Zahraniční tisk: EU si po Macronově výhře oddechla; stavební firmy šetří v Rakousku na daních

Světová média dne 9. května informují o tom, že si  v souvislosti s vítězstvím Emmanuela Macrona ve francouzských volbách Evropská unie oddechla. Nestala se tak po brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem součástí dominového efektu. Zahraniční tisk dále píše, že stavební společnosti z východní Evropy šetří v Rakousku na daních. Profitují zejména ze speciálních ujednání obsažených v bilaterálních daňových dohodách. 

Lídři z celého světa gratulují Emmanuelu Macronovi k jeho přesvědčivému vítězství ve francouzských prezidentských volbách, píše britský deník The Guardian. Představitelé Evropské unie oslavují Macronovo vítězství jako potvrzení proevropsky orientovaného prezidentského kandidáta. Evropská unie si oddechla, že se Francie díky Macronovu vítězství nestala v souvislosti s brexitem a zvolením Donalda Trumpa prezidentem Spojených států amerických součástí dominového efektu, uzavírá britský list.

 

V manéži máme nového Francouze, píše slovenský deník SME. Temné prognózy týkající se toho, že co volby, to civilizační křižovatka Evropy, negovala po Holandsku ještě systémověji Francie. Emmanuel Macron zvítězil s ještě větším rozdílem, než jaký slibovala „papírová podoba“ z předvolebních průzkumů. Ani správné čtení výsledků prvního kola – jen 51: 49 ve prospěch „systémových“ kandidátů – nerelativizuje vysoké skóre druhého, když se z voleb právě teď stalo „buď/anebo“. Slavnostní chorály, které zpívají i slovenské hlasy, jsou jako znamení úlevy upřímné. Podle slovenského prezidenta Andreje Kisky se jedná o šťastný den pro všechny, kteří věří v silnou a jednotnou Evropskou unii, a podle slovenského eurokomisaře Maroše Šefčoviče se „zastavila vlna extremismu v Evropské unii“. „Junckerovský triumfalismus“ je však buď hraný, nebo naivní. Jasná porážka blondýny pouze odvrací scénáře okamžité politické a ekonomické volatility, míní slovenský list.

 

Bývalý americký prezident Barack Obama již 10. listopadu loňského roku během schůzky v Oválné pracovně Bílého domu varoval svého nástupce Donalda Trumpa, aby do funkce národního bezpečnostního poradce nejmenoval Michaela Flynna, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Tuto informaci sdělili americké stanici NBC News bývalí členové Obamovy vlády. Vysoce postavený člen současného Trumpova týmu včera potvrdil, že Barack Obama tuto záležitost na listopadové schůzce s Donaldem Trumpem skutečně nadnesl. Podle jednoho z bývalých členů Obamovy vlády se Barack Obama během schůzky jasně vyjádřil, že nepatří k „příznivcům“ Michaela Flynna. Podle jiného zdroje to však bylo míněno v žertu. Toto odhalení přichází ve velice vyhroceném okamžiku. Dnes by totiž měla vypovídat bývalá ministryně spravedlnosti USA Sally Yatesová, a to v souvislosti s kontakty Michaela Flynna s ruským velvyslancem, konstatuje švýcarský list.

 

Stavební společnosti z východní Evropy šetří v Rakousku na daních, všímá si rakouský deník Der Standard. Stavební společnosti, které se ve své činnosti neomezují na území jednoho státu, nevyužívají ke snížení mzdových nákladů pouze mezer v evropském právu. Profitují totiž také ze speciálních ujednání obsažených v bilaterálních daňových dohodách. Do Rakouska přicházejí desetitisíce pracovníků ze Slovinska, Maďarska, Slovenska, Polska či České republiky, kteří tam pracují na stavbách jako tzv. vyslaní zaměstnanci. Stavební společnosti z nových členských zemí Evropské unie, zejména z Maďarska, totiž využívají speciálních ujednání obsažených v bilaterálních daňových dohodách, podle kterých nemusí za určitých podmínek v zemi svého původu platit daně, a to až po dobu dvou let, konstatuje rakouský list.

 

Metropolitní muzeum umění v americkém New Yorku v pondělí oznámilo, že na listopad letošního roku chystá svou vůbec největší výstavu věnovanou Michelangelově dílu, informuje americký deník New York Times. Výstava návštěvníkům představí 150 Michelangelových kreseb, tři mramorové sochy, jeho první obraz „Muka svatého Antonína“ a mnoho dalších exponátů zapůjčených z Evropy a Spojených států amerických. Výstava by měla být zahájena 13. listopadu a měla by trvat do února 2018, uzavírá americký list. 

 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: EU si po Macronově výhře oddechla; stavební firmy šetří v Rakousku na daních Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

    Byznys ·

    Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

  2. Macron se stal novým francouzským prezidentem

    Společnost ·

    Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.