Zahraniční tisk: Flynn byl agentem cizí země; polská vláda se dostala do politické izolace

Světová média dne 10. března informují o tom, že bývalý bezpečnostní poradce Michael Flynn působil během loňské prezidentské kampaně jako agent cizí země. Připustil to tiskový mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zahraniční tisk dále píše, že se polská vláda ocitla v politické izolaci. Stalo se tak po znovuzvolení Donalda Tuska předsedou Evropské rady. Polsko se totiž proti jeho zvolení opětovně stavilo. 

Německá policie dopadla šestatřicetiletého muže z bývalé Jugoslávie, který na hlavním nádraží v Düsseldorfu zranil sedm osob sekerou. Muž bydlící ve městě Wupertahl skočil při pronásledování z mostu a byl s vážným poraněním převezen do nemocnice. Při záchvatu zběsilosti začal útočit sekerou na cestující ve vlaku a na několika nástupištích. Podle prohlášení německé policie, které přetiskl portál Deutsche Welle, měl pachatel psychické problémy.

 

Drtivá většina evropských zemí potvrdila ve funkci předsedy Evropské rady bývalého polského premiéra Donalda Tuska. Polská vláda, která proti jeho znovuzvolení do roku 2019 protestuje, se tak podle deníku The Guardian ocitla v politické izolaci. Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski označil Tuskovo jmenování za politický diktát Berlína.

 

Jihokorejský ústavní soud potvrdil rozhodnutí odvolat z funkce prezidentku Pak Kun Hje, která se zapletla do korupčního skandálu. Měla zradit důvěru lidu, když se svou přítelkyní vymáhala úplatky od největší jihokorejské firmy Samsung, uvádí agentura Reuters. Do dvou měsíců se musejí v Jižní Koreji konat prezidentské volby a to zrovna v době, kdy je Soul pod tlakem severokorejského raketového programu a jedná o rozmístění amerického ochranného štítu.

 

Tiskový mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa připustil, že bývalý bezpečnostní poradce Michael Flynn působil během loňské prezidentské kampaně jako agent cizí země. Flynn, který čtyři týdny po svém jmenování odstoupil z funkce, když zamlčel jednání s ruským velvyslancem, zpětně přiznal, že loni jednal v zájmu firmy napojené na tureckou vládu a nechal si vyplatit více než půl milionu dolarů. Nepřiznání podobných okolností je v USA trestný čin, ale většinou se na něj nepodává žaloba, píše britský The Guardian.


Moldavská vláda varuje přední činitele země před návštěvou Ruska, protože by se tam mohli vystavit ponižující šikaně. Kabinet protestoval proti podobnému jednání ze strany ruského bezpečnostního aparátu u ruského velvyslance v Kyšiněvě. Ruskou šikanu si Moldavané vysvětlují tím, že jejich úřady začaly vyšetřovat finanční transakce, při kterých se prý někdo snažil přes moldavské banky prát špinavé peníze z Ruska, uvádí portál Rádia Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.


Právní zástupci německé automobilky Volkswagen mají v pátek u amerického soudu v Detroitu uznat firemní vinu a odpovědnost za podvody s emisemi svých aut. V souladu s lednovou dohodou firma přistoupila na interní reformy podniku a tříletý nezávislý dohled nad jejím provozem v USA a dalších zemích. Podle žaloby společnost tajně nainstalovala do půl milionu aut na dieselový pohon software, který umožnil vozům projít v testech i s několikanásobně vyššími emisemi, než udává zákonná norma, připomíná agentura Reuters.

 

Prominentní ruský architekt protestuje proti likvidaci moskevského sídliště, kterou úřady s nikým veřejně neprojednaly. Plánované přestěhování milionu a šesti set tisíc obyvatel z centra města se podle Jevgenije Asseho neděje v zájmu obyvatel, ale kvůli tlaku developerů a velikášské iniciativě primátora Sergeje Sobjanina. Moskvané mají obavy, že před zbouráním sídliště odhlasují zástupci lidu legislativu, která umožní přestěhovat je na předměstí bez plnohodnotné náhrady. Financování stavebního projektu, který se odhaduje na 51 miliardu dolarů, je podle deníku The Moscow Times zatím nejasné. Šedesát let starým pětipatrovým domům se přezdívá „chruščevky“ a podle architekta Asseho patří k největšímu odkazu bývalého prvního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu Nikity Chruščova.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Flynn byl agentem cizí země; polská vláda se dostala do politické izolace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Tusk zůstává v čele rady

  Společnost ·

  Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

 2. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

  Byznys ·

  Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

 3. Ceny ropy se propadly na letošní minima

  Byznys ·

  Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.