Zahraniční tisk: FBI vyšetřuje únik mailů Demokratické strany; Turecko požádá o vydání Gülena

Světová média si všímají, že únik 19 tisíc e-mailů Demokratické strany prošetřuje FBI. Zabývá se i teorií, zda do toho není zapleteno Rusko. Elektronické zprávy dokazují, že vedení strany upřednostňuje nominaci Hilary Clintonové před jejím rivalem Berniem Sandersem. Zahraniční média dále píší o tom, že Turecko požádá o vydání Fetullaha Gülena žijícího ve Spojených státech. Turecký premiér Binali Yıldırım řekl, že má důkazy o tom, že je do pokusu o puč zapojen právě on.

Francouzský deník Le Figaro informuje o setkání francouzského prezidenta Françoise Hollanda se zástupci náboženství v souvislosti s včerejší vraždou kněze v Saint-Étienne-du-Rouvray. Událost je také hlavním bodem dnešního jednání Rady ministrů, které se zúčastní také zástupci francouzské policie, četnictva, zpravodajské služby i náčelník štábu francouzských ozbrojených sil. Zástupci náboženství požadují zvýšení bezpečnostních opatření. Francouzský prezident zrušil plánovanou dnešní odpolední cestu do Prahy.

 

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro kanál NBC News připustil, že za únikem e-mailů americké Demokratické strany by mohlo stát Rusko, které podporuje republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Případ nyní vyšetřuje FBI. Únik 19 tisíc e-mailů strany, ze kterých je zjevné, že její vedení upřednostňuje nominaci Hilary Clintonové před jejím rivalem Berniem Sandersem, podle portálu France24 vedlo k rezignaci předsedkyně demokratického konventu Debbie Wassermanové Schultzové. Clintonová nakonec nominací získala.

 

Americký deník The Washington Post se domnívá, že manželka současného amerického prezidenta Michelle Obamová je nejlepší zbraní proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. A to přestože současná americká první dáma během svého včerejšího projevu na sjezdu demokratů Trumpovo jméno vůbec nevyslovila. Naopak se věnovala citlivým rasovým a genderovým tématům. Svým projevem Obamová sklidila výrazný úspěch a zastínila dva následující řečníky Elizabeth Warrenovou a Bernieho Sanderse.

 

V souvislosti s bombovým útokem v Ansbachu minulý týden němečtí politikové volají po zpřísnění zákona o deportaci uprchlíků, kterým nebyl udělen azyl. Přitom ještě vloni německá kancléřka Angela Merkelová uprchlíky vítala. Nyní však Armin Schuster z křesťansko-demokratické unie prosazuje, že Německo by mělo běžence posílat pryč ze země. Více než 200 tisíc odmítnutých žadatelů o azyl totiž stále zůstává v zemi, napsal britský deník The Times.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 9. srpna navštíví Rusko, všímá si turecký deník Hürriyet Daily News. Půjde o první schůzku s ruským protějškem Vladimirem Putinem od začátku narovnávání bilaterálních vztahů obou zemí, které poškodilo loňské sestřelení ruského letadla Tureckem. Ruský prezident Erdogana v telefonickém rozhovoru po nezdařeném vojenském převratu ujistil, že násilí je nepřijatelné a doufá v brzké nastolení pořádku a stability v Turecku.

 

Turecký premiér Binali Yıldırım řekl, že ze svědectví lidí zatčených v souvislosti s nezdařeným vojenským pučem vyplynulo, že do převratu byl přímo zapojen duchovní Fetullah Gülen žijící v exilu v Pensylvánii. Yıldırım dále podle britského deníku The Guardian uvedl, že Turecko o Gülenovo vydání požádá ihned po ukončení vyšetřování. Pokud Spojené státy žádosti nevyhoví, hrozí, že utrpí strategické spojenectví mezi zeměmi.

 

Přestože Slovensko dává na zdravotnictví nejvíc peněz ze zemí V4, Slováci se dožívají nižšího věku. Příčinou je podle slovenského deníku SME nízká efektivita. Peníze by měly být využity na zdravotní péčí, léky a speciální zdravotnický materiál, včetně využívání radiodiagnostických a laboratorních vyšetření či na fungování nemocnic. Slováci spotřebují více léků než například Češi.

Zahraniční tisk: FBI vyšetřuje únik mailů Demokratické strany; Turecko požádá o vydání Gülena Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Česká exportní banka může po tureckém puči přijít o 12 miliard korun

  Byznys ·

  Po pokusu o puč v Turecku je ohrožena půjčka státní České exportní banky 12 miliard korun na stavbu turecké elektrárny Yunus Emre. Uvedl to server

  Clintonová je první ženou, která se stala americkou prezidentskou kandidátkou

  Společnost ·

  Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. Bývalou ministr…

 2. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

  Společnost ·

  Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.