Zahraniční tisk: Hlasování o sesazení Rousseffové bylo anulováno; hladomor v Jižním Súdánu

Světová média píší 10. května o tom, že brazilská prezidentka Dilma Rousseffová zřejmě nadále zůstane v čele své země. Nedávno zvolený předseda dolní komory brazilského parlamentu totiž zrušil rozhodnutí o jejím odvolání. Zahraniční média si dále všímají, že polovina obyvatel Jižního Súdánu je ohrožena akutním hladomorem. V přímém ohrožení života je zde téměř tři miliony obyvatel.

Držme se Erdogana, tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Nelze zároveň zastavit milion nových běženců a nebýt přitom pokrytcem – je totiž třeba si vybrat. Výkřik tureckého prezidenta, že on tedy protiimigrační zákon rozhodně měnit nebude, dostává imigrační dohodu s Ankarou do rovnováhy. Není jasné, jestli to bude 50 na 50, ale pokud v jednom ze 72 bodů, kterými Evropská unie podmiňuje vízovou liberalizaci, nedojde ke shodě, je možné, že dojde k aktivaci dřívější Erdoganovy výhrůžky, že migranty posadí na lodě a na autobusy a pošle je do Evropy, píše slovenský list. Tureckého prezidenta je možné nazvat demagogem - jeho tvrzení o „protiteroristických zákonech platných v EU, které se neruší“, nepatří do seriózní debaty. V ničem si tak ale nepomůžeme – Erdogan totiž nebyl coby partner vybrán v soutěži krásy, ale jako nouzová možnost poté, kdy všechna ostatní řešení selhala coby iluzorní a politicky neprůchodná, uzavírá slovenský list.

 

Hlasování o sesazení stávající prezidentky Brazílii Dilmy Rousseffové bylo anulováno, informuje britský deník The Guardian. Tímto krokem se brazilská legislativa ocitla v chaosu. Včerejší překvapivý krok zatím málo známého a teprve nedávno zvoleného předsedy dolní komory brazilského parlamentu, kterým došlo ke zrušení rozhodnutí o odvolání prezidentky Rousseffové, tak nejen kvůli svému načasování vyvolává spekulace, že mohl jednat jménem svého předchůdce. K tomuto absurdnímu zvratu v politickém dramatu, s kterým se v současné době Brazílie potýká, došlo jen několik dnů předtím, než měl o odvolání prezidentky Rousseffové hlasovat brazilský senát, připomíná britský The Guardian.

 

Boj o prezidentské křeslo na Filipínách vede člověk, který bývá připodobňován k republikánskému kandidátovi na post příštího prezidenta Spojených států amerických Donaldu Trumpovi, píše americký deník International New York Times. Rodrigo Duterte je podle včerejších částečných výsledků prezidentského klání na Filipínách jasným favoritem, ale jeho poznámky zaměřené proti ženám a proti papeži Františkovi vyvolaly vlnu kritiky. Mnoho lidí si také znepřátelil svými nedávnými poznámkami týkajícími se znásilnění, připomíná americký list.

 

Polovina obyvatel Jižního Súdánu je ohrožena akutním hladomorem, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle včerejšího sdělení OSN tak má Jižní Súdán nakročeno k další krizi. V prvních třech měsících letošního roku se OSN domnívala, že v přímém ohrožení života je v této africké zemi přibližně 2,8 milionu obyvatel, avšak v následujících měsících se pravděpodobně bude jednat až o 5,3 milionu obyvatel. Až do žní zůstane situace na mnoha místech v zemi kritická, píše švýcarský list.

 

Rakouský kancléř včera podal demisi, všímá si americký deník The Washington Post. Werner Faymann svou rezignaci dává do souvislosti s nedostatečnou vnitrostranickou podporou v rámci řešení problémů, kterým Rakousko v současné době čelí, a to včetně migrační krize. Faymann se stal rakouským kancléřem v roce 2008 a po německé kancléřce Angele Merkelové byl druhým nejdéle sloužícím premiérem v zemích Evropské unie, připomíná americký list.

Zahraniční tisk: Hlasování o sesazení Rousseffové bylo anulováno; hladomor v Jižním Súdánu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.