Zahraniční tisk: Eurozóna pozastavila dohodu o zmírnění dluhu Řecka; problém Yahoo

Zahraniční média si všímají, že Eurozóna pozastavila dohodu o zmírnění dluhové zátěže Řecka. Stalo se tak poté, co se Atény rozhodly vyplatit před Vánoci přes 600 milionů euro důchodcům. Světová média dále píší o tom, že hackeři ukradli údaje z účtů více než miliardy lidí používajících e-maily a další služby firmy Yahooo. Společnost připustila, že rozsáhlá krádež dat se týkala adres elektronické pošty, telefonních čísel, dat narození uživatelů a dalších osobních údajů.

Internetová firma Yahoo oznámila, že kvůli narušení systému jejího vyhledávače byla v září 2013 ohrožena osobní data u více než miliardy elektronických účtů. Firma, kterou nyní za 4 a půl miliardy euro kupuje telekomunikační společnost Verizon, připustila, že rozsáhlá krádež dat se týkala adres elektronické pošty, telefonních čísel, dat narození uživatelů a dalších osobních údajů. Dosud nejrozsáhlejší známá ztráta dat se neměla týkat bankovních účtů, uvádí německý portál Deutsche Welle.

 

Europoslanci schválili nová pravidla pro rozvolnění trhu železniční dopravy. Takzvaný čtvrtý dopravní balíček má podle slovenského deníku SME omezit přímé zakázky dopravcům a rozšířit tendry na všechny evropské železniční dopravce. V důsledku by to mělo zákazníkům nabídnout více spojů i možností přepravy, a státním dráhám snížit stávající náklady. Na Slovensku podle deníku uděluje zatím stát zakázky v železniční dopravě téměř bez výběrových řízení.

 

Eurozóna pozastavila dohodu o zmírnění dluhové zátěže Řecka, když se Atény rozhodly vyplatit před Vánoci přes 600 milionů euro důchodcům. Krátkodobě tak podle Evropského záchranného fondu ESM přestávají platit zmírnění úroků nebo rozložení plateb, uvádí slovenský deník Pravda.

 

Čínský velvyslanec ve Spojených státech varoval nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, že politika jedné Číny není nic, co by se hodilo zpochybňovat nebo o tom vyjednávat. Velvyslanec přímo nezmínil Tchajwan, nicméně je jasné, že reagoval na Trumpovo telefonické jednání s tchajwanskou prezidentkou a jeho výroky, které nerespektovaly pekingské pojetí územní integrity Číny, uvádí londýnská agentura Reuters.

 

Peking rozmísťuje  na umělých ostrovech v Jihočínském moři zbraně protiletecké obrany. Satelitní snímky z minulého měsíce ukazují, že na několika atolech a ostrůvcích, které jsou předmětem mezinárodního územního sporu, už byly rozmístěny raketové systémy, přestože letos Čína popírala, že by plánovala jejich vojenské využití. Takzvané Spratleyovy ostrovy leží na strategickém místě, nárok si na ně činí několik států, ale Čína si na nich v posledních letech začala budovat přistávací plochy a některé obsadila vojenskou posádkou, připomíná britský The Guardian.

 

Ruský vicepremiér a bývalý ministr sportu Vitalij Mutko vyjádřil přesvědčení, že nedávno zveřejněné statistiky o dopingu v ruském sportu nenaruší pořádání mistrovství světa ve fotbale. Zpráva antidopingové komise uvádí, že v třiceti olympijských disciplínách bralo nepovolené látky na tisíc ruských sportovců. Jak upozorňuje moskevský deník The Moscow Times, ruské mistrovství světa v kopané se má konat v červnu a červenci 2018 v jedenácti ruských městech, včetně Moskvy, Petrohradu nebo Kaliningradu.

 

Evropské monitorovací centrum pro zneužívání drog porovnávalo užití narkotik v padesáti evropských městech pomocí analýzy odpadních vod. Před lety zavedená metoda ukazuje uživatelské trendy v reálném čase a jejich územní rozdíly. Největší obsah kokainu v kanálech vykazuje jednoznačně západní Evropa, konkrétně belgické Antverpy, Londýn nebo Curych. Spotřeba kokainu na tisíc lidí se tady zhruba pohybuje od půl do jednoho gramu denně. V Německu roste spotřeba pervitinu, což potvrzují hlavně data z východní části země a z měst jako Drážďany. Podle portálu Deutsche Welle se tak potvrzuje stěhování spotřeby pervitinu z České republiky a Slovenska.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Eurozóna pozastavila dohodu o zmírnění dluhu Řecka; problém Yahoo Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Úskalí mladých českých vědců

    ·

    Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

  2. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.