Zahraniční tisk: Farage podpořil Trumpa; ruská plavkyně označuje OH za studenou válku

Zahraniční média si všímají, že bývalý předseda euroskeptické britské strany UKIP Nigel Farage vyjádřil Donaldu Trumpovi svou podporu v amerických prezidentských volbách a věří v jeho vítězství. Oba politici se objevili bok po boku na předvolebním meetingu v americkém městě Jackson. Světová média dále píší o vyjádření ruské plavkyně Julii Efimovové, která označila olympijské závody za studenou válku. Ruská olympijská delegace byla zmenšena o 113 sportovců, zejména atletů kvůli skandálu se státem organizovaným dopingovým programem.

Francouzský deník Le Figaro opět zveřejnil informace o používání zakázaných chemických zbraních v Sýrii. Chemické zbraně použila jak organizace Islámský stát, tak i syrská armáda. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl, že použití chemických zbraní svědčí o podílu damašské vlády na zhoršující se situaci v Sýrii, a požaduje reakci Rady bezpečnosti OSN. Stálí členové Rady požadují uvalení sankcí proti syrské vládě.

 

Bývalý předseda euroskeptické britské strany UKIP Nigel Farage a republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump se ve středu objevili bok po boku na předvolebním meetingu v americkém městě Jackson. Farage, který vedl kampaň za vystoupení Velké Británie z Evropské unie, podle francouzského portálu France24 vyjádřil Trumpovi svou podporu v prezidentských volbách a věří v jeho vítězství.

 

Na Slovensku dojde ročně i k 80 případům zemětřesení, upozorňuje slovenský deník SME. Citelná jsou však pouze některá, většinu zaznamenají pouze přístroje. Podle odborníka na seismologii se nahromaděné napětí v zemské kůře neuvolnilo už několik desítek let. Slovensko je sice zemí s nízkou seismickou aktivitou, nicméně protože jeho tektonický vývoj pokračuje, lze očekávat zemětřesení i v budoucnosti. Vědci předpokládají, že dosáhnou maximálně stupně 5,7 stupně Richterovy škály.

 

Ruská plavkyně Julia Efimovová označila olympijské závody za studenou válku, píše francouzský deník Le Monde. Efimovová si z Ria de Janeira přivezla dvě stříbrné olympijské medaile v závodech žen na 100 a 200 metrů prsa. Ruská olympijská delegace byla zmenšena o 113 sportovců, zejména atletů kvůli skandálu se státem organizovaným dopingovým programem. Přesto ruští sportovci získali 56 medailí, z nichž 19 bylo zlatých, a to je pátý nejlepší výsledek mezi zúčastněnými zeměmi.

 

Ukrajinský prezident ve svém projevu u příležitosti oslav 25. výročí nezávislosti Ukrajiny nad Sovětským svazem varoval, že Ruský prezident Vladimir Putin usiluje o to, aby se celá Ukrajina stala znovu součástí sovětského impéria. Navzdory Minské dohodě o příměří se na východní Ukrajině stále bojuje. Podle Porošenka ruská agrese zcela zničila poválečný celosvětový bezpečnostní systém a ukrajinský boj za svobodu, nezávislost a demokracii, píše portál americké stanice CNN.

 

Při hledání života mimo naši sluneční soustavu astronomové objevili skalnatou planetu Proxima b podobnou Zemi, která obíhá okolo nejbližší hvězdy našemu Slunci. Tato planeta leží v takzvané „obyvatelné oblasti“ hvězdy Proxima Centauri. Je tedy možné, že na ní existuje kapalná voda. Jak píše britský deník The Guardian, vědci věří, že by se na planetě Proxima b mohl vyskytovat život.

 

Kvůli stoupajícím hladinám moří se možná 2,1 milionu domů ve Spojených státech kolem roku 2100 ocitne pod vodou, varuje americký deník The Washington Post. Miliony lidí by tak musely opustit své domovy, což by vedlo k majetkovým ztrátám v řádu stovek miliard dolarů. Scénář počítá s modelem, podle kterého by hladina moří mohla na konci tohoto století zvýšit až o 1,8 metrů, pokud nedojde ke snížení emisí skleníkových plynů. To je téměř dvakrát více, než se původně předpokládalo.

Zahraniční tisk: Farage podpořil Trumpa; ruská plavkyně označuje OH za studenou válku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.