Zahraniční tisk: EU vyzývá Čínu, aby se otevřela zahraničním investicím; osvobození Mosulu

Světová média píší o tom, že Evropská unie vyzvala Čínu, aby se více otevřela zahraničním investicím. Brusel tak reaguje na prohlášení prezidenta Si Ťin-pching, který v Davisu ocenil volný obchod. Čína ale doposud nenabízí spravedlivé podmínky pro zahraniční investory. Zahraniční média si dále všímají toho, že iráčtí vojáci podporovaní Spojenými státy osvobodili východní část Mosulu. Jde o významný pokrok v ofenzívě zahájené před více než třemi měsíci.

V rámci protiteroristických opatření souvisejících s teroristickými útoky v Paříži v roce 2015 a v Bruselu v roce 2016 dnes belgická policie provedla zásah v Bruselu, mimo jiné také v nechvalně známé čtvrti Molebeek. Belgický deník Le Soir píše, že při akci nebyly nalezeny žádné výbušniny. Policie vyslýchá 7 lidí, které se pravděpodobně vrátily ze Sýrie. O jejich zatčení během dnešního dne rozhodne vyšetřující soudce.

 

Iráčtí vojáci podporovaní Spojenými státy osvobodili východní část Mosulu, všímá si americký deník USA Today. Smyčka kolem Islámského státu se tak utahuje a jeho ozbrojenci mohou z města prchat jen obtížně. Dobytí východního Mosulu oznámil včera v irácké televizi premiér země Hajdar Abádí. Jde o velice významný pokrok v ofenzívě zahájené před více než třemi měsíci a monumentální úspěch iráckých bezpečnostních složek, vlády i lidu. Podle francouzského deníku Le Figaro se do města vrací tisíce lidí, které je byly kvůli válce nuceny opustit.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI píše, že Evropská unie vyzvala Čínu, aby se více otevřela zahraničním investicím. Brusel tak reaguje na vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, ve kterém ocenil volný obchod. Čína se stala členem Světové obchodní organizace v roce 2001, avšak doposud nenabízí spravedlivé podmínky pro zahraniční investory. Evropská unie nyní doufá, že Peking v tomto smyslu učiní konkrétní opatření.

 

Pouhé dva dny od rozhovoru izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s americkým prezidentem Donaldem Trumpem Izrael schválil výstavbu 2500 domů v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Zatímco administrativa bývalého prezidenta Baracka Obamy židovské komunity považovala za nezákonné a překážku míru, současný prezident Donald Trump naznačuje vstřícnější politiku vůči Izraeli. Mimo jiné přesunutím velvyslanectví Spojených států do Jeruzaléma, který za své hlavní město prohlašuje Izrael i budoucí palestinský stát, píše americký deník The Washington Post.

 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová usiluje v souvislosti s vystoupením Velké Británie z Evropské unie o nové referendum o nezávislosti Skotska. Sturgeonová se totiž domnívá, že hlas Skotska nebyl vzat v úvahu a šlo pouze o prázdnou rétoriku. Její Skotská národní strana chce také předložit 50 závažných a věcných změn v zákoně o Brexitu. Pokud britští poslanci odmítnou dohodu s Bruselem, navrhuje mimo jiné také zachování členství Velké Británie v Evropské unii formou revidovaného členství, dodává britský deník The Telegraph.

 

Muzikál La La Land v hlavní roli s Ryanem Goslingem a Emmou Stoneovou zaznamenal nebývalý úspěch. Obdržel rekordních 14 nominací na filmovou cenu Oscar. La La Land byl nominován mimo jiné v kategorii nejlepší film, režisér, herec nebo herečka v hlavní roli či. Podobný počet nominací obdržel v minulosti jen Titanic v roce 1998, který nakonec získal 11 Oskarů, a v roce 1951 film Vše o Evě, který proměnil 6 nominací, připomíná britský deník The Times.

 

Mount Everest je možná nižší, než jsme si mysleli, tvrdí slovenský deník Sme. Indičtí vědci plánují jeho přeměření kvůli ničivému zemětřesení, které nejvyšší zemský vrchol totiž zasáhlo v roce 2015 a mohlo změnit jeho parametry. Následkem otřesů s magnitudou 7,8 se mohla totiž výška hory ležící na nepálsko-čínských hranicích snížit o 2,5 cm. Mount Everest měří 8848 metrů nad mořem. Podle deníku Sme vědecká expedice bude stát 700 tisíc dolarů.

 

Zahraniční tisk: EU vyzývá Čínu, aby se otevřela zahraničním investicím; osvobození Mosulu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.