Zahraniční tisk: Fillonův mluvčí a daňové podvody; nepřipravenost USA na klimatické změny

Světová média dne 15. února informují o tom, že mluvčí francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona Thierry Solère čelí obvinění z daňových podvodů. Zahraniční tisk dále píše, že přeplněná přehrada Oroville v Kalifornii, svědčí o nepřipravenosti Spojených států na nové klimatické podmínky vzniklé důsledkem globálního oteplování. 

Mluvčí francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona Thierry Solère je podezřelý z daňových podvodů, všímá si francouzský deník Le Monde. Organizátor pravicových primárek měl opominout v letech 2010 až 2013 zaplatit část daně z příjmů a pozemkovou daň. Zprávu ve středu zveřejní francouzský satirický magazín Le Canard enchaîné. Solère se chystá magazín žalovat kvůli křivému obvinění.

 
Jak se rezignace bezpečnostního poradce amerického prezidenta Michaela Flynna odrazí v rusko-amerických vztazích? Ptá se na to ruský deník The Moscow Times. Flynn opustil svou funkci kvůli svým kontaktům s Ruskem. Údajně měl ještě před svým nástupem do funkce tajně projednávat sankce vůči Rusku s ruským velvyslancem ve Spojených státech Sergejem Kisljakem. Stalo se to v době, kdy administrativa bývalého prezidenta Obamy zaváděla vlastní sankce vůči Rusku. Flynnova rezignace by se mohla odrazit ve vlažnější spolupráci obou zemí v Rusku nebo v řešení situace na Ukrajině.
 
Úterní záhadná vražda Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce, dvěma tajnými agentkami zapadá do neskutečného komiksového zobrazení Severní Koreje jako bizarního osamoceného království, ve kterém vládne vražedný, náladový a paranoidní tyran s nadváhou, závislý na čokoládě a kokainu, míní britský deník The Guardian. Kimova diktatura však není vtip. Ze strachu ze svržení od svého nástupu v roce 2011 nechal v rámci čistek zavraždit 140 vyšších úředníků. Přitom nepřestává světu hrozit jadernými zbraněmi.
 
Francouzský premiér Bernard Cazneuve požaduje, aby přístup k Řecku při jednáních o jeho zadlužení byl vyvážený, píše řecký deník Ekathimerini. Německo a Francie by podle něj měly společně zajistit jednotu eurozóny. Francouzský premiér takto na francouzské ambasádě v Berlíně reagoval na návrh německého ministra financí Wolfganga Schäubleho z minulého týdne, aby Řecko opustilo eurozónu. Francie podle Cazneuva Řecko podporuje.
 
Francouzský prezident François Hollande v úterý navštívil department Seine-Saint-Denis, aby uklidnil davy protestujících proti brutálnímu policejnímu zásahu na dvaadvacetiletého studenta Théa, píše francouzský deník France Soir. Podle Hollanda je třeba nyní nechat promluvit spravedlnost. Během násilných demonstrací bylo zatčeno nejméně 25 lidí. Sám Théo je po údajném znásilnění stále hospitalizován. Jeden ze svědků vypověděl, že jeden z policistů zapojených do incidentu Théa zbil již před týdnem.
 
Venezuelský viceprezident Tareck El Aissami se ocitl na americkém seznamu drogových bossů. Informuje o tom portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Spojené státy v pondělí na tohoto vysokého vládního úředníka z Caracasu uvalily nové finanční sankce. El Aissami je pravděpodobně důležitým článkem mezinárodního obchodu s drogami. Toto tvrzení označil za agresi.
 
Přeplněná přehrada Oroville v Kalifornii, jejímuž protržení se snad podařilo zabránit, svědčí o nepřipravenosti Spojených států na nové klimatické podmínky vzniklé v důsledku globálního oteplování, domnívá se americký deník New York Times. Po pěti letech sucha se totiž ukázalo, že systém přehrad a nádrží je nedostačující. V případě Oroville k dramatické situaci přispěla extrémně vlhká zima – srážky podle New York Times více než dvakrát převýšily průměr.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Fillonův mluvčí a daňové podvody; nepřipravenost USA na klimatické změny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman podepsal protikuřácký zákon

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření…

 2. 5 způsobů, jak přátelství ovlivňuje úspěch

  Byznys ·

  Úspěšnost nepatří mezi úkoly, které může člověk zvládnout samostatně, domnívá se americký portál Business Insider. Na to, čeho v životě dosahujeme, má totiž kromě nás …

 3. Vědci objevili gen omezující přejídání

  ·

  Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven…

 4. Počet zaměstnanců v ICT v Česku nadále klesá

  Byznys ·

  V Česku se v roce 2015 snížil meziročně počet odborníků na informační a komunikační technologie o 5300 lidí na 155 100 pracovníků. Nejvíc ubylo mechaniků a opravářů, n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.