Zahraniční tisk: Šéfredaktorovi NYT může hrozit vězení za zveřejnění Trumpova daňového přiznání

Zahraniční média se věnují zprávě deníku The New York Times (NYT), podle které kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump po dobu 18 let neplatil žádné daně z příjmu. Za zveřejnění daňového přiznání Trumpa však může šéfredaktorovi deníku hrozit i vězení.

Vypadá to, že se maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi nepodařilo přesvědčit potřebných padesát procent voličů, aby se zúčastnili včerejšího „imigračního“ referenda, informuje britský deník The Guardian. Navzdory vůbec největší vládní předvolební kampani v historii Maďarska tak pravděpodobně více než padesát procent oprávněných voličů k volebním urnám vůbec nedorazilo. Už první předběžné výsledky včerejšího referenda naznačovaly, že kvůli malé volební účasti maďarských voličů nebude jeho výsledek platný. Vypadá to však, že voliči v referendu kvóty na přerozdělování migrantů odmítli. Z mezinárodního pohledu je maďarské referendum vnímáno nejen jako plebiscit o uprchlických kvótách, ale také jako plebiscit o roli jednotlivých zemí a o budoucnosti liberální demokracie v rámci Evropské unie, uzavírá britský The Guardian.

 

Mnoho povyku pro hodně málo, tak svůj komentář v souvislosti s včerejším maďarským referendem nazval rakouský deník Der Standard. Skutečná politická kulisa pro konání maďarského anti-azylového referenda byla od samého počátku nesmírně křehká. Maďarsko mělo podle dřívějšího rozhodnutí EU přijmout 1300 běženců, což je při deseti milionech obyvatel zcela mizivý počet, konstatuje rakouský list. 

 

Změní se s Hillary Clintonovou postoj Ameriky k zásahu v Sýrii? ptá se slovenský deník SME. Jestliže se Rusko stále drží své cynické strategie a Spojené státy americké nečinnosti, musí další krok udělat Turecko. Mediální hlásná trouba Moskvy, Sputnik International, chce svým čtenářům namluvit, že „úsilí Ruska v Sýrii je logické a upřímné, zatímco západ“ – jak zajisté tušíte – „stále jen manévruje“. Když si to tak vezmeme, možná existuje jakási zvrácená logika v tom, jak Rusko předstírá, že pomáhá ukončit ničivou válku v Sýrii, a přitom nadále zabíjí tamní civilisty. Tato strategie poskytla jeho spojenci, syrskému prezidentu Bašáru Asadovi dost času na to, aby se vojensky vzpamatoval, zatímco všichni ostatní uvízli ve vyčerpávajícím cyklu naděje a zoufalství, konstatuje slovenský list.

 

O „daňové optimalizaci“ podle Donalda Trumpa píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Republikánský kandidát na post příštího prezidenta USA pravděpodobně navzdory razantně se zvětšujícímu jmění po řadu let neplatil daň z příjmu. Může se i přesto Donald Trump stát příštím americkým prezidentem? ptá se švýcarský list. Šéfredaktor amerického deníku New York Times z toho od samého začátku žádné tajemství nedělal – rozhodl se, že daňová přiznání Donalda Trumpa zveřejní, i kdyby mu za to mělo hrozit vězení. A právě toto nebezpečí je od soboty, kdy americký deník zveřejnil celkem na třech stranách i s komentářem příslušná daňová přiznání republikánského kandidáta, celkem reálné, míní švýcarský list.

 

Haiti, Jamajku a Kubu ohrožuje hurikán Matthew, informuje americký deník International New York Times. Hurikán Matthew se včera pomalu přesouval nad Karibským mořem. Bouře, kterou doprovází vítr o rychlosti přibližně 230 kilometrů za hodinu, by se podle Národního centra pro hurikány v Miami ve Spojených státech amerických měla dnes večer dostat k jihozápadní části Haiti. Hurikán Matthew je jedním z nejsilnějších atlantických hurikánů za poslední dobu a páté kategorie, tj. nejvyšší kategorie v klasifikaci hurikánů, se mu podařilo dosáhnout velmi rychle, konstatuje americký list.

Zahraniční tisk: Šéfredaktorovi NYT může hrozit vězení za zveřejnění Trumpova daňového přiznání Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

  Byznys ·

  Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

 2. Izrael se loučí s někdejším prezidentem Peresem, přijel i palestinský vůdce Abbás

  Společnost ·

  Na Herzlově vrchu v Jeruzalémě začal dnes dopoledne státní pohřeb zesnulého bývalého prezidenta Šimona Perese. Bývalý prezident a držitel Nobelovy

  Palata: „Maďarské referendum o kvótách nemusí být platné. Pro Orbána by to byla porážka“

  Společnost ·

  V neděli čeká Maďarsko referendum o uprchlických kvótách. Očekává se, že drtivá většina těch, co se chystají k volebním urnám, kvóty odmítne. Poslední průzkumy ale naz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.