Zahraniční tisk: EU má mít podle Kaczynského jaderné zbraně; etnické protesty ve Francii

Světová média dne 10. února informují o tom, že silný ohlas získalo v Evropě prohlášení předsedy polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského. Ten řekl, že Evropská unie by měla mít jaderné zbraně.  Zahraniční tisk dále píše, že už několikátý večer se ve Francii stupňují protesty etnické mládeže, která nesouhlasí s rasismem a policejní brutalitou. 

Americký prezident Donald Trump utrpěl dílčí porážku, když federální odvolací soud v San Francisku nepotvrdil platnost jeho zákazu vstupu do země pro přistěhovalce ze sedmi muslimských zemí. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že občané těchto blízkovýchodních a afrických států spáchali teroristický čin proti Spojeným státům. Trump rozhodnutí označil za politicky motivované a jeho vláda se hodlá dál soudit, píše britský deník The Guardian. Případ se tak může ocitnout u Nejvyššího soudu.
 
Trumpova chystaná bariéra mezi USA a Mexikem bude o polovinu dražší, než se čekalo, a hotová až za tři roky. Podle interní zprávy amerického ministerstva vnitra, kterou má k dispozici redakce agentury Reuters, vyjde systém plotů a zdí na 21 miliard a 600 milionů dolarů. A to i přesto, že během kampaně ji Trump sliboval za 12 a jeho protivníci tvrdili, že bude stát 15 miliard. Dva tisíce kilometrů dlouhá stěna by podle nového návrhu měla být hotova do roku 2020.
 
Silný ohlas získalo v Evropě prohlášení předsedy polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, který v rozhovoru pro německý tisk řekl, že Evropská unie by měla mít jaderné zbraně. Slovenský deník Pravda nicméně upozorňuje, že Kyjevu se naopak nelíbila jeho kritika Ukrajiny, která si podle něj pěstuje nacionalistický kult Stepana Bandery. Ten za druhé světové války bojoval za nezávislost Ukrajiny.
 
Německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s premiéry 16 spolkových zemí potvrdila, že federální vláda Německa se bude angažovat v urychlených deportacích uprchlíků, kteří v zemi nezískali právo na azyl. Podle portálu Deutsche Welle tak vláda reaguje na kritiku svých proimigrantských řešení, která se stupňovala od vánočního atentátu v Berlíně. Ten spáchal odmítnutý žadatel z Tunisu, jenž nemohl být z Německa vyhoštěn, protože ho Tunis neuznal za svého občana. Německý portál dodává, že v Postupimi vznikne federální koordinační centrum pro repatriace, které mají podle zákona na starost spolkové země.
 
Už několikátý večer se ve Francii stupňují protesty etnické mládeže, která nesouhlasí s rasismem a policejní brutalitou. Konkrétně s případem čtyř policistů, kteří před týdnem na severu Paříže při běžné kontrole strčili jednadvacetiletému černochu Theodorovi do řitního otvoru obušek. Policisté byli postaveni mimo službu, jeden z nich byl obviněn ze znásilnění a případ se podle portálu Deutsche Welle dál vyšetřuje.
 
Američtí energetici oznámili, že loňský rok znamenal přelom v historii domácích zdrojů, protože větrné elektrárny poprvé kapacitou překročily elektrárny vodní. Obor větrných elektráren se podle deníku New York Times od roku 2008 trojnásobně rozrostl a podle ministerstva energetiky už v roce 2015 vykazoval 82 tisíc megawat zatímco elektrárny na přehradách jen 79 tisíc.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: EU má mít podle Kaczynského jaderné zbraně; etnické protesty ve Francii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.