdoganem, která upevňuje prezidentskou moc. V souvislosti s Tureckem také zahraniční noviny píší o tom, že tamní regionální nevyrovnanost je významnou překážkou členství Turecka v Evropské unii. Zmenšení rozdílů mezi regiony pak vidí za jednu z klíčových podmínek vstupu do Unie.

V syrských pobřežních městech dnes při explozích zahynulo více než 70 lidí. Exploze ve městech Džabla a Tartuse ležících v provincii Latákie si vyžádaly také více než sto raněných. Většina obětí jsou podle slovenského deníku Pravda civilisté. Oblast je domovem vládnoucích alávitů a zatím byla od velkých bojů ušetřena. Syrská televize Al-Ichbáríja útoky označila za teroristické činy. V Sýrii má přitom od konce února platit příměří, které je však neustále na různých místech země přerušováno, a tak komplikuje mírová jednání zprostředkovávaná OSN.

 

Americký prezident Barack Obama během své návštěvy Hanoje oznámil zrušení několik desítek let trvajícího embarga na prodej zbraní do Vietnamu. Jak píše britský deník The Guardian, Barack Obama, který je třetím americkým prezidentem od konce vietnamské války v roce 1975, se domnívá, že obě země již dosáhly potřebné úrovně důvěry a spolupráce. Tento krok je zároveň jasným důkazem normalizace vztahů obou zemí a signálem Číně v otázce sporných území v Jihočínském moři. Čína dokonce před dvěma lety ve vodách nárokovaných Vietnamem vystavěla ropnou plošinu, upozorňuje francouzský portál RFI.

 

Francouzský premiér Manuel Valls se během státní návštěvy v Tel Avivu zavázal bojovat proti antisemitismu a byl přijat jako přítel Izraele, informuje francouzský portál RFI. Belgický deník Le Soir nicméně dodává, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu zamítl Vallsův návrh uspořádat mezinárodní konferenci k vyřešení konfliktu mezi Izraelci a a Palestinci v Paříži. Netanjahu se totiž domnívá, že jediným způsobem mírového řešení jsou bilaterální jednání.

 

Nejvyšší hora světa Mount Everest si v průběhu čtyři dnů vzala 4 oběti včetně Šerpů, dva horolezci jsou nezvěstní. Letošní lezecká sezóna přitom začala teprve v dubnu a je první po katastrofálním zemětřesení, které zasáhlo Nepál v roce 2015. Lavina rok předtím podle portálu americké stanice CNN za jediný den pohřbila 16 Šerpů.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pověřil sestavením vlády ministra dopravy Binaliho Yildirima, který se včera stal novým lídrem islámské konzervativní Strany spravedlnosti a rozvoje. Yildirim také nahradí bývalého premiéra Ahmeta Davutoglua, který nedávno podal demisi. Jeho zvolení nebylo podle portálu France 24 žádným překvapením, byl totiž jediným kandidátem. Hlavním úkolem nového tureckého premiéra bude dokončení změny ústavy prosazované prezidentem Erdoganem a upevňující prezidentskou moc.

 

Regionální rozdíly v Turecku nemají tendenci se vyrovnávat, naopak jsou jedním z největších strukturálních problémů země, upozorňuje turecký deník Hürriyet Daily News. Nepomohly ani investice v roce 2012. Deník také považuje regionální nevyrovnanost za významnou překážku členství Turecka v Evropské unii a zmenšení rozdílů mezi regiony za jednu z klíčových podmínek vstupu do Unie. Důvody tohoto trendu jsou historické, sociální i ekonomické. Globalizace turecké ekonomiky od 80. let minulého století, tržní výkyvy a absence centrálního plánování rozdíly mezi rozvinutými a zaostalými regiony dále prohloubily.

 

Konzumace tučných potravin může snížit riziko obezity, všímá si dnešní vydání britského deníku The Independent. Strava s nízkým obsahem rafinovaných cukrů, ale s vysokým obsahem zdravých tuků je nejlepším způsobem, jak můžeme zabránit přibývání na váze a podpořit hubnutí. Nízkotučné diety a snižování cholesterolu mají totiž na naše zdraví ničivé účinky. Odborníci tedy doporučují jíst maso, ryby, mléčné výrobky i zdravé potraviny s vysokým obsahem tuku, jako je například avokádo. Zpráva, podle které nasycené tuky onemocnění srdce nezpůsobují, nýbrž mají preventivní účinek, ovšem pobouřila vědeckou komunitu.

Zahraniční tisk: Hlavním úkolem nového tureckého premiéra bude upevnit Erdoganovu moc Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.