Zahraniční tisk: Erdogan vyčítá Západu, že mu při pokusu o puč nepřišel na pomoc

Světová média si 8. srpna všímají, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vytýká západním mocnostem, že při nedávném nezdařeném státním převratu nechali Turecko osamocené. Nelíbí se mu také, že Evropská unie nedodržela svůj slib zrušení vízové povinnosti. Zahraniční média dále píší o tom, že v Íránu došlo k popravě vědce, který byl obviněný z poskytování informací o tamním jaderném programu Spojeným státům.

Francouzský deník Le Figaro píše, že veškeré linky americké letecké společnosti Delta Airlines musely v pondělí ráno odložit svůj start kvůli zhroucení počítačového systému. Společnost upřesnila, že selhání systému postihlo všechny linky, které dosud nevzlétly, a musí tedy čekat, dokud nebude nalezeno řešení. Detaily poruchy nebyly zveřejněny. Společnost Delta Airlines každý den vybavuje 5000 letů a je součástí aliance SkyTeam.

 

Japonský císař Akihito se připravuje k odstoupení, píše španělský deník El País. Dvaaosmdesátiletý císař ve svém televizním vystoupení vyjádřil obavy, že vzhledem ke svému věku již není schopen vykonávat své povinnosti a vůdčí státní úlohu. Císař Akihito mimo jiné trpí zdravotními problémy a nedávno se také přestal objevovat na veřejnosti a dává více prostoru svému synovi a následníkovi korunnímu princi Naruhitovi. Pro umožnění abdikace by však musel japonský parlament reformovat současný právní rámec.

 

Thajci ve včerejších volbách schválili novou ústavu, která podle vojenské junty omezí politickou korupci a zajistí plné provedení současného programu reforem, všímá si britský deník The Guardian. Volební komise oznámila neoficiální výsledky již několik hodin po uzavření volebních místností. Kritikové nové ústavy nicméně tvrdí, že nově schválená ústava omezí pravomoce vlády ve prospěch nevolené Národní rady pro mír a pořádek.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vytýká západním mocnostem, že při nedávném nezdařeném státním převratu nechali Turecko osamocené. Francouzský deník Le Monde dodává, že Erdogan kritizuje také, že Evropská unie nedodržela svůj slib zrušení vízové povinnosti Turecka a navzdory sbližování s Ruskem požaduje odchod syrského prezidenta Bašára Asada, který je ruským spojencem. Erdoganovi se nelíbí ani to, že Západ v boji proti takzvanému Islámskému státu využívá Kurdy v Sýrii.

 

V Íránu byl za zradu popraven vědec, obviněný z poskytování informací o íránském jaderném programu Spojeným státům. Jak dále uvádí americký deník USA Today, jaderný fyzik Shahram Amiri měl přístup k důvěrným vojenským tajemstvím. Vědec zmizel již v roce 2009 na cestě do Saúdské Arábie a o rok později se objevil ve Spojených státech. Na videonahrávce Amiri tvrdil, že byl unesen, vyslýchán a mučen. Spojené státy nicméně v roce 2010 uvedly, že vědec za dobrovolně poskytnuté „užitečné informace“ obdržel několik milionů dolarů.

 

Mezinárodní paralympijský výbor zakázal účast na právě probíhajících Olympijských hrách v Riu de Janeiru ruskému paralympijskému týmu. Ukázalo se totiž, že někteří z ruských paralympijských atletů se účastnili do státem financovaného dopingového programu. Výbor o zákazu rozhodl na základě zprávy Mc Larenu publikované před měsícem. Na rozdíl od Mezinárodního olympijského výboru však paralympijský výbor zakázal účast všem hendikepovaným atletům, píše britský deník The Times.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na včerejší demonstraci v Istanbulu před statisíci svých příznivců zopakoval svou výzvu k znovuzavedení trestu smrti v Turecku. Pokud by zavedení trestu smrti odhlasoval parlament, Erdogan by ho schválil. Od nezdařeného pokusu o státní převrat, k němuž v Turecku došlo před měsícem, turecká vláda povzbuzuje veřejnost k demonstracím proti převratu, napsal německý portál Deutsche Welle.

Zahraniční tisk: Erdogan vyčítá Západu, že mu při pokusu o puč nepřišel na pomoc Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

  Byznys ·

  Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

 2. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

 3. Írán zakázal aplikaci s hrou Pokémon GO

  Byznys ·

   Íránské úřady zakázaly aplikaci hry Pokémon GO umístěnou na mobilních telefonech. Zdůvodnily to blíže neupřesněnými bezpečnostními obavami. Jak uvedl server BBC, Írán…

 4. Amazon představil své první letadlo Prime Air

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon představil první ze 40 letadel, která budou pod značkou Prime Air tvořit jeho vlastní síť pro nákladní leteckou přepravu. Firma ch…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.