Zahraniční tisk: EU a problematika migrace; Hlavní body ruské ekonomiky

Zahraniční média se 18. května zamýšlí  nad tím, jak lze řešit příliv migrantů z Afriky a arabského poloostrova. Zprávy o stovkách utonulých migrantů totiž vyvolávají úvahy o odpovědnosti Evropanů za tyto tragédie. Média se také věnují stavu ruské ekonomiky a klade si otázku, zda se Kreml zaměřuje na řešení pravých problémů.

Evropská unie hledá způsob, jak čelit vlnám migrantů a jak zabránit tragédiím na moři, píše dnes slovenský deník SME. Příčinami těchto problémů jsou populační exploze a chudoba, míní list. Zprávy o stovkách migrantů z Afriky a arabského poloostrova, kteří se utopili ve Středozemním moři, vyvolaly vlnu zájmu o migraci Afričanů a Arabů do Evropy. A znovu se vynořily úvahy o odpovědnosti Evropanů za tyto tragédie nebo tvrzení, že odmítáním vyššího počtu migrantů se Středozemní moře stává „hřbitovem evropských hodnot“.

Pokud EU nechce přímo v afrických přístavech přistavit evropské lodě a doširoka otevřít náruč milionům migrantů ročně, má v podstatě jen 3 možnosti, jak by se dal proud běženců zastavit. Za prvé: Zlepšit podmínky v Africe a v arabském světě. Za druhé: Snížit nepropustnost hranic EU bez ohledu na osudy těch, kteří se snaží do Evropy dostat. Za třetí: Snížit atraktivitu Evropy radikálním zhoršením situace v Evropě, konstatuje slovenský deník SME.

 

Džihádistické hnutí Islámský stát tvrdí, že se mu podařilo získat plnou kontrolu nad iráckým městem Ramádí, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Na džihádistických internetových fórech se od včerejška píše, že „vojáci kalifátu vyčistili celé město Ramádí“. Podle mluvčího guvernéra provincie, ve které se Ramádí nachází, přišlo během posledních dvou dnů bojů o život přes 500 civilistů a členů bezpečnostních složek, konstatuje rakouský Der Standard.

 

Ruská ekonomika se potýká s celou řadou problémů a ruská vláda si je jich všech velmi dobře vědoma, píše ruský deník Moscow Times. Vzhledem k tomu, že se země v letošním roce dostala do hlubší recese, nabízí se otázka, jestli se Kreml skutečně zaměřuje na pravé problémy. Hlavními body socioekonomického rozvoje jsou podle revidovaného ruského vládního programu tyto: 1. nižší ceny ropy, plynu a kovů, 2. geopolitická napětí (zejména související s Ukrajinou a sankcemi uvalenými na Rusko), a 3. nedostatek pracovníků v produktivním věku, což je problém, který je možné vysledovat až 90. let 20. století, konstatuje ruský list.

 

Hillary Clintonová je nejliberálnějším kandidátem Demokratické strany na post prezidenta Spojených států amerických za několik posledních dekád, píše ve svém dnešním vydání americký deník The Washington Post. Její názory na celou řadu témat, počínaje sňatky osob stejného pohlaví a konče imigrační politikou, by ji v minulých volbách jednoznačně zařadily na poměrně riskantní levicový okraj politického spektra strany. Jedná se však o součást strategického rozhodování v rámci její předvolební kampaně – takhle by se jí mělo podařit oslovit podobnou skupinu voličů, jako tomu bylo v letech 2008 a 2012 v případě Baracka Obamy, konstatuje americký list.

 

Podle vrcholových manažerů britské společnosti JCB by měla Velká Británie hlasovat o vystoupení z Evropské unie, pokud se Davidu Cameronovi nepodaří vyjednat zredukování byrokracie, která zatěžuje britský byznys, píše ve svém dnešním vydání britský deník The Guardian. Podle společnosti JCB by také bylo pro Velkou Británii lepší vystoupit z nereformované Evropské unie. Společnost, která je třetím největším výrobcem stavebních strojů na světě, má silné vazby na britskou Republikánskou stranu, připomíná britský The Guardian.

Zahraniční tisk: EU a problematika migrace; Hlavní body ruské ekonomiky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.