Zahraniční tisk: Čeští politici bojkotují Zemanovo vyznamenání; syrské děti dřou v Turecku

Světová média dne 25. října informují o tom, že čeští politici bojkotují účast na slavnostním večeru konaném tradičně na Pražském hradě u příležitosti říjnového státního svátku. Prezident totiž vyškrtl ze seznamu vyznamenaných Jiřího Bradyho nejspíš kvůli tomu, že se jeho vnuk sešel s dalajlamou. Prezidentská kancelář to popírá. Zahraniční tisk dále píše o tom, že v tureckých továrnách pracují děti syrských uprchlíků. Děti mají pracovat až 12 hodin denně za nízkou mzdu a nevyhovujících bezpečnostních podmínek. 

Povstání z roku 1956 vypovídá mnohé i o dnešním Maďarsku, míní slovenský deník SME. Události a postoje z doby před šedesáti lety vysvětlují i tendenci současné maďarské společnosti odvracet se od tradičních demokratických modelů. Všechno, co se tehdy v Maďarsku stalo, už nenávratně patří do kategorie minulosti. Ale i když od té doby uplynulo šedesát let, tehdejší události zdaleka nejsou vyvážené přehodnocenými dějinami. Každodenní maďarská politika totiž obsahuje příliš mnoho aktuálních záležitostí, kvůli kterým se 23. říjen týká spíše současného rozdělení maďarské společnosti, a nikoliv tehdejšího, pokračuje slovenský list. Je to škoda, protože maďarská revoluce by si zasloužila víc. Už jen proto, že se jedná o jedinou událost, která dodnes vzbuzuje víceméně jednotné uznání a vytváří pozitivní obraz o Maďarsku. Nejen tehdy, ale i dnes funguje maďarská revoluce jako jedna z nejlepších reklam, konstatuje slovenský deník SME.
 
Čeští politici bojkotují účast na slavnostním večeru konaném tradičně na Pražském hradě u příležitosti říjnového státního svátku, všímá si rakouský deník Der Standard. Prezident České republiky odřekl udělení státního vyznamenání člověku, který přežil holokaust. Podle pondělních zpráv z českých médií oznámila celá řada českých politiků a dalších významných osobností, že se pátečního slavnostního večera na Pražském hradě nezúčastní. Českému prezidentovi Miloši Zemanovi je vyčítáno, že „kvůli pomstě“ v souvislosti se sporem týkajícím se nedávné návštěvy duchovního vůdce dalajlámy v Praze vyškrtl ze seznamu vyznamenaných Jiřího Bradyho. Prezidentská kancelář to však popírá. Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka jméno Jiřího Bradyho na seznamu vyznamenaných nikdy nebylo, uzavírá rakouský list.
 
V továrnách v Turecku údajně pracují děti syrských uprchlíků, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle zpráv britské BBC pracují tyto děti dvanáct hodin denně za nízkou mzdu a v nevyhovujících bezpečnostních podmínkách. Podle pořadu odvysílaného včera večer zhotovují tyto děti oděvy pro značky jako je například Marks & Spencers, ASOS či Mango. Zástupci zmíněných oděvních společností berou celou záležitost velmi vážně. Společnosti Marks & Spencers a Mango prohlásily, že během předchozích kontrol nic nenaznačovalo tomu, že by v továrnách byli zaměstnáváni uprchlíci či děti, uzavírá švýcarský list.
 
Papež František vyzval venezuelského prezidenta Nicoláse Maduru, aby naslouchal občanům Venezuely, všímá si britský deník The Guardian. Stalo se tak během pondělní překvapivé cesty prezidenta Madura do Vatikánu, kde se venezuelská hlava státu setkala s papežem Františkem. Podle papeže Františka by měl být prezident Maduro otevřen dialogu s cílem vyřešit krizi, které v současné době Venezuela čelí. Venezuelská opozice obvinila prezidenta Madura z pokusu o puč kvůli zákazu referenda, které mělo rozhodnout o jeho sesazení, připomíná britský list.
 
Více než 50 osob bylo zabito a dalších 180 utrpělo zranění při útoku na policejní akademii v Pákistánu, píše americký deník The Washington Post. Skupina teroristů vtrhla do budovy policejní akademie v hlavním městě pákistánské provincie Balúčistán, která je dlouhodobě zmítána nepokoji a násilí. K útoku došlo v pondělí večer a teroristé použili sebevražedné vesty, které odpálili při vstupu do prostor akademie. Na policejní akademii se v době útoku nacházelo 700 kadetů, uzavírá americký list.
 
Studenti na moskevské Moscow State Education College dostali nedávno k vyplnění poněkud zvláštní dotazník, informuje ruský deník Moscow Times. Jednalo se celkem o šest jednoduchých otázek, jejichž bizarnost se však stupňovala. Poslední tři otázky se týkaly toho, co si respondent myslí o Židech, kteří žijí v Moskvě, jak moc je respondent ochoten s moskevskými Židy mluvit, a jestli si respondent myslí, že jsou Židé zapleteni do současné krize ruského národa. Když zprávy o tomto dotazníku pronikly na veřejnost, bylo zjištění, kdo za vytvořením dotazníků stojí, překvapující. Byla to učitelka, která je sama Židovka. Učitelka se rámci vlastního výzkumu zaměřeného mimo jiné i na etnografii rozhodla předložit tento dotazník třídě šestnáctiletých studentů. Podle zástupce ředitele školy se na mimořádném zasedání učitelského sboru rozhodne o tom, jaký postih bude tato aféra pro učitelku mít, uzavírá ruský list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Čeští politici bojkotují Zemanovo vyznamenání; syrské děti dřou v Turecku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

  Byznys ·

  Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

 2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

  Byznys ·

  Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

 3. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

  Společnost ·

  Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

 4. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.