Zahraniční tisk: Expremiér Valls vstupuje do Macronova hnutí; Lavrov se sejde s Trumpem

Zahraniční média si všímají, že bývalý francouzský premiér Manuel Valls se přidává k hnutí nově zvoleného prezidenta Emanuella Macrona. Hnutí s názvem Vpřed! nyní nabírá kandidáty na získání většiny v dolní sněmovně parlamentu. Světová média dále píší o dnešní schůzce ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Projednávat budou návrh, který má pomoci ukončit občanskou válku v Sýrii. 

Americký prezident propustil ředitele Federální bezpečnostní služby FBI Jamese Comeyho. Propuštění pro neprofesionální chování se podle oficiálního prohlášení týkalo nezvládnuté publicity ohledně elektronické pošty demokratky Hillary Clintonové. Demokraté ale republikánského prezidenta podezřívají, že chce oslabit bezpečnostní službu v probíhajícím vyšetřování Trumpova napojení na Rusko, uvádí agentura Reuters. Prezident propustil ředitele FBI na návrh amerického ministra spravedlnosti.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov bude ve středu ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem projednávat návrh, který má pomoci ukončit občanskou válku v Sýrii. Iniciativu, která v Sýrii navrhuje vytvoření čtyř zón, už Rusko probralo v uplynulém týdnu s Íránem a Tureckem. Šestiletý konflikt, při kterém zahynulo na 400 tisíc lidí chtějí ukončit vlády Ruska i USA, připomíná německý portál Deutsche Welle.

 

Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn několikrát odmítl potvrdit, že Velká Británie opustí Evropskou unii i v případě, že jeho největší opoziční strana vyhraje volby. Zpravodajský portál politico.eu upozorňuje, že ohledně svého případného vítězství v předčasných parlamentních volbách předseda opozice pouze ujistil, že labouristé vyjednají Londýnu příznivé řešení.

 

Pokud v britských parlamentních volbách zvítězí konzervativci, premiérka Theresa Mayová se pokusí zrušit dvanáct let starý zákaz honu na lišky. Ministerská předsedkyně to slíbila konzervativcům v Dolní sněmovně. Osobně je prý zastánkyní psích honů, které byly v Anglii a Walesu zakázány roku 2004 za premiéra Tonyho Blaira.

 

Bývalý francouzský socialistický premiér Manuel Valls se přidává k hnutí nově zvoleného prezidenta Emanuella Macrona. Hnutí s názvem Vpřed! nyní nabírá kandidáty na získání většiny v dolní sněmovně parlamentu. Portál Deutsche Welle připomíná, že čtyřiapadesátiletý Valls odstoupil z funkce prvního ministra za prezidenta Hollandea, ale nezískal socilistickou nominaci na prezidenta. Volby do Národního shromáždění se konají v polovině letošního června.

 

Zatímco ještě v roce 2005 se vojenské přehlídky na oslavu konce Velké vlastenecké války v Moskvě účastnily desítky zahraničních hlav států, letos stál vedle prezidenta Vladimira Putina jen jeho moldavský protějšek Igor Dodon. Moskevský deník The Moscow Times vysvětluje postupnou mezinárodní izolaci Ruska za uplynulých dvanáct let válkami v Gruzii i na Ukrajině a také vojenskými zásahy v Sýrii.

 

Čínský prezident Si Ťin Pching blahopřál ke zvolení novému prezidentovi Jižní Koreje, Mun Če-inovi. Předseda liberální opozice a syn severokorejských uprchlíků nastupuje do funkce v době stupňujícího se vojenského napětí mezi oběma Korejemi, upozorňuje agentura Reuters. Prezidentské volby se konaly kvůli sesazení prezidentky, která byla podezřelá z korupce a zneužití pravomocí. Prezidentský slib složí Mun Če-in během středy.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Expremiér Valls vstupuje do Macronova hnutí; Lavrov se sejde s Trumpem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

    Komerční sdělení ·

    Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

  2. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

    Společnost ·

    Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.