Zahraniční tisk: G7 ztrácí podíl na růstu světové ekonomiky; Putin z Erdogana nebude

Světová média dne 9. června informují o tom, že formát summitu G7 ztratil význam, který míval v minulosti. Před dvaceti lety totiž země G7 zajišťovaly polovinu světového hospodářského růstu, zatímco v současnosti se jedná jen o jednu třetinu. Tisk se dále zmiňuje o Turecku, které pravděpodobně vykročilo do nového politického období. Strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sice vyhrála volby s 41 procenty hlasů, ale nezískala většinu, kterou potřebuje pro sestavení nové vlády.

Turecko zřejmě vykročilo k novému politickému letopočtu, píše ve svém dnešním komentáři s názvem „Putin z Erdogana nebude“ slovenský deník SME. Strana prezidenta Erdogana sice parlamentní volby s 41 procenty hlasů vyhrála, ale nepodařilo se jí získat většinu potřebnou k sestavení nové vlády. A právě to je – vnímáno pohledem zvenčí – svým způsobem politické zemětřesení. 
Erdogan nicméně i nadále zůstává nejmocnějším mužem v zemi. 
A to je zpráva, která nutí zpozornět i obyvatele Slovenska, pokračuje slovenský list. Předznamenává totiž posuny v politice regionální mocnosti s vlivem například i na utečeneckou krizi, která Slovákům – tedy zejména slovenským politikům – narušuje klidný spánek, píše slovenský deník SME.
 
Ohledně summitu G7 v německém Bavorsku se mělo vynaložit daleko méně energie, domnívá se rakouský deník Der Standard. Podle listu je samozřejmě zapotřebí, aby vůdci sedmi ekonomicky nejsilnějších západních států měli možnost se někde sejít. Formát této vrcholné schůzky ale už ztratil význam, který míval v minulosti. Před dvaceti lety totiž země G7 zajišťovaly polovinu světového hospodářského růstu, zatímco v současnosti se jedná jen o jednu třetinu, píše Der Standard.
 
V závěrečném proslovu summitu G7, který se konal na německém zámku Elmau, použil americký prezident Barack Obama zatím nejostřejší kritiku vůči svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, píše dnes britský deník The Guardian. Obama kritizoval zejména Putinův izolacionistický přístup. Vůdci zemí G7 navíc naznačili, že jsou připraveni zpřísnit stávající sankce proti Rusku, pokud dojde k eskalaci konfliktu na Ukrajině, píše britský The Guardian. 
 
Ruský deník Moscow Times si všímá, že zákonodárci z komunistické frakce v ruské Státní dumě připravili návrh zákona, který zavádí trest odnětí svobody ve výši 10 let za přirovnávání sovětského režimu k režimu nacistického Německa. Odsouzení by navíc po odpykání trestu odnětí svobody nemohli po dobu tří let vykonávat určitá povolání. Návrh zákona byl připraven poté, co některé bývalé sovětské republiky, například Ukrajina a Estonsko, zakázaly používání symbolů jak sovětského režimu, tak nacistického Německa, připomíná ruský list.
 
Americký deník New York Times se domnívá, že se světu nedaří reagovat na současnou celosvětovou migrační krizi. Jen loni odešlo v důsledku násilí ze svých domovů více než 11 milionů lidí. Nejvíce se tato skutečnost týká Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Ukrajiny. Kvůli ozbrojeným konfliktům a extrémní chudobě jsou nuceni opouštět své domovy také lidé ze subsaharské Afriky a jihovýchodní Asie. Podle Organizace spojených národů se jedná o nejhorší migrační krizi od konce druhé světové války, uvádí deník New York Times.
 
Příslušníci hnutí Islámský stát nedávno vyvolali celosvětové pobouření ničením starověkých památek za použití buldozerů a sbíječek, připomíná americký deník The Washington Post. Jenže to nebylo všechno – Islámský stát totiž v tichosti prodává drobné starožitnosti z Iráku a Sýrie. Podle odborníků už tímto způsobem vydělal miliony dolarů, píše The Washington Post
Zahraniční tisk: G7 ztrácí podíl na růstu světové ekonomiky; Putin z Erdogana nebude Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF zlepšil výhled pro španělskou ekonomiku

    Byznys ·

    Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí zlepšil odhady ekonomického růstu Španělska. Předpovídá, že by země mohla po letech poklesu letos zvýšit tempo ekonomiky o více…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.