Zahraniční tisk: EU se tajně chystá na odchod Řecka z eurozóny; Clintonová oznámí kandidaturu

Světová média 10. dubna píší o tom, že se Evropská unie tajně připravuje na odchod Řecka z eurozóny, ke kterému má dojít v květnu. Dále se média věnují začínajícím přípravám na prezidentské volby ve Spojených státech. Jako první z demokratů by měla tento týden oznámit svou kandidaturu Hillary Clintonová.

Britský deník The Times zaznamenal zprávu vyšetřovatelů tragické havárie letadla společnosti Germanwings, jehož pilot minulý měsíc úmyslně narazil do horského masivu ve francouzských Alpách. Policisté zjistili, že Andreas Lubitz sháněl na internetu léky, které nutí člověka k častějšímu močení. Diuretikum pak podle The Times hodil svému kolegovi v kokpitu do kávy, aby ho přiměl k opuštění kabiny.

Londýnský deník The Times dále píše, že Evropská unie se tajně chystá na odchod Řecka z eurozóny. K vyloučení zadlužené země má dojít ještě letos v květnu tvrdí deník, který vychází z korespondence finského ministra financí úzce spolupracujícího s Německem. Zachycená komunikace diplomatů hovoří o zásadní změně v eurozóně, která nastane ještě letos na jaře, ujišťuje své čtenáře britský list.

Íránský nejvyšší vůdce Ajatoláh Alí Chamenejí žádá, aby byly hospodářské sankce proti Íránu odvolány současně s podpisem smlouvy, kterou se země zaváže omezit svůj jaderný program. Jedná se o první veřejné vystoupení vůdce Íránu týkající se probíhajících mezinárodních jednání ve švýcarském Lausanne, uvádí britská agentura Reuters.

Bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová ještě tento týden oficiálně zahájí kampaň spojenou s její kandidaturou na post prezidenta USA. Britský deník The Guardian zjistil, že Clintonová má v neděli na cestě státem Iowa informovat stoupence demokratů o své kandidatuře nejprve pomocí sociálních sítí.

Ministři zahraničí Spojených států a Kuby se sešli na zatím nejvyšší úrovni od časů kubánské revoluce v šedesátých letech. Podle agentury Reuters jejíž zprávu přetiskuje slovenský deník SME došlo ke schůzce v noci na dnešek v Panamě. Protějškem amerického šéfa diplomacie Johna Kerryho byl Bruno Rodriguéz. K jednání došlo před summitem předních představitelů zemí západní polokoule, kde se podle světových médií mohou setkat americký prezident Barack Obama a jeho kubánský protějšek Raúl Castro.

Podle týdeníku The Economist štěpí Američané uran i kvůli plánovaným letům na Merkur. Většina sond a satelitů je poháněna solární energií, ale tam, kde Slunce nesvítí, používají vesmírné mise radioizotopový generátor který k pohonu potřebuje plutonium 238. Například sonda Cassini na Saturn ho spotřebovala třiatřicet kilogramů. NASA se nyní naučila s jaderným palivem šetřit a marsovskému vozítku Curiosity tak stačí necelých pět kilogramů plutonia. Když vozítko po Marsu zorvna nejezdí, shromažďuje vyráběnou energii v bateriích. Jaderný pohon budou američtí výzkumníci potřebovat i při cestách na odvrácenou stranu Merkuru.


Když se severokorejský vůdce Kim Čong Un v rámci vládních čistek zbavil svého strýce, který byl v roce 2013 popraven, začali politologové spekulovat, kdo se stane v aparátu komunistické diktatury mužem číslo dvě, píše japonský zpravodajský server Diplomat. Otázku tento týden vyřešilo povýšení vicemaršála Hwanga Pchjong-Soa, který se z z řadového člena ústředního výboru dostal do užšího politbyra Severokorejské dělnické strany a de facto se tak stal druhým mužem Severní Koreje. Šestašedesátiletý politik a voják zastupoval vůdce země už loni na závěrečném ceremoniálu asijských her.

Deník New York Times zaznamenal množící se stížnosti cestujících na letech ze Spojených států do Izraele. Pasažéři se na této lince totiž často nemohou dohodnout na zasedacím pořádku v letadle. Přestože někteří ortodoxní židé mají palubní vstupenku s číslem sedadla, muži si odmítají z náboženských důvodů sednout vedle ženy, která není jejich manželkou. Podle sociologů tento jev ilustruje pouze demografický nárůst ortodoxních menšin, jejichž rodiny mají hodně dětí. Znalci talmudu vysvětlují, že někteří ultraortodoxní muži se snaží vyhnout pokušení se cizích žen dotýkat. Jelikož někteří z nich s cizími ženami ani nemluví, situaci v letadle nedokážou vysvětlit. Podle listu tak někdy zůstávají před odletem jednoduše mlčky stát v uličkách.

Britský televizní moderátor Jeremy Clarkson, který byl kvůli incidentu s producenty donucen ukončit své působení v motoristické show Top Gear se prozatím vzdává i působení v dalším zábavném publicistickém pořadu britské stanice BBC, Neseme vám zprávy. Jeho kolegové nicméně upozorňují, že světově proslulý novinář se ještě do konce roku představí jako průvodce jiného pořadu podobného typu .

Zahraniční tisk: EU se tajně chystá na odchod Řecka z eurozóny; Clintonová oznámí kandidaturu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA

    Byznys ·

    Státní Český Aeroholding chce prodat zbytek akcií Českých aerolinií (ČSA). Informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který jako…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.