Zahraniční tisk: Evropské metropole omezují oslavy nového roku. Bojí se teroru

Světová média si dnes všímají toho, že řada evropských metropolí z obav před teroristickými útoky omezuje nebo zcela ruší oslavy příchodu nového roku. Nejpřísnější byl v tomto ohledu Brusel kde radnice zcela zrušila oficiální oslavy včetně tradičního ohňostroje. Servery zahraničních deníků také informují o tom, že Ukrajina, Rusko, Německo a Francie dospěly k dohodě o prodloužení příměří na východě Ukrajiny i do roku 2016.

Britský deník The Guardian komentuje omezování oslav konce roku a zvláštní bezpečnostní opatření ve světových velkoměstech. Například Brusel raději oficiální oslavy a ohňostroj z důvodu obav z teroristických útoků zcela zrušil. Ve městě mezitím dále pokračují domovní prohlídky a vyšetřování v souvislosti s listopadovými teroristickými útoky. V Paříži se sice neuskuteční ohňostroj, bude se však konat tradiční shromáždění na bulváru Champs Élysées. Satiristický magazín Charlie Hebdo pak připravuje k ročnímu výročí teroristických útoků na jeho redakci speciální dvaatřicetistránkové vydání. Londýn se rozhodl kvůli zajištění bezpečnosti obyvatelstva zvýšit počet hasičů a policejních složek v ulicích. Moskevské Rudé náměstí bude zcela uzavřeno.

Íránské revoluční gardy podle francouzského deníku Le Figaro popřely, že by v blízkosti americké letadlové lodi v Hormuzském průlivu provedly zkušební raketovou střelbu. Generál Ramezan Sharif na oficiální webové stránce Revolučních gard uvedl, že námořní jednotky gard v uplynulém týdnu neprováděly žádná cvičení, a to navzdory tvrzení Američanů, že Írán do oblasti Hormuzského zálivu odpálil nejméně jednu raketu.

Lídři Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa se dohodli na prodloužení ukrajinské mírové dohody i do roku 2016. Jak uvádí ruský deník The Moscow Times, příměří na východní Ukrajině trvá už od září, avšak sporadické střety mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vládními silami pokračovaly i po tomto datu a zdaleka ne všechny body dohody byly respektovány. Původně měla být mírová dohoda, která byla uzavřena v únoru 2015, naplněna do konce letošního roku a Ukrajina měla převzít plnou kontrolu nad hranicí s Ruskem. Dohoda čtyř mocností mimo jiné předpokládá dodržování příměří a aktivní úsilí Ukrajiny o rychlé přijetí zákona o regionálních volbách v oblastech kontrolovaných povstalci.

V Belgii pokračuje vyšetřování listopadových pařížských bombových útoků. Deník La Libre Belgique informuje, že v Bruselu byla z teroristických vražd a účasti na aktivitách teroristické skupiny obviněna už desátá osoba. Dvaadvacetiletý Belgičan byl zadržen v bruselské čtvrti Molenbeek, policie ale při domovní prohlídce nenašla žádné zbraně ani výbušniny. O případné vazbě zadrženého rozhodne soud.

Německá kancléřka Angela Merkelová naléhá na Němce, aby uprchlíky považovali za příležitost. Merkelová ve svém novoročním poselství ovšem mimo jiné uvádí, že to bude stát čas, úsilí i peníze. V uplynulém roce do Německa přišel téměř jeden milion uprchlíků, což podle deníku El País představuje skutečnou výzvu. Německo se podle listu El País v důsledku přílivu uprchlíků do země dostalo do hluboké politické a sociální krize a ztrácí důvěru v budoucnost.

Britská energetická společnost BP musela kvůli nepříznivému počasí evakuovat 150 lidí z ropné plošiny v Severním moři, píše americký deník USA Today. Mluvčí společnosti sdělil, že zaměstnanci byli preventivně evakuovaní z ropného pole Valhall, které denně produkuje 80 000 barelů ropy. Norská společnost Statoil uvedla, že kvůli rozbouřenému moři už zemřel jeden člověk a další dva byli zraněni. Většina zaměstnanců musela kvůli hrozícímu zřícení plošinu opustit.

Z výsledků průzkumu společnosti Harris Interactive, o kterých informuje slovenský deník Pravda, vyplynulo, že voličská podpora francouzského prezidenta Françoise Hollanda v prosinci oproti listopadu klesla o 4 procentní body na 27 procent. Tímto poklesem se Hollande vrátil k preferencím, které měl v září před listopadovými teroristickými útoky v Paříži. Očekává se, že Hollande bude v roce 2017 čelit těsnému trojstrannému boji o druhý prezidentský mandát.

Zahraniční tisk: Evropské metropole omezují oslavy nového roku. Bojí se teroru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.