Zahraniční tisk: Farage odstoupil z vedení UKIP; Blair se přimlouvá za další referendum

Lídr euroskeptické strany UKIP Nigel Farage ohlásil rezignaci. Podle zahraničních médií uvedl, že svého cíle, které představuje odchod Velké Británie z EU, už dosáhl. Bývalý britský premiér Tony Blair přitom žádá vládu, aby zvážila možnost uspořádání druhého referenda o členství Velké Británie v Evropské unii.

Francouzský deník Le Figaro zveřejnil informaci o demisi lídra britské eurofobní a antiimigrační strany UKIP Nigela Farage. Farage ke svému odstoupení řekl, že svého cíle, tedy opuštění Evropské unie, již dosáhl, a tím splnil své poslání. Podle britského deníku The Guardian Farage o politické kariéře nikdy neuvažoval. Britové o vystoupení z Evropské unie rozhodli v referendu 23. června 2016.

 

K zodpovědnosti za výbuch auta, při kterém v sobotu večer v centru Bagdádu zemřelo více než 120 lidí, se podle britského deníku The Guardian přihlásila organizace Islámský stát. Cílem útoku, který měl nejvíce obětí v tomto roce a přiřadil se tak k nejhorším atentátům během dvanáctiletého povstání, byli Šíitští muslimové. Irácký premiér Hajdar Abádí v souvislosti s touto tragickou událostí v zemi vyhlásil třídenní národní smutek za oběti a vyzval k potrestání viníků.

 

Bývalý britský premiér Tony Blair požádal vládu, aby zvážila možnost uspořádání druhého referenda o členství Velké Británie v Evropské unii, píše portál International Business Times. Pro setrvání v Unii se vyslovilo 16 milionů Britů, ale v referendu zvítězila možnost „Ne“, pro kterou se vyslovilo 52 % lidí. Blair se domnívá, že možnost volby by měla zůstat otevřená, protože se ukazuje, že změna není pro Británii, její finanční a podnikatelský sektor pozitivní, a dokonce i lidé se obávají o práci. Problematické je také Skotsko a Severní Irsko, kde převažovala volba členství v osmadvacítce zachovat, a chtějí proto prosadit svou nezávislost. Uspořádání druhého referenda požaduje i současný premiér David Cameron a všech pět kandidátů na jeho post.

 

Londýnská právnická firma Mishcon de Reya tvrdí, že britská vláda musí mít souhlas obou komor parlamentu, než oficiálně na základě článku 50 Lisabonské smlouvy spustí proces rozchodu s Evropskou unií, píše slovenský deník Pravda. Firma v nedělním prohlášení uvedla, že koná jménem skupiny klientů, které nicméně blíže neidentifikovala, a zpochybnila prohlášení vlády, že kabinet má na základě referenda z 23. června dostatečnou pravomoc spustit vystoupení z Evropské unie, aniž by je musel schválit parlament.

 

Severovýchodní Indie je v pohotovosti kvůli atentátu v bangladéšském hlavním městě Dháka v noci z pátku na sobotu. Útok v restauraci nepřežilo 28 lidí. Přihlásila se k němu organizace Islámský stát. Jak píše portál francouzské zpravodajské stanice RFI, pět států sousedících s Bangladéšem posílilo bezpečnostní opatření na hranicích z důvodu obav z proniknutí teroristů na jejich území.

 

Osmnáctiletý mladík z amerického státu Virginie byl v neděli vážně zraněn v newyorském Central Parku. Podle policie jeho zranění mohla být způsobena po domácku vyrobeným ohňostrojem. Svědkové uvedli, že mladík stoupl na výbušninu. Policie poté zkoumala také přítomnost výbušnin v okolí incidentu. Starosta města New Yorku Bill de Blasio na svém twitterovém účtu v neděli napsal, že ohňostroje jsou sice zábavné, ale měly by být záležitostí profesionálů, píše americký deník USA Today.

 

Britští vědci budou jako jedni z prvních na světě zkoumat nový způsob léčby Alzheimerovy choroby, který ke zvrácení průběhu choroby využívá změny životního stylu jako například půstu, jógy a mírného cvičení. Tato metoda podle britského deníku The Times přinesla nebývalé výsledky ve Spojených státech u 19 pacientů. Na tuto chorobu, která se projevuje hlavně nevratnou ztrátou paměti a mozkových funkcí, v současnosti neexistuje žádný lék. Ve Velké Británii jí trpí odhadem 850 tisíc lidí.

Zahraniční tisk: Farage odstoupil z vedení UKIP; Blair se přimlouvá za další referendum Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.