Zahraniční tisk: EU zvyšuje tlak na rychlý odchod Británie; Island má nového prezidenta

Zahraniční média píší 27. června o tom, že Evropská unie zvyšuje tlak na rychlý a nekompromisní odchod Velké Británie z osmadvacítky. Miliony britských voličů si přitom vlají po novém referendu. Světová média také píší, že Island si zvolil o víkendu nového prezidenta. Stal se jím univerzitní profesor historie Gudni Jóhannesson.

Krátce po hlasování o brexitu se rýsují obrysy nového řešení, píše slovenský deník SME. Odchod Velké Británie z Evropské unie se pojí s celou řadou nečekaných komplikací. Miliony britských voličů si přejí nové referendum. Velkou Británii určitě čeká další kolo zdrcujících reakcí na brexit. A to nejen na finančních trzích, kde libra už v pátek ztratila 10 procent proti dolaru. Hlavně se totiž bude jednat o reakce ze strany Evropské unie, kde se zvyšuje tlak na rychlý a nekompromisní odchod Británie z EU. A nakonec také v rámci samotné Británie, kde rozhořčení Skotové slibují i konec 300letého království. Není se tak čemu divit, že se objevují hlasy volající po negování výsledků čtvrtečního referenda, a to buď vyhlášením dalšího referenda, anebo zkrátka ignorováním výsledků plebiscitu z minulého týdne, konstatuje slovenský list.

 

Nepředvídatelný a neodolatelný, tak svůj dnešní článek o možném budoucím britském premiérovi Borisu Johnsonovi nazval švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Bývalý londýnský starosta Boris Johnson se stal hlavním favoritem na funkci britského premiéra. Jeho političtí protivníci však před ním varují. „Blonďatá ctižádost“ – tak zní přezdívka politika, který stál v čele brexitové kampaně. Obliba tohoto absolventa Oxfordské univerzity, který do svých vět rád přidává latinské citáty, je nesporná. Celkem dvakrát byl zvolen do funkce londýnského starosty, a to navzdory tomu, že je britská metropole očividně proevropsky naladěná, míní švýcarský list.

 

Lekce, kterou nám uštědřil brexit, tak svůj dnešní článek nazval americký deník New York Times. Když londýnská burza otevřela den po konání referenda, došlo k okamžitému poklesu hlavního akciového indexu o osm procent, což představuje největší pokles v rámci jednoho dne od světové krize v roce 2008. A přesně to finanční analytici očekávali, pokračuje americký list. Z nejrůznějších průzkumů je jasné, že ti, kteří brexit podpořili, si byli ekonomických rizik vědomi. Poněkud více je však znepokojovalo něco jiného – a to imigrace. Většina nejrůznějších průzkumů došla v minulosti k závěru, že imigrace britskou ekonomiku oživila a povzbudila. Příznivce brexitu však tato fakta evidentně nepřesvědčila, uzavírá americký list.

 

Evropa podle českého premiéra zažívá vlnu separatismu a nacionalismu, píše dnes rakouský deník Der Standard. Český premiér Bohuslav Sobotka dále v rozhovoru pro rakouský deník prohlásil, že se Evropská unie musí stát flexibilnější a méně byrokratickou, aby této nové vlně nacionalismu dokázala čelit. Brexit podle českého premiéra znamená začátek nové etapy evropské integrace. Pro Českou republiku je EU tou nejlepší zárukou míru a stability, říká v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard český premiér Bohuslav Sobotka.

 

Novým prezidentem Islandu se o víkendu stal univerzitní profesor historie Gudni Jóhannesson, informuje britský deník The Guardian. Gudni Jóhannesson získal v prezidentských volbách celkem 39,1 procent hlasů a nejen během kampaně zdůrazňoval svou nestranickost a politickou neutralitu. Prezidentské volby se na Islandu konaly jako důsledek aféry Panama Papers z dubna letošního roku, do které bylo zapleteno i několik vysokých státních představitelů Islandu, připomíná britský The Guardian.

 

Zahraniční tisk: EU zvyšuje tlak na rychlý odchod Británie; Island má nového prezidenta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

  Byznys ·

  Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

 2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

  Byznys ·

  Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

 3. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

  Společnost ·

  Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.