Zahraniční tisk: Evropa se obává Trumpova kabinetu; návrat letadlové lodi Charles de Gaule

Zahraniční média píší o tom, že výběr týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa vzbuzuje obavy evropských zemí. Nejvíce otázek vyvolává dosazení Rexe Tillersona na post ministra zahraničí. Světová média si dále všímají, že francouzská letadlová loď Charles de Gaule se vrací do svého domovského přístavu v Toulonu. Sehrála jednu z hlavních úloh v bojích proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

Od termínu plánované evakuace obyvatel z bombardovaných východních částí syrského Aleppa uplynulo již několik hodin. Město však stále nikdo neopustil. Americká televizní stanice CNN dokonce cituje zprávy, podle kterých dochází ke střílení žen a dětí. V několika oblastech, které jsou pod kontrolou povstalců, se obyvatelé čekající na evakuaci ocitli pod palbou. Příměří uzavřené dnes ráno bylo opět porušeno.

 

Neobvyklý výběr týmu nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podle portálu Politico.eu vzbuzuje obavy evropských zemí. Volba Rexe Tillersona, bývalého šéfa největší ropné společnosti na světě ExxonMobil, na pozici šéfa americké diplomacie vzbuzuje otázky. Tillerson totiž s politikou nemá žádné zkušenosti a není neznámý ani jeho blízký vztah k Rusku. Evropa se také obává, jak se bude vyvíjet Trumpův postoj k NATO, sankcím proti Rusku nebo situaci na Středním východě.

 

Američtí experti označili za největší hrozby roku 2017 konflikt Ruska s členskými státy Severoatlantické aliance a krizi v Severní Koreji, všímá si slovenský deník Pravda. Odborníci v rámci průzkumu hodnotili konflikty z pohledu pravděpodobnosti jejich vypuknutí nebo eskalace a potenciálního vlivu na zájmy Spojených států. Výzkum byl mimo jiné uspořádán v souvislosti s nástupem nové prezidentské administrativy, upřesňuje Pravda.

 

Americký zpravodajský portál abcNEWS uvedl, že se Spojené státy americké rozhodly o ukončení prodeje zbraní, které podporovaly válku vedenou Saúdskou Arábií v Jemenu. Důvodem jsou obavy o životy civilních obyvatel. Koalice blízkovýchodních zemí vedená Saúdskou Arábií zasáhla do války v Jemenu v březnu 2015 na pomoc jemenské vládě v boji proti Hútíjským povstalcům napojeným na Írán. Od té doby koalice uskutečnila stovky leteckých útoků, při nichž umírali také civilisté.

 

Francouzská letadlová loď Charles de Gaule se vrací ze Středomoří, kde sehrála jednu z hlavních úloh v bojích proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii, zpět do svého domovského přístavu v Toulonu na jihu Francie. Jak dále píše francouzský deník France Soir, letadlová loď v přístavu zůstane asi rok a půl kvůli provedení údržby a kompletní technické modernizaci. Loď nese 24 stíhacích letounů Rafale a doprovází ji také ochranná eskorta v podobě útočné ponorky a několika dalších lodí.

 

Poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov u příležitosti 25. výročí pádu Sovětského svazu vyslovil domněnku, že by země bývalého bloku mohly znovu vytvořit nekomunistický stát. Přestože Gorbačov nepovažuje obnovení Sovětského svazu za pravděpodobné, země by se podle něj mohly znovu sjednotit v rámci hranic z doby studené války. Pětaosmdesátiletý politik nicméně neupřesnil, kdy a zda by se k unii připojily také Ukrajina a Gruzie, které v posledním desetiletí okupují ruská vojska, dodává britský deník The Times.

 

Francouzští poslanci národního shromáždění v noci na dnešek již popáté odhlasovali návrh zákona o prodloužení výjimečného stavu až do 15. července 2017. S vyhlášením výjimečného stavu souvisí také rozšíření pravomocí ministerstvu vnitra. Francouzský deník Le Monde připomíná, že ve Francii bylo toto opatření vyhlášeno v návaznosti na teroristický útok v pařížském klubu Bataclan vloni v listopadu.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Evropa se obává Trumpova kabinetu; návrat letadlové lodi Charles de Gaule Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Úskalí mladých českých vědců

    ·

    Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

  2. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.