Zahraniční tisk: Euroskupina je nejednotná ohledně Řecka; z Ruska a Japonska jsou spojenci

Světová média píší o tom, že francouzský ministr financí Michel Sapin vystoupil proti pozastavení procesu oddlužení Řecka. Žádost Německa podle něj nevyjadřuje vůli celé euroskupiny. Zahraniční média si dále všímají, že prezident Vladimir Putin je na své první oficiální návštěvě Japonska po 11 letech. Podle médií chce Putin zamezit závislosti Ruska na Číně a rozvinout hospodářské vztahy s Japonskem.

Řečtí věřitelé pozastavili proces oddlužení Řecka, všímá si britský deník The Telegraph. Stalo se tak poté, co levicový řecký premiér Alexis Tsipras oznámil zvýšení výdajů, a to navzdory úsporným požadavkům Bruselu. Ministři financí eurozóny se přitom před několika dny dohodli, že do roku 2060 sníží řecký dluh o 20 %. Podle euroskupiny navrhovaná opatření řecké vlády zjevně nejsou v souladu s dohodami.

 

Proti rozhodnutí euroskupiny o pozastavení procesu oddlužení Řecka dnes vystoupil francouzský ministr hospodářství a financí Michel Sapin s tím, že opatření byla přijata bez jakýchkoli podmínek. Žádost jedné země, tedy Německa, podle něj nevyjadřuje vůli celé euroskupiny. Navíc Tsiprasova vláda své závazky dodržuje, a tak by i euroskupina měla dodržet své závazky k Řecku, vysvětluje francouzský deník Le Figaro.

 

Bitva o Aleppo je pravděpodobně rozhodující v celé syrské válce, domnívá se americký deník The Washington Post. Syrští rebelové proti prezidentu Bašáru Asadovi město obsadili v létě roku 2012. Za čtyři a půl roku trvání konfliktu zemřely stovky tisíc lidí. Aleppo, dříve architektonický a historický klenot, se stalo symbolem katastrofy syrské války. Rusko a Turecko se zatím neúspěšně snaží zprostředkovat dohodu mezi syrskými vládními silami a rebely a umožnit evakuací desítek tisíc lidí, kteří ve městě zůstali uvězněni uprostřed bojů.

 

Podle ruského portálu Russia Today začne Rusko na rozkaz prezidenta Vladimira Putina stahovat své zbývající vojáky a jejich rodinné příslušníky z východního Aleppa do Idlibu. Bezpečnost všech členů ozbrojených skupin při přesunu autobusy zajistí syrské úřady. Přesun měl začít již včera, ale musel být přerušen kvůli intenzivním útokům na civilisty ze strany teroristických organizací.

 

Americké zpravodajské služby tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin byl přímo zapojený do tajného zasahování Ruska do průběhu amerických prezidentských voleb. Podle amerického portálu CNBC Putin osobně řídil využití materiálu získaného od americké Demokratické strany prostřednictvím špionů a diplomatů. Podle americké stanice NBC News byl Putin veden pomstou demokratické kandidátce Hillary Clintonové a snahou ukázat zkorumpovanost americké politiky.

 

Rusko a Japonsko se staly spojenci kvůli Číně. Ruský prezident Vladimir Putin je nyní na své první oficiální návštěvě Japonska po 11 letech. Obě země doufají zejména v ekonomické partnerství v regionu, kde je nejdominantnější zemí Čína. Příklon Ruska k asijským zemím souvisí s anexí Krymu a následnými hospodářskými sankcemi západních zemí. Vladimir Putin chce zamezit závislosti Ruska na Číně a rozvinout hospodářské vztahy s Japonskem, třetí ekonomikou na světě, dodává portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Kuba chce splatit dluh Česku z období socialismu, avšak peníze stále nemá. S českým ministerstvem financí proto jedná o jiných možnostech vrácení 7 miliard českých korun. V úvahu podle slovenského deníku SME připadají i kubánské léky, ale i rum. Deník však tuto možnost považuje za nepraktickou, protože Češi na bílý kubánský rum nejsou zvyklí a hrozí, že by o něj nebyl velký zájem. Případě dovozu kubánských léků na snižování rizik amputace nohy při cukrovce je zase problémem chybějící evropská certifikace léčiv.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Euroskupina je nejednotná ohledně Řecka; z Ruska a Japonska jsou spojenci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 2. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 3. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.