Zahraniční tisk: Havárie německého airbusu; Podoba mobilních telefonů páté generace

Světová média píší 25. března o vyšetřování havárie německého letadla, které se včera zřítilo ve francouzských Alpách. Záchranáři už údajně objevili jednu z černých skříněk. Zahraniční servery se také zamýšlejí nad tím, jak bude vypadat nová generace mobilních telefonů.

Vyšetřovatelé hledají příčinu havárie německého Airbusu A320, který se zřítil ve francouzských Alpách se 150 lidmi na palubě. Na cestě z Barcelony do Düsseldorfu narazilo letadlo do horského masivu aniž by před pádem vyslalo nouzový signál. Podle agentury Reuters objevili záchranáři jednu černou skříňku, pravděpodobně zapisovač letových údajů z kabiny. Spojené státy uvedly, že příčinou nehody, na jejíž místo se kromě německé kancléřky a francouzského prezidenta chystá i španělský premiér, pravděpodobně nebyl teroristický útok. K havárii došlo asi sto kilometrů severně od města Nice, na palubě bylo i šestnáct německých školáků, kteří se vraceli z výměnného pobytu ve Španělsku.

Přestože francouzská Národní fronta Marine Le Penové v prvním kole místních voleb neuspěla, šance její přededkyně na prezidentské křeslo v Elysejském paláci se nezmenšují, myslí si americký Newsweek. Nacionalisté sice nejsou v čele, ale s šestadvaceti procenty hlasů mají o desetinu větší popularitu než v roce 2011. Samotný fakt, že hlavním tématem francouzských novinových titulků bylo, že Le Penová o víkendu nevyhrála, je podle Newsweeku víc než výmluvný. Stejně jako zmatek v řadách vládnoucích, ale stále ztrácejících socialistů. Ti před možným vítězstvím Le Penové podle Newsweeku varují, aby se jejich voliči mohli sjednotit.

Server Russia Direct varuje před západním zpravodajstvím a propagandou, které podle něj čím dál častěji spojují problematiku Putinova Ruska s Islámským státem. Komentátor je překvapen tím, že americké televize o obou věcech referují podobným jazykem, takže už se například nemluví o bojovnících za svobodu ale jen o militantech. Zpravodajství podle Russia Direct přirovnává Putinovy snahy o obnovu Sovětského svazu k budování kalifátu, přičemž pouhé řazení zpráv za sebe laickému čtenáři umožní si obě problematiky propojit. Takové triky podle Russia Direct podporují paranoidní vidění světa a vyvolávají zbytečné obavy z nadcházejícího střetu civilizací.

V jihoamerickém Chile se znovu začíná diskutovat o platném zákazu umělého přerušení těhotenství poté, co jeden z lékařů udal na policii pětadvacetiletou ženu pro podezření z potratu. Pacientku přijal, ale když zjistil, že brala na předpis lék Mistrol, který je v jižní Americe obvyklým nástrojem pro přerušení těhotenství, zavolal policii, která ženu zatkla. Chile patří podle britského deníku The Guardian k šesti zemím na světě, kde je potrat ilegální za jakýchkoli okolností, včetně znásilnění.

Americký týdeník Time referuje o nálezu zapomenutých domů uprostřed jihoamerické džungle, které si za druhé světové války u hranic Argentiny s Paraguayí postavili přední představitelé nacistického Německa jako útočiště pro případ ústupu. Objevené domy byly vystavěny z dovezeného kamene a archeologové z Univerzity v Buenos Aires na místě našli i dobové německé mince a porcelán. Podle místní legendy patřil jeden z domů Hitlerovu pobočníkovi Martinu Bormannovi. Na konci války uteklo do Argentiny na pět tisíc nacistů z Německa, Chorvatska i Itálie, včetně Josefa Mengeleho nebo Adolfa Eichmanna.

Přestože internetové nástroje propojují celou planetu, internetová encyklopedie Wikipedie je důkazem toho, že lidské zájmy jsou stále lokální. Magazín The Smithsonian zveřejnil studii Cornell University, která ukazuje, že editace a tvorba hesel na Wikipedii výrazně reflektuje lokální zaměření svých tvůrců. Případy, kdy dva encyklopedisté z různých míst spolupracovali na stejném heslu, ukazují hokejistu, který podle Wikipedie hraje zároveň ve dvou zemích, nebo hudební žánr, jenž vznikl na dvou různých místech. Svět je podle magazínu The Smithsonian na internetu rozdělen do osmnácti geografických zón, v podstatě zahleděných do sebe.

Týdeník The Economist se zajímá o to, jak budou vypadat mobilní telefony páté generace, které chtějí operátoři uvést na trh nejpozději za pět let. Nová generace mobilů má přijít tak rychle i proto, že výrobce mobilních telefonů ohrožují firmy jako Google nebo Facebook. Standard páté generace má být globální v tom smyslu, že už nebude při cestování nutné vyměňovat původní sim kartu za místní kartu nikde na světě. Zpoždění signálu se kvůli potřebě aplikací zkrátí na jednu milisekundu – dnešní telefony čtvrté generace přitom mají zpoždění 50 milisekund a mobily třetí generace, které jsou stále v provozu se opožďují dokonce o 500 milisekund. V tomto případě jde o to, aby se po telefonu mohla plynule překládat telekonference nebo byl včas vyslán pokyn automobilu bez řidiče.  A protože každá nová generace mobilních telefonů přinesla kromě nových frekvencí také větší objem datového přenosu, je zde ambice zrychlit přenos dat na jeden gigabit za sekundu . Taková kapacita by překonávala i dnešní optická vlákna, která přenášejí HD televizi a internet.

Britská televizní stanice BBC dnes propustí moderátora motoristických pořadů Jeremyho Clarksona, který tento měsíc napadl produkčního při hádce o teplou večeři. Z vnitropodnikového vyšetřování vyplynulo, že večer po natáčení se moderátor pořadu Top Gear v hotelu domáhal steaku po zavření kuchyně, a když jídlo nedostal, dvacet minut svému kolegovi nadával a nakonec ho i fyzicky napadl. Stanice BBC považuje podobné chování za nepřípustné a pořad pravděpodobně přesune na druhý kanál s jiným průvodcem.  Deník Daily Telegraph spekuluje o tom, že čtyřiapadesátiletý Clarkson začne pracovat pro amerického poskytovatele streamovaných médií Netflix.

Zahraniční tisk: Havárie německého airbusu; Podoba mobilních telefonů páté generace Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.