Zahraniční tisk: Hackeři napadli globální bankovní systém; uctění památky zabitých policistů

Světová média píší o tom, že hackeři napadli globální bankovní systém na nejvyšší úrovni. Zločinci tak mohou měnit citlivé bankovní údaje, provádět falešné peněžní převody a podvody s kreditními kartami. Zahraniční média si dále všímají smutečního ceremoniálu k uctění památky dvou zavražděných policistů ve Francii. Během něj prezident François Hollande oznámil opatření k zajištění anonymity policistů mimo službu.

Francouzský prezident François Hollande dnes během smutečního ceremoniálu k uctění památky dvou zavražděných policistů oznámil opatření k zajištění anonymity policistů mimo službu, informuje francouzský deník Le Monde. Útočník, který se přihlásil k radikální organizaci Islámský stát, byl při zásahu zabit. Podle Hollanda by policisté měli mít možnost nosit zbraň i mimo službu, jak je tomu nyní v případě výjimečného stavu.

 

Včerejší zabití britské poslankyně Jo Coxové se podle amerického deníku USA Today v některých ohledech podobá pokusu o atentát na bývalou americkou poslankyni Gabrielle Giffordsovou. Vycházející demokratická hvězda se v lednu 2011 měla setkat s voliči v supermarketu. Giffordsovou však náhle střelil do hlavy dvaadvacetiletý mladík a pokračoval ve střelbe do davu. Jeho řádění tehdy nepřežilo šest lidí a 13 dalších bylo raněno. V obou případech tedy útočil mladý muž na nadějnou mladou ženu a motivem byla politická ideologie. Oba útočníci také svou oběť pravděpodobně sledovali, píše USA Today.

 

Humanitární organizace Lékaři bez hranic odmítla až do odvolání finanční podporu Evropské unie na protest proti její „ostudné“ migrační politice, píše francouzský zpravodajský portál France 24. Podle Lékařů bez hranic politika osmadvacítky a jejích členských zemí odhání lidi a jejich utrpení daleko od evropských břehů. Organizace protestovala již proti dohodě EU a Turecka o posílání migrantů z Řecka zpět do Turecka. Rozhodnutí nepřijímat unijní finance vstoupí v platnost již ode dneška.

 

Hackeři napadli globální bankovní systém na nejvyšší úrovni. Zločinci tak mohou měnit citlivé bankovní údaje, provádět falešné peněžní převody a podvody s kreditními kartami, píše britský portál Epoch Times. Experti uvádějí, že hackeři používají takzvaný darknet, což jsou speciální soukromá fóra, která jsou přístupná pouze se speciálním softwarem a využívaná mimo jiné i zločineckými skupinami. V poslední době tak hackeři ukradli 81 milionů USD z centrální banky Bangladéše a podle odborníků našli chybu, která jim umožňuje přístup k tisícům bank po celém světě.

 

Přes 200 těhotných žen je ve Spojených státech infikováno virem zika, všímá si americký zpravodajský portál abcNews. Zatím se v zemi narodily tři děti postižené vrozenými vadami v důsledku této infekce. Některé z těhotných žen se rozhodly pro interrupci. Všechny případy nákazy vykazují souvislost s cestováním buď samotné ženy, nebo jejího sexuálního partnera. Virus zika způsobuje mikrocefalii, vápenaté usazeniny v mozku, příliš mnoho tekutiny v mozkových dutinách, poškození zraku, nervů, svalů a kostí. Kritickým obdobím rozvoje mikrocefalie a ostatních abnormalit ve vývoji mozku je prvn& iacute; trimestr těhotenství.

 

Americký senátor a prezidentský kandidát z roku 2008 John McCain řekl, že prezident Barack Obam je přímo odpovědný za útok v orlandském gay klubu, protože se mu nepodařilo potlačit militantní skupinu Islámský stát. Podle britského deníku Independent střelec přísahal věrnost hned několika radikálním organizacím: Islámskému státu, Al-Káidě a Hizballáhu. McCain později své prohlášení upravil a uvedl, že měl na mysli Obamova rozhodnutí týkající se národní bezpečnosti, včetně stažení vojáků z Iráku v roce 2011, které vedlo k vzestupu Islámského státu.

 

Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Podle slovenského deníku Pravda jde o první popsané látky, které jsou proti viru účinné a jsou příbuzné látkám, které zkoumal tým zesnulého profesora Antonína Holého. K výslednému preparátu v podobě léku je však dlouhá cesta, která bude trvat několik let. Výzkum je výjimečný tím, že se na něm podíleli mladí vědci do 35 let.

Zahraniční tisk: Hackeři napadli globální bankovní systém; uctění památky zabitých policistů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.