Zahraniční tisk: Fico přežil hlasování o důvěře; nekončící konflikt na Ukrajině pomáhá Porošenkovi

Světová média dne 17. února informují o tom, že slovenský parlament vyslovil důvěru předsedovi vlády Robertu Ficovi. Ten tak zůstává ve své funkci. Zahraniční tisk dále píše, že pokračování konfliktu na Ukrajině pomáhá ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Ukrajinskému představiteli se údajně dostává politická a možná i finanční podpora. 

Pátečním dnem pokračuje setkání skupiny G 20 v Berlíně. Při čtvrtečních jednáních za zavřenými dveřmi byl nejžádanějším partnerem nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Delegáti doufali, že jim pomůže objasnit nové směry zahraniční politiky USA, ale to se podle německého portálu Deutsche Welle zatím nestalo. Ostře sledovanou schůzku s ruským protějškem Sergejem Lavrovem novopečený americký ministr zahraničí uzavřel jenom tvrzením, že Washington bude s Moskvou spolupracovat, když to pro něj bude výhodné, uzavírá německý portál.
 
Donald Trump na své první samostatné tiskové konferenci v úřadu amerického prezidenta popřel jakoukoli obeznámenost s tím, že by jeho tým během kampaně jednal s Rusy. Zároveň obvinil média ze špatného výkladu jeho nejefektivnějších čtyř týdnů v dějinách amerických prezidentů, píše britský The Guardian.
 
Slovenský parlament vyslovil důvěru předsedovi vlády Robertu Ficovi, a ten tak zůstává ve funkci. Ze 130 přítomných poslanců bylo 60 pro jeho odvolání. Opozice prosadila hlasování kvůli cenám energií, které už stály funkci šéfa energetického regulačního úřadu. Už na konci loňského roku muselo být podle opozice vládě jasné, že některým skupinám zákazníků výrazně až několikanásobně narostou ceny elektřiny a vody, protože se ceníky upravovaly dlouho předem, vysvětluje slovenský deník Pravda.
 
Bývalý britský premiér Tony Blair vyzývá Brity aby povstali proti brexitu. Expremiér tvrdí, že loňské referendum neinformovalo voliče dostatečně o důsledcích rozchodu s Evropskou unií a momentální vláda Theresy Mayové vede zemi do záhuby, uvádí deník The Independent.
 
Prodlužování konfliktu na východní Ukrajině napomáhá ukrajinskému prezidentu Porošenkovi, tvrdí moskevský deník The Moscow Times. Současné politické uspořádání na Donbase je podle deníku dlouhodobě neudržitelné, nicméně Petro Porošenko prý hraje o čas. Prodlužování vojenských srážek mu pomáhá získat ve světě politickou a možná i finanční podporu, tvrdí ruský komentář.
 
Jihokorejská policie zadržela generálního ředitele firmy Samsung. Jay Y. Lee je podezřelý ze spoluúčasti na korupčním skandálu, který už otřásl pozicemi nejvyšších politiků v zemi, uvádí agentura Reuters. Státní zástupce má v zadržovací vazbě deset dní na to, aby podal případnou žalobu, soud musí o vině nebo nevině osmačtyřicetiletého manažera rozhodnout do tří měsíců. Akcie Samsungu mírně poklesly, doplňuje agenturní zpráva.
 
Archeologické nálezy podporují teorii rychlého vyhynutí. Před dvěma sty padesáti dvěma miliony lety vymřelo náhle 90 procent živočišných druhů na naší planetě. Předpokládá se, že vulkanická činnost způsobila uvolnění obrovského množství kysličníku uhelnatého, které rychle přehrálo planetu. A způsobilo větší úhyn druhů, než pozdější vyhynutí dinosaurů. Nové nálezy žraločích zubů v Americe podle deníku New York Times nicméně dokazují, že život na Zemi se obnovoval rychleji, než se dřív myslelo.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Fico přežil hlasování o důvěře; nekončící konflikt na Ukrajině pomáhá Porošenkovi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

  Společnost ·

  Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

 2. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

  Byznys ·

  Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

 3. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

  Byznys ·

  Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.