Zahraniční tisk: Exředitel VW prodá část podílu ve společnosti; keňskému parlamentu hrozí soud

Světová média informují, že bývalý generální ředitel Volkswagenu Ferdinand Piëch prodá velkou část ze svého 15ti procentního podílu ve společnosti. Jeho podíl byl oceněn na více než 1 miliardu amerických dolarů. Zahraniční média si dále všímají, že keňskému parlamentu hrozí soud. Podle ústavy musí třetinu poslanců tvořit ženy. Nyní jich zde nezasedá ani 20 procent.

Nejméně jedenáct mrtvých a desítky zraněných si vyžádala pondělní exploze v metru v ruském Petrohradě, informuje britský deník The Guardian. Podle oficiálních informací z Ruska došlo k explozi v okamžiku, kdy vlak odjížděl ze stanice Senné náměstí. O několik hodin později bylo v jiné stanici petrohradského metra nalezeno další výbušné zařízení, které však bylo podle vyjádření ruského protiteroristického výboru zneškodněno. Podle zpráv z médií bude počet obětí stoupat, konstatuje britský list.

 

Teroristé vždy útočí na pocit svobody, píše v souvislosti s pondělním atentátem v Petrohradě slovenský deník SME. A to i tam, kde je svobody pramálo. Jakýkoliv teroristický útok tne do živého a krvácíme při něm všichni. Bez ohledu na místo, kde k útoku došlo. Terorismus neposvětí žádná myšlenka, náboženství či ideologie. Neexistuje žádné politické vysvětlení, zpoza kterého by neprosakovala krev. Sloupky komentující terorismus jsou si v něčem podobné. Není to proto, že by jejich autoři nenacházeli nové metafory. Ona podobnost je daná ohavností těchto činů. A to bez ohledu na původ, jméno, víru či motivaci teroristů. Tito vrahové si své oběti vybírají náhodně a prostě je odsoudí k smrti. Teroristé sice udávají, že mají jakési cíle, ale dnes již víme, že za jejich činy není nic jiného než čirá nenávist, uzavírá slovenský list.

 

Ferdinand Piëch, bývalý šéf firmy Volkswagen, souhlasil s prodejem velké části svého 15ti procentního podílu ve společnosti, informuje americký deník New York Times. Jeho podíl byl oceněn na více než 1 miliardu amerických dolarů. Ferdinand Piëch, který byl dominantním představitelem společnosti po více než 20 let, v pondělí oznámil, že při prodeji svého podílu upřednostní své příbuzné, a nikoliv „cizího“ investora, uzavírá americký list. 

 

Keňskému parlamentu hrozí soud, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle keňské ústavy musí třetinu poslanců tvořit ženy. Ve skutečnosti však v parlamentu zasedá 69 poslankyň z celkového počtu 349 poslanců, což není ani 20 procent. Ve všech ostatních východoafrických zemích je přitom podíl žen v zákonodárných sborech nejméně 30 procent. Keňští poslanci však hodlají ústavní ustanovení ignorovat. Určitou roli v celé situaci hraje také skutečnost, že keňští poslanci patří se svým měsíčním platem v přepočtu přibližně 340 000 korun českých k nejlépe vydělávajícím poslancům na světě. A vzhledem k tomuto královskému výdělku se jen málokterý poslanec bude chtít v rámci emancipace vzdát svého poslaneckého křesla, míní švýcarský list.

 

Nedělní parlamentní volby v Arménii vyhrála vládnoucí Republikánská strana Arménie, informuje rakouský deník Der Standard. Vládne a vládne a vládne – po devíti letech ve funkci arménského prezidenta se Serž Sargsjan připravuje na změnu. Po skončení jeho druhého prezidentského funkčního období v roce 2018 se totiž Arménie stane parlamentní demokracií. A předpokládá se, že dvaašedesátiletý Serž Sargsjan se pak stane premiérem země, konstatuje rakouský list.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Exředitel VW prodá část podílu ve společnosti; keňskému parlamentu hrozí soud Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

  Společnost ·

  Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

 2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

  Byznys ·

  Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

 3. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.