Zahraniční tisk: EU uzavře dohody s pěti africkými zeměmi o omezení migrace

Zahraniční média si všímají, že  Evropská unie uzavře dohody s pěti africkými zeměmi o omezení migrace. Tyto africké země budou výměnou za evropské investice kontrolovat své hranice a umožňovat uprchlíkům návrat na svá území. Světová média si dále všímají varování tureckých zpravodajských služeb. Podle nich hrozí v pěti tureckých provinciích útoky Islámského státu.

V americkém Las Vegas se uskuteční poslední prezidentská debata před volbami. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI v čele většiny předvolebních průzkumů je tři týdny před volbami demokratická kandidátka Hillary Clintonová. Její republikánský soupeř Donald Trump se situaci pokouší zvrátit a tvrdí, že pokud volby prohraje, byl systém zmanipulovaný. S jeho tvrzeními však nesouhlasí ani jeho straničtí kolegové ani současný prezident Barack Obama, který opětovně Američany před Trumpovým zvolením varoval.

 

Evropský policejní úřad odhadl, že při rozsáhlé operaci v 52 evropských zemích policie během posledního týdne zatkla přes 300 lidí a zabavila 2,4 tuny kokainu. Cílem akce bylo zmařit činnost zejména skupin ilegálních obchodníků s lidmi, drogových překupníků či zamezit počítačové kriminalitě. Oběti obchodování s lidmi byly nalezeny ve veřejných domech či masážních salonech, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Španělský deník El País píše, že Evropská unie uzavře dohody s pěti africkými zeměmi o omezení migrace. Tyto africké země budou výměnou za evropské investice kontrolovat své hranice a umožňovat uprchlíkům návrat na svá území. Evropská unie na oplátku těmto zemím poskytne technickou pomoc a nedávno se také zavázala k finanční podpoře ve výši 900 milionů dolarů investic. Ty budou poskytnuty v rámci svěřeneckých fondů pro Afriku.

 

Příměří, které vstoupilo v Jemenu v platnost včera v noci, by mělo umožnit doručení humanitární pomoci do ohrožených oblastí. Organizace spojených národů totiž považuje Jemen za zemi s největší humanitární krizí na světě. V tomto nejchudším státě Perského zálivu totiž jídlo, přístřeší nebo lékařskou pomoc nutně potřebuje 80 % Jemenců, což je 21 milionů lidí. 14 milionů lidí pak trpí hladem a Jemen má také nejvyšší dětskou úmrtnost ze států Středního východu, varuje britský deník The Times.

 

Turecké zpravodajské služby varují před útoky Islámského státu, které hrozí v pěti tureckých provinciích; mimo jiné i v Istanbulu a Ankaře. Jak dále uvedl turecký deník Hürriyet Daily News, pravděpodobným cílem džihádistů je veřejná doprava, včetně euroasijského tunel, který by měl být veřejnosti otevřen letos v prosinci. Deník připomíná, že v neděli se při protiteroristických operacích odpálili dva sebevražední atentátníci. Úřady v Ankaře do konce listopadu zakázaly veřejná shromáždění.

 

Osvobození iráckého Mosulu od Islámského státu může trvat i dva měsíce, píše portál americké televizní stanice CNN. Ofenziva ve druhém největším iráckém městě trvá již třetí den. Pešmergský brigádní generál odhaduje, že se vojáci do obleženého Mosulu dostanou do dvou týdnů. Do operace Mosul je zapojena koalice o 94 tisících členech z řad iráckých bezpečnostních sil, kurdských Pešmergů a dalších menšin. Irácké síly včera hlásily pokrok na východě a jihu Mosulu.

 

Manželka syrského prezidenta Asma Asadová v rozhovoru pro ruskou televizní stanici Russia 24 uvedla, že několikrát odmítla nabídku k emigraci. Podle francouzského portálu France 24 Asadová řekla, že jí byla nabídnuta ochrana i pro děti a finanční zabezpečení. Nabídky však považuje za pokusy o diskreditaci svého manžela v očích Syřanů. Jedenačtyřicetiletá syrská první dáma byla kritizována za svůj pasivní postoj k represím, sama kritizuje západní média.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: EU uzavře dohody s pěti africkými zeměmi o omezení migrace Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.