Zahraniční tisk: EU musí být jednotná proti Trumpovi; legalizace sňatků homosexuálů v Německu

Světová média dne 30. června píší, že Evropská unie musí být podle německé kancléřky Angely Merkelové jednotná proti Donaldu Trumpovi. Především, co se týče Pařížské dohody o klimatu. Zahraniční tisk dále píše o názorovém obratu Merkelové vůči sňatkům homosexuálů. Kancléřka nechá dnes o této věci hlasovat poslance.

Německo a Francie přijmou větší roli při vedení EU a Evropa musí hrát důležitější úlohu ve světové politice – to jsou dvě hlavní myšlenky půlhodinového projevu, který kancléřka Angela Merkelová pronesla ve čtvrtek v německém parlamentu. S francouzským prezidentem Macronem už projednala střednědobý plán na prohloubení integrace EU a eurozóny,  bez ohledu na brexit. Vzhledem k setkání skupiny G20, která se příští týden koná v Hamburku, prohlásila, že Evropa musí prezentovat jednotnou frontu proti Donaldu Trumpovi, zejména pokud jde o jeho odstoupení od Pařížské dohody o klimatu, upřesňuje portál Deutsche Welle.

 

Komentář týdeníku The Economist analyzuje názorový obrat vůči sňatkům homosexuálů, který tento týden provedla německá kancléřka Angela Merkelová. Její nová vstřícnost je vítaný důkaz její schopnosti sledovat většinový názor, zároveň prý se zpožděním poukazuje na její omezení názorově řídit. Poté co před podzimními volbami socialistický protikandidát Martin Schulz přišel s požadavkem na legalizaci homosexuálních sňatků, totiž v pátek zřejmě kancléřka nechá poslance hlasovat o legalizaci manželství párů stejného pohlaví. Sebere protivníkům téma kampaně a ještě může získat podporu některých liberálů, konstatuje britský týdeník.

 

Elektronická pošta prokázala, že londýnský magistrát chtěl na nehořlavých obkladech ušetřit i ve vyhořelém londýnském věžáku. Úředník z odboru pro bydlení tím ušetřil přes 200 tisíc liber, aby se zalíbil svému nadřízenému, uvádí londýnský deník The Times.

 

Filipínská policie používá nemocnice a záchrannou službu jako zástěrku při likvidaci nepohodlných lidí při válce proti drogám. Od loňského roku přivezla první pomoc do nemocnic v Manile stovky osob, které oficiálně zemřely při převozu. Příbuzní obětí tvrdí , že jejich těla byly jen převezená z místa policejních poprav, aby ztížily případné vyšetřování. Záchranky tedy buď odvážejí z místa činu mrtvé důkazy nebo nechávají těžce raněné dlouho čekat a umřít na příjmu, ukazuje agentura Reuters.

 

Zatímco londýnská policie vysvětluje, že lidé mají v případě teroristického útoku utéct schovat se a svědčit, český parlament je ponouká, aby se bránili se zbraní v ruce. Zpráva ústavu CATO registruje liberalizaci českého zákona o ozbrojování a uvádí, že pražská vláda tím poukazuje na malou účinnost evropské zbrojní legislativy.

 

Německý týdeník Der Spigel popisuje nekalou praxi zfixlovaných fotbalových výsledků, ale i dalších aspektů hry, na které se dá sázet. Na jednom asijském investorovi v lisabonském týmu Atlético CP a v irském Athlone vysvětluje princip s nákupem zkorumpovaných zahraničních hráčů do druholigových mužstev, jejichž výkony nejsou tak pozorně sledovány. Týdeník upozorňuje, že ročně se ve fotbalu prosází 700 miliard euro, sázkové kanceláře obvykle sídlí v daňových rájích jako Malta nebo Gibraltar a byznys s nepoctivými výhrami je obvykle řízen z Filipín nebo Číny.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: EU musí být jednotná proti Trumpovi; legalizace sňatků homosexuálů v Německu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

    Společnost ·

    Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.