Zahraniční tisk: Erdogan chtěl provést čistku v opozici a v armádě ještě před pokusem o puč

Zahraniční média píší o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan měl v plánu uskutečnit čistku v opozičních silách a v armádě ještě před červencovým pokusem o státní převrat. Vyplývá to ze zprávy tajných služeb Evropské unie. Zpráva se domnívá, že převrat uskutečnili odpůrci tureckého prezidenta Erdogana a jeho vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje.

Při sebevražedném atentátu proti ozbrojeným provládním skupinám u města Gao na severu Mali dnes zemřely téměř čtyři desítky lidí. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI zprávu o útoku prostřednictvím auta s výbušninami potvrdil také vojenský zdroj OSN v Mali. Tento tábor byl zřízen teprve nedávno v rámci mírové dohody, kterou v červnu 2015 podepsala malijská vláda s povstaleckými skupinami, doplňuje francouzský deník Le Monde.

 

Irácké speciální jednotky dobyly východní části Mosulu, které se doposud nacházely pod nadvládou Islámského státu. Jak dále upozorňuje francouzský deník Le Figaro, irácká armáda dále pokračuje v boji proti Islámskému státu na severovýchodě města. Podle portálu Iraqu News však velitelství irácké armády oficiální osvobození východního Mosulu popírají s tím, že provládní irácké jednotky musí dobýt ještě několik čtvrtí, aby zís kaly pod kontrolu celou oblast východního Mosulu

.

Proti inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bude podle amerického deníku USA Today protestovat asi 1 milion lidí v 50 amerických státech a ve 32 světových zemích. Například v samotném hlavním městě Washingtonu bylo o tomto víkendu povoleno 25 akcí. Nejdůležitější z nich však bude pochod žen, jehož by se mělo zúčastnit 200 tisíc lidí, kteří se zajímají o ženská práva včetně potratu nebo dostupné zdravotní péče.

 

Britský deník The Times píše, že ze zprávy tajných služeb Evropské unie vyplynulo, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan měl v plánu uskutečnit čistku v opozičních silách a v armádě ještě před červencovým pokusem o státní převrat. Zpráva je v rozporu s tvrzením tureckého prezidenta, že tureckou vládu chtěl svrhnout Fethullah Güllen, duchovní žijící v americkém exilu. Zpráva se domnívá, že převrat uskutečnili odpůrci tureckého prezidenta Erdogana a jeho vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

 

Ruský prezident Vladimir Putin včera popřel obvinění z vydírání nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho podpory při prezidentské kampani v roce 2016. Putin řekl, že se s Trumpem osobně nikdy nesetkal a neměl žádný důvod mu pomáhat ani ho kritizovat. Ruský prezident reagoval na nepodložená tvrzení, že Kreml shromáždil proti Trumpovi kompromitující materiály, které se vynořily minulý týden a byly zveřejněny portálem BuzzFeed News, napsal americký portál International Business Times.

 

Estonsko a Litva podepsaly dohodu se Spojenými státy, která upravuje postavení a rozmístění amerických vojáků, jejich rodin i vojenské techniky na území těchto dvou pobaltských států. Ruský portál Russia Today píše, že dohoda kromě poskytnutí právního rámce také umožní širokou škálu obranných aktivit mezi zeměmi. V Litvě dohoda vstoupí v platnost až po ratifikaci parlamentem. Estonsko a Litva se podepsáním dohody zařadí po bok Lotyšska, které podobnou dohodu se Spojenými státy podepsalo minulý týden.

 

Americká zpravodajská služba CIA zveřejnila téměř 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly doposud přístupné pouze ze 4 počítačů národním archivu v Marylandu. V online knihovně je zároveň řada materiálů, které se týkají Československa. Záznamy pocházejí z období od vzniku CIA v roce 1947 a sahají až do 90. let. Například zpráva z roku 1947 informuje o stavu tankového arzenálu v bývalém Československu a píše se v ní o zprávách z Košic, které naznačují, že československá armáda vlastní, a to jen na krátký čas, polní atomové dělo, dodává slovenský deník Pravda.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Erdogan chtěl provést čistku v opozici a v armádě ještě před pokusem o puč Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

  2. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.