Zahraniční tisk: Fillon představil nový volební tým; poklad pod Mosulem

Světová média si všímají, že kandidát na francouzského prezidenta François Fillon představil svůj nový volební tým. Doplní ho stoupenci Nicolase Sarkozyho.Fillona čelí skandálu s fiktivním zaměstnáváním rodinných příslušníků. Zahraniční média dále píší o tom, že při kopání obranných tunelů pod iráckým městem Mosul džihádisté narazili na dvě obří asyrské sochy okřídlených býků. Nález oznámili archeologové, kteří byli přivoláni na místo vojáky bojujícími za osvobození města.

Stane se Donald Tusk podruhé za sebou předsedou Evropské komise? ptá se portál francouzské stanice RFI. O budoucnosti bývalého polského premiéra v této funkci totiž rozhodne evropský summit, který byl dnes zahájen v Bruselu. Donald Tusk se těší podpoře velké většiny, avšak nikoli ve své zemi. Polsko, kde nyní vládnou konzervativní nacionalisté, totiž navrhlo jiného kandidáta – europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Tato situace podle RFI poněkud kazí obraz polských úřadů.

 

Francouzský deník Le Monde píše o úpadku demokracie v Turecku v souvislosti s nadcházejícím ústavním referendem o zvýšení pravomoci prezidenta. Přitom ještě před čtyřmi lety bylo Turecko jedinou zemí na světě, ve které koexistoval islám a demokracie. Nyní je však svoboda tisku ohrožena. Deset tisíc uživatelů internetu bylo vyšetřováno, čtyři tisíce úředníků propuštěno. Demokracie pomalu ustupuje autoritářskému režimu v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, varuje Le Monde.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes popřel středeční stížnost amerického ministerstva obrany, že Rusko rozmístilo rakety s plochou dráhou letu zaměřené na Západní Evropu. To je v rozporu s dohodou z roku 1987 o likvidaci raket kratšího a středního doletu. Podle amerického generála Paula Selvy rakety představují bezpečnostní riziko pro většinu amerických zařízení v Evropě a jejich cílem je ohrožování NATO.

 

Spojené státy ve středu obvinily Rusko, že vystřelilo řízenou raketu a tím porušuje „ducha i záměr“ dohody o kontrole zbraní a představuje riziko NATO. Americký magazín Newsweek dále píše, že šlo o první veřejnou stížnost Spojených států. Rusko tyto rakety vyvíjí a testuje již několik let, navzdory stížnostem Ameriky, že porušuje části dohody o jaderných zbraních středního dosahu z roku 1987.

 

François Fillon, pravicový kandidát na francouzského prezidenta, dnes představil svůj nový volební tým, všímá si francouzský portál France 24. Fillona, který čelí skandálu s fiktivním zaměstnáváním rodinných příslušníků, totiž posílila podpora tisíců příznivců na pařížském náměstí Trocadéro a odstoupení původně zamýšleného náhradníka Alaina Juppého. Fillonův tým doplní stoupenci Nicolase Sarkozyho. V tiskovém prohlášení se uvádí, že další nominace budou známy za týden.

 

Island se podle amerického deníku USA Today stane první zemí na světě, kde budou muset zaměstnavatelé prokázat, že nabízejí stejný plat všem, nezávisle na pohlaví, etnické příslušnosti, sexuálním zaměření či národnosti. Islandská vláda zákon, který se bude týkat soukromých i státních firem s více než 25 zaměstnanci, předá parlamentu již tento měsíc. Island chce smazat genderové rozdíly v platech do roku 2022.

 

Radikálové Islámského státu objevili starobylý poklad. Britský deník The Times dále píše, že při kopání obranných tunelů pod iráckým městem Mosul džihádisté narazili na dvě obří asyrské sochy okřídlených býků. Nález oznámili archeologové, kteří byli přivoláni na místo vojáky bojujícími za osvobození města. Odborníci již dlouho vědí, že pod svatyní proroka Jonáše v Niniveh na východě Mosulu se nacházel palác. Ten se však na dva roky ocitl pod kontrolou Islámského státu až do svého osvobození letos v lednu.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Fillon představil nový volební tým; poklad pod Mosulem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

    Byznys ·

    Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

  2. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.