Zahraniční tisk: Černá Hora vstoupí do NATO; Macron chce prodloužit výjimečný stav

Světová média si všímají, že Černá Hora se za pár oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ještě před tím se už dokonce zúčastní jednání lídrů NATO, které proběhne tento pátek.  Zahraniční média dále píší o tom, že francouzský prezident Emmanuel Macron chce prodloužit výjimečný stav zemi, a to až do 1. listopadu. Jednalo by se už o šesté prodloužení od vyhlášení po atentátech v Paříži a Saint-Denis.

Sebevražedný útočník, který v pondělí v Manchestru zabil 22 lidí je Brit libyjského původu a britským bezpečnostním službám nebyl neznámý. Podle francouzského týdeníku Le Point byl Salman Abedi prokazatelně napojen na Islámský stát a atentát nespáchal sám. Radikalizoval se pravděpodobně po cestě do Libye a Sýrie. Abedi se narodil v Manchestru do zbožné muslimské rodiny libyjským rodičům, kteří do Británie utekli před režimem libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Podle BBC v Británii nyní žije 16 tisíc Libyjců, z nich největší komunita právě v Manchesteru.

 

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron chce prodloužit výjimečný stav ve Francii až do 1. listopadu. Francouzský deník Le Monde píše, že jde již o šesté prodloužení od vyhlášení po atentátech v Paříži a Saint-Denis 13. listopadu 2015. Prodloužením výjimečného stavu se bude v červenci zabývat parlament. V praxi představuje rozšíření pravomocí ministerstva vnitra, zejména co se týče domácího vězení, domovních prohlídek či zákazu demonstrací.

 

Černá Hora vstoupí do NATO. V pátek se již zúčastní jednání lídrů aliance a o několik dní později se oficiálně stane jejím 29. členem. Před dvěma lety nicméně proti vstupu této maličké země s 600 tisíci obyvateli do NATO demonstrovala proruská opozice. Podle Ruska totiž v členství Černé Hory v NATO není žádná strategická vojenská výhoda. Aliance však získává kontrolu nad pobřežím Jadranu, konstatuje francouzský deník France Soir.

 

Důkaz, že Rusko poskytovalo zbraně Tálibánu, neexistuje, píše ruský portál Russia Today. Podle šéfa americké vojenské zpravodajské služby totiž nedošlo k žádným bankovním převodům ani k fyzickému předání zbraní. Rusko přitom údajně jistou podporu Tálibánu nabídlo. Ruské ministerstvo zahraničí veškerá obvinění zamítlo s tím, že jde o „výmysly, které mají zdůvodnit neúspěch americké armády a politiků ve válce v Afghánistánu.

 

Americký prezident Donald Trump dnes řekl, že se osobně zasadí o to, aby dovedl Izrael a Palestinu k mírové dohodě. Podle britského deníku The Times však neupřesnil, jak tohoto cíle chce dosáhnout. Trump ve svém projevu v Izraelském muzeu v Jeruzalémě odsoudil pondělní sebevražedný atentát v Manchestru i terorismus. Vyzval arabské státy ke spolupráci s Izraelem na „uhasení plamenů extrémismu“.

 

Muslimové v britském Manchesteru mají po pondělním teroristickém útoku obavy z pomsty, upozorňuje americký magazín Newsweek. Tamější mešita a komunitní centrum pořádající programy pro mládež se nachází méně než dva kilometry od místa, kde v pondělí zemřelo 22 lidí. Muslimové v tomto centru prohlašují, že netolerují žádný druh extrémismu nebo extrémistických ideologií, a vyzývají k dodržování islámských i britských zákonů. Britská policie za útočníka neoficiálně označila dvaadvacetiletého Salmana Abediho. K útoku se přihlásil Islámský stát.

 

Hackeři v Rusku použili virus napadající zařízení používající operační systém Android k získání peněz z ruských bank, všímá si americký portál International Business Times. Skupina známá pod názvem Cron dokonce plánovala útok rozšířit na evropské lídry, její členové však byli zatčeni. Hackeři vytvořili falešnou mobilní bankovní aplikaci, která vypadala a chovala se jako opravdová. Aplikace obsahující malware měla být dohledatelná při hledání skutečné aplikace a uživatelé si je měli stáhnout. Malware měl také být vložen do falešných aplikací známých internetových obchodů a pornografických portálů.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Černá Hora vstoupí do NATO; Macron chce prodloužit výjimečný stav Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.