Zahraniční tisk: Evropa neměla dávat Turecku falešné naděje; Trumpovi chybí plán boje proti IS

Většina evropských deníků komentuje víkendovou roztržku ohledně nizozemského a německého zákazu vystoupení tureckých ministrů. Uvádí například, že v tomto sporu je chyba na obou stranách. Turecko by mělo držet své vášně na uzdě a Evropa neměla dávat Turecku v minulosti falešné naděje, pokud je nemyslela vážně. Americké deníky analyzují plány prezidenta Donalda Trumpa. Vyčítají mu, že nemá plán boje proti hnutí Islámský stát. Svým generálům dal přitom čas do konce února.

Rakouský deník Die Presse komentuje eskalaci roztržky mezi Tureckem a zeměmi Evropské unie o víkendu, kdy Němci neumožnili veřejné vystoupení tureckých ministr a Holanďané jim zakázali vstup do země. Turecký prezident po té označil oba národy jako nacisty. Podle deníku tak Erdogan zneužil situace pro svoji předvolební kampaň, když uvedl, že Západ ukázal svoji pravou tvář a chce zastavit vzestup Turecka. Podle deníku Die Presse dění urychlí odklon Ankary od Západu.

 

Události komentuje i slovenská Pravda. Podle tohoto slovenského deníku musí Turecko udržet vášně na uzdě. Poznámky označuje za naprostou neúctu k obětem fašizmu. Jsou podle něj směšné vzhledem k tmu, kolik lidí tureckého původu v těchto zemích pokojně žije. Chyba je ale na obou stranách, míní Pravda, Evropa totiž neměla dávat Turecku v minulosti falešné naděje, pokud je nemyslela vážně.

 

Frankfurter Allgemeine komentuje v této souvislosti televizní diskuzní pořad, kde se střetl německý ministr při úřadu kancléřky a turecký ministr mládeže. Turecký politik v debatě vystupoval tak, jako by Erdoganovy poznámky přirovnávající Německo a Holandsko k nacistům byly zcela v pořádku. Turecký ministr však vlastně popíral sám sebe, vystupoval totiž v hodinovém televizním pořadu na prvním programu veřejnoprávní televize v nejsledovanějším vysílací čase. Deník televizi vyčítá, že nebyla vůči tureckému hostu kritičtější.

 

Britský The Guardian komentuje útrapy Konzervativní strany. Ačkoli deníky se tento týden opět zaplní články o Brexitu, není to jediné, o čem vláda jedná. Minulý týden například navrhl ministr financí příspěvky na pojištění samostatně výdělečných osob v příštích letech. To vyvolalo rozepře ve vládní straně, protože je to v rozporu s předvolebním programem. Jedná se o důležitý krok, mění se pracovní trh a je třeba znovu promyslet zastaralý daňový systém a právní úpravu týkající se pracovního trhu. To jsou důležitá témata, varuje deník, protože jejich dosah je daleko dlouhodobější, než dosah Brexitu.

 

The New York Times ve svém úvodníku vyčítá Donaldu Trumpovi, že nemá plán boje proti takzvanému hnutí Islámský stát. Dal svým generálům čas do konce února, aby plán připravili. Zatím ale vůbec není zřejmé, zda o něm rozhodl. Je otázka, zda se přikloní ke zvyšování vojenské přítomnosti v regionu, či nikoli. Deník apeluje na prezidenta, aby se důležité otázce začal konečně věnovat.

 

Washington Post komentuje Trumpův návrh rozpočtu, který zřejmě otřese federální vládou. Návrh zahrnuje škrty v rozsahu nevídaném od doby krátce po druhé světové válce. Podle deníku nastíní prezidentovu představu o budoucí podobě vlády. Vlády, která zřejmě upřednostňuje armádu a domácí bezpečnost a upozaďuje mnoho dalších oblasti, uzavírá deník.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Evropa neměla dávat Turecku falešné naděje; Trumpovi chybí plán boje proti IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Praha navrhuje změnu zákona kvůli metru D

  Společnost ·

  Praha se společně s dopravním podnikem (DPP) chystá iniciovat změnu drážního zákona. Důvodem je stavba trasy metra D, která je plánována bez řidiče. To dosud zákon neř…

 2. Rozhovory o brexitu by mohly začít už v úterý

  Společnost ·

  Návrh zákona, který má vládě premiérky Theresy Mayové umožnit zahájení procesu vystoupení Británie z Evropské unie, bude s velkou pravděpodobností schválen do pondělní…

 3. Nizozemsko vykázalo tureckou ministryni ze země

  Společnost ·

  Nizozemské úřady označily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud do země přijela. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.