Zahraniční tisk: Evropa se k Británii točí rychle zády; Nizozemsko nechce referendum o EU

Světová média 29. června píší, že Evropská unie vyzývá k urychlení procesu odchodu Velké Británie. Francouzský prezident Francois Hollande také uvedl, že Británie nemůže zůstat součástí jednotného evropského trhu. Spolupráci s Brity pak odmítla i Evropská centrální banka. Zahraniční média si dále všímají, že nizozemský parlament zamítl uspořádání referenda o členství v EU.

Při sebevražedném atentátu na mezinárodním letišti v Istanbulu zahynulo nejméně 36 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Podle tureckých médií odpálili večer v prostoru letištní haly u bezpečnostních kontrol trhaviny až tři atentátníci. Turecký premiér Binari Jildirim obvinil z útoku příslušníky Islámského státu. K terminálu příletů dorazili podezřelí taxíkem, a když na ně policejní ochranka letiště začala střílet, odpálili svoje nálože. Podle tureckých zdrojů byl nejméně jeden z útočníku na Atatürkově mezinárodním  letišti ozbrojen také samopalem, dodává německý zpravodajský portál Deutsche Welle.

 

Evropští lídři vyzvali Británii, aby neprodlužovala období nejistoty, které podle Mezinárodního měnového fondu může zpomalit světový ekonomický růst. Na summitu v Bruselu vyjádřil odstupující britský premiér David Cameron naději, že Británie zůstane s EU v co nejužším svazku. Francouzský prezident Francois Hollande ale upozornil, že pokud britští voliči neuznávají svobodu pohybu pracovní síly, nemůžou zůstat součástí jednotného evropského trhu. Evropský parlament vydal nezávaznou výzvu k urychleném aktivaci článku 50 o vystoupení z Unie, německá kancléřka Angela Merkelová nicméně chce dopřát Londýnu čas k zachování stability. Jak doplňuje britská zpravodajská agentura Reuters, následkem referenda se libra propadla na třicetileté minimum a akcie ve světě ztratily za své hodnoty tři triliony dolarů. Ani Evropská centrální banka nechce úzce spolupracovat s londýnským finančním centrem.

 

Německý týdeník Der Spiegel kritizuje kancléřku Merkelovou za to, že ve svém projevu o britském vystoupení z Unie byla příliš komisní, objektivní a neprojevila ani při tak historickém okamžiku žádné emoce. Autor komentáře se domnívá, že nyní nastala chvíle novou Evropu inspirovat, jednání urychlit a najít pro Německo i Evropu nové příležitosti. Právě nedostatek emocí mohl prý vést k tomu, že spousta mladých Britů se ke spojené, ale citově odtažité Evropě nehlásil.

 

Nizozemský parlament v Haagu zamítl iniciativu populisty Geerta Wilderse, který po britském vzoru navrhoval uspořádat v Nizozemsku všeobecné hlasování o setrvání země v Evropské unii. Pro takzvaný NEXIT bylo pouze 14, proti 75 zákonodárců, upozorňuje agentura DPA, kterou cituje i slovenská Pravda. Ta dodává, že podle platné nizozemské ústavy referendum o členství v Evropské unii stejně není možné.

 

Slovenská policie stále pátrá po neznámém muži, který se včera nad ránem pohyboval po bratislavském prezidentském paláci. Podle deníku SME tam v noci na úterý procvičovala policejní jednotka akci pro ochranu lidí v rámci příprav na předsednictví Evropské unie, které Slovensko v červenci přebírá. Na průmyslových kamerách se ale po Hodžovském paláci prochází dosud nezjištěný muž, který přelezl skleněný plot, přešel přes nádvoří, do sídla prezidenta se dostal zaměstnaneckým vchodem a asi dvacet minut se procházel prvním patrem budovy, kde se zrovna nenacházel prezident ani jeho čestná stráž.

 

Osmisetstránková zpráva amerického Kongresu, která analyzuje útoky na americké zastupitelství v libyjském Benghází z roku 2012, došla k názoru, že tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová reagovala adekvátně. Sněmovna reprezentantů studovala postup tehdejší administrativy, která mohla vystavit zbytečnému riziku čtyři zavražděné Američany včetně velvyslance Chrise Stevense. Clintonová, která působila jako ministryně zahraničí v letech 2009-13, uchází se o úřad prezidenta Spojených států a loni v případu svědčila před vyšetřovacím výborem Kongresu, podle nového nálezu nic nezanedbala, dodává zpravodajský portál Deutsche Welle.

 

Policie v německém městě Mindenu oslavuje syrského uprchlíka, který odevzdal úřadům 150 tisíc euro. Hotovost a šeky našel ukryté pod prknem ve staré skříni, kterou dostal od místní charity. Když pětadvacetiletý muž na internetu ověřil, že se jedná o skutečné peníze, přihlásil se na policii. Podle úřadů přišel poctivý nálezce do Německa loni v rámci velké migrační vlny uprchlíků z občanské války v Sýrii, píše britský deník The Guardian.

 

Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje 29 milionů skříněk, které v uplynulých letech způsobily zřejmě smrt už tří malých dětí. Podle amerického deníku USA Today se jedná o polovysoké zásuvkové skříně na prádlo a šaty, které na sebe mohou děti převrátit, pokud nejsou přišroubované ke stěně. Firma upozornila, že jedná s rodinami obětí o odškodnění. Zároveň vrací peníze za podobné šatníky koupené v letech 2002 až 2016, uvádí americký deník.

Zahraniční tisk: Evropa se k Británii točí rychle zády; Nizozemsko nechce referendum o EU Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.