Zahraniční tisk: Francouzský plán proti nezaměstnanosti; pokles akcií na asijských burzách

Světová média dne 18. ledna píší o tom, že francouzský prezident François Hollande v pondělí představil akční plán za 2 miliardy euro, který má vyřešit problémy spojené s vysokou nezaměstnaností ve Francii. Média dále informují o dalším poklesu akcií na asijských burzách. Ty se propadly kvůli obavám z poklesu cen ropy.

Francouzský prezident François Hollande dnes představil svůj akční plán pro řešení vysoké nezaměstnanosti ve Francii. Tento plán podle deníku Le Figaro bude stát 2 miliardy euro a obsahuje opatření na podporu vzdělávání ve Francii, poskytnutí dotací pro nábor pro zaměstnavatele a školení pro půl milionu nezaměstnaných. Francie v současné době trpí historicky významnou mírou nezaměstnanosti, která může mít nebezpečné sociální a ekonomické důsledky, míní Le Figaro.

 

V Burkině Faso pokračuje vyšetřování pátečního teroristického útoku v hotelu Splendid, při kterém zahynulo 29 lidí. Policie se snaží najít stopy, které by pomohly najít útočníky. Svědkové uvedli, že čtyři až šest útočníků na místo přišlo pěšky se svými zbraněmi. Podle informací francouzské rozhlasové stanice RFI mezi nimi byly dvě ženy. Policie dále pátrá po dalších komplicích, kteří mohli být přímo v hotelu.

 

Kvůli obavám z poklesu cen ropy dnes opět klesly akcie na asijských burzách, všímá si americký deník USA Today. Tento pokles odráží nedávnou situaci na americké burze. Tokijská burza zaznamenala od začátku roku pokles o 9,9 procent, pád zaznamenala i šanghajská a hongkongská burza. Kvůli obavám z pokračujícího snižování cen ropy a údajům o čínské ekonomice se tento týden očekává, že situace na tokijské burze bude opět nestálá. Ceny ropy podle USA Today v pátek klesly pod 30 dolarů za barel, což je nejméně za posledních 12 let.

 

Většina sankcí, které OSN, Spojené státy a Evropská unie uvalily na Irán, byla v sobotu zrušena, informuje francouzský deník Le Monde. Opatření předcházely kontroly přímo v Iránu dodržování závazků přijatých v červenci 2015, které provedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii. V rámci těchto závazků měl Írán zrušit svá jaderná zařízení. Nicméně odborníci jsou opatrní v odhadech, zda Írán dodrží své závazky i v budoucnosti.

 

Irán považuje sankce Spojených států za balistický test za neoprávněné, píše slovenský deník Pravda. Na tiskové konferenci to uvedl mluvčí rezortu diplomacie Džáber Ansárí, podle kterého Spojené státy každý rok prodávají zemím Blízkého Východu zbraně za desítky milionů dolarů, které jsou pak použity při válečných zločinech v regionu. Podle Ansárího jsou sankce „propagandou“ sloužící ke zmírnění kritiky proti USA po uzavření jaderné dohody s Iránem, na základě které v sobotu došlo ke zrušení hospodářských sankcí proti Iránu.

 

Integrace Muslimů do Evropy je podle českého prezidenta Miloše Zemana nemožná, píše britský deník The Guardian. Miloš Zeman je znám svou antiimigrační politikou. Podle něj je třeba muslimům ponechat kulturu v jejich vlastní zemi, ale nikoli v Evropě. Jinak to skončí jako v Kolíně nad Rýnem, dodal s odkazem na silvestrovské masové útoky na ženy. Zeman počátkem ledna dokonce prohlásil, že islámská skupina je financována některými muslimskými zeměmi, které se snaží postupně ovládnout Evropu.

 

Britští lékaři v Sheffieldu podle serveru britské stanice BBC dosáhli velikého úspěchu v léčbě roztroušené sklerózy. Při výzkumu se totiž stav pacientů s roztroušenou sklerózou pozoruhodně zlepšil po aplikaci postupu, který se obvykle používá při léčbě rakoviny. Lékaři pacientům transplantovali kostní dřeň za použití jejich vlastních kmenových buněk. Někteří ochrnutí pacienti pak získali zpět schopnosti chodit.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Francouzský plán proti nezaměstnanosti; pokles akcií na asijských burzách Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.