Zahraniční tisk: Firma Nike začala vyrábět hidžáb; s ideami NF souhlasí třetina Francouzů

Světový tisk si všímá, že americká společnost Nike začala jako první z velkých sportovních firem vyrábět hidžáb. Šátek pro muslimské sportovkyně, který zakrývá vlasy, krk a poprsí žen, půjde na trh v roce 2018. Zahraniční média dále píší, že s ideami extrémně pravicové francouzské strany Národní fronta (NF) se ztotožňuje třetina Francouzů. Nadpoloviční většina by stranu Marine Le Penové však nikdy nevolila ani volit nebude.

Maďarský premiér Viktor Orbán nazval migraci „trojským koněm pro terorismus“, píše britský deník The Guardian. Parlament odhlasoval zákon, podle kterého budou všichni žadatelé o azyl v Maďarsku zadržování v detenčních táborech vybudovaných z přepravních kontejnerů. Zákon si vysloužil ostrou kritiku skupin pro lidská práva. Maďarský premiér nicméně věří, že tímto opatřením zachrání Evropu. Uprchlíci, z nichž velká část jsou muslimové, podle něj představují hrozbu pro evropskou křesťanskou identitu a kulturu.

 

Rusko odsoudilo porušování ze strany Severní Koreje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která zakazuje balistické rakety a jaderné testy. Podle ruského velvyslance při OSN Alexeje Borodavkina Moskva vyzývá všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a vážnému uvažování o negativních důsledcích další eskalace napětí v tomto regionu. Moskva jako jediné řešení situace vidí politické a diplomatické úsilí. Severní Korea v pondělí vypálila čtyři rakety do Japonského moře, připomíná ruský portál Russia Today. K ukončení jaderného programu vyzvala KLDR také Čína, dodává francouzský portál France 24.

 

Francouzský deník France Soir publikuje výsledky ankety veřejného mínění týkající se preferencí extrémně pravicové francouzské strany Národní fronta. S ideami této strany se ztotožňuje třetina Francouzů, kteří se zúčastnili průzkumu. Strana v čele s Marine Le Penovou tak zlepšila své preference o 2 % oproti předešlému roku. 38 % dotazovaných pak věří, že by strana mohla působit ve vládě. 64 % dotazovaných ji však nikdy nevolilo ani volit nebude.

 

Americký prezident Donald Trump opět zaútočil na svého předchůdce Baracka Obamu a neprávem ho obvinil z propuštění 122 teroristů ze základny v kubánském Guantánamu. Jak dále upřesňuje britský deník The Daily Telegraph, Trump tuto informaci zveřejnil v úterý ráno na Twitteru, avšak oficiální údaje citoval nesprávně. Zářijová zpráva ředitelství americké národní bezpečnostní služby totiž sice tvrdí, že 122 z 693 propuštěných vězňů se vrátilo k teroristické činnosti, z nich však Obamova administrativa propustila pouze 9.

 

Iráčtí vojáci získali v boji proti Islámskému státu kontrolu nad klíčovými vládními budovami a mostem v západním Mosulu, píše portál americké zpravodajské stanice CNN. Irácký premiér varoval zbývající radikály, aby se vzdali, nebo zemřou. Irácké armádě se podařilo dobýt mosulské museum, vládní soudní komplex a budovu ninivského policejního ředitelství. Během přepadení zemřelo přes 130 bojovníků Islámského státu.

 

Americká společnost Nike začne jako první z velkých sportovních firem vyrábět hidžáb, tedy muslimský šátek, který zakrývá vlasy, krk a poprsí žen. Zahájením výroby hidžábu pro muslimské sportovkyně firma opět pokročila v dobývání muslimského trhu s oblečením. Muslimské sportovkyně testovaly výsledný více než rok. Prodávat se bude od roku 2018, a to ve třech barevných provedeních – černá, šedá a obsidiánová. Tento krok podle slovenského deníku Pravda vyvolal převážně pozitivní reakce.

 

Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI republikánský kandidát na francouzského prezidenta François Fillon „zapomněl“ přiznat úvěr ve výši 50 tisíc euro. Bezúročnou půjčku mu měl poskytnout podnikatel Marc Ladreit de Lacharrière. Ten také půjčku potvrdil s tím, že již byla splacena. Francouzský týdeník Le Canard Enchaîné se domnívá, že toto opomenutí by Fillona mohlo stát kandidaturu. Podle obecného daňového zákoníku musí dlužník ohlásit jakýkoli úvěr přesahující 760 euro.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Firma Nike začala vyrábět hidžáb; s ideami NF souhlasí třetina Francouzů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.