Zahraniční tisk: EK chce zavést hraniční stráž; Britové stále více podporují vystoupení z EU

Zahraniční média píší 15. prosince o tom, že Evropská komise chce v reakci na migrační krizi zavést hlídky na evropských hranicích. Tento krok se podle některých médií stejně jako systém přerozdělování migrantů podle kvót setká s nelibostí některých států EU. Světový tisk si také všímá, že Britové čím dál více podporují vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Výsledky průzkumu veřejného mínění ukazují, že s krokem souhlasí už přes 40 procent obyvatel.

Dva výzkumy veřejného mínění ve Velké Británii ukázaly, že Britové čím dál více podporují vystoupení Velké Británie z Evropské unie, píše deník The Guardian. Podle výsledků anket souhlasí s takzvaným Brexitem přes 40 procent Britů. Deník The Times míní, že se britskému premiérovi Cameronovi, který usiluje o zachování členství Velké Británie v osmadvacítce, nepodařilo dodat veřejnosti smysluplné argumenty pro členství, což zároveň ohrožuje jeho vůdčí pozici.

 

Francouzský deník Les Echos píše, že Evropská komise chce v reakci na migrační krizi zavést hlídky na evropských hranicích. Podle deníku však některé členské země Evropské unie s tímto opatřením nebudou souhlasit, protože by mohlo představovat omezení jejich suverenity ve jménu zachování schengenského prostoru. Evropská komise už neuspěla s návrhem na přerozdělování běženců do jednotlivých zemí pomocí kvót. O vytvoření pohraniční stráže Evropy dnes bude hlasovat Evropský parlament.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry se v Moskvě setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a s prezidentem Vladimirem Putinem. Politici jednali zejména o postupu při řešení občanské války v Sýrii a o boji proti terorismu. Podle španělského deníku El Mundo se však Rusko a Spojené státy zatím neshodly na budoucí roli dosavadního syrského prezidenta Bašára Asada ani na tom, které bojující skupiny jsou radikální a které mohou být přizvány k jednacímu stolu.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro dnes na svou funkci ve vedení francouzské republikánské strany Unie pro lidové hnutí rezignovala Nathalie Kosciusková-Morizetová. Politička jako důvod uvedla nesouhlas s politikou svého stranického kolegy Nicolase Sarkozyho. Ve funkci místopředsedkyně strany Kosciuskovou-Morizetovou nahradí Laurent Wauquiez.

 

Saúdská Arábie oznámila vytvoření protiteroristické koalice 34 především muslimských zemí, informuje americká zpravodajská stanice CNN. Podle ministra obrany Saúdské Arábie Mohameda bin Salmana mohou být země s převahou islámu partnerem v boji proti tomuto problému, který je třeba řešit v mnoha arabských zemích. Společné operační centrum koalice bude v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu.

 

Devět měsíců trvající konflikt v Jemenu přerušilo příměří, oznámila dnes arabská vojenská koalice, která v zemi působí pod velením Saúdské Arábie. Zprávu přinesl francouzský deník Le Figaro s tím, že klid zbraní má trvat nejméně jeden týden.

 

Francouzský učitel, který tvrdil, že byl ve třídě napaden islámským útočníkem, včera večer přiznal, že si celý příběh vymyslel, všímá si britský deník The Times. Zpráva však ve Francii vyvolala paniku. Učitelé vyjádřili obavy o svou bezpečnost a francouzská vláda se zavázala posílit bezpečnostní opatření ve školách. Událost už začala vyšetřovat policie. Francouzská ministryně školství Najat Vallaudová-Belkacemová tento čin považuje za velmi závažný.

 

Užívání antidepresiv v těhotenství je spojeno se zvýšeným rizikem autismu dítěte. Výsledky vědecké studie, která k tomuto závěru dospěla, zveřejňuje americký deník USA Today. U dětí žen, které užívaly léky proti depresi v posledních šesti měsících těhotenství, byla pravděpodobnost vzniku autismu o 87 procent vyšší, než u dětí žen, které antidepresiva neužívaly. U dětí žen, které léky užívaly v prvním trimestru, vědci zvýšené riziko autismu nezjistili.

Zahraniční tisk: EK chce zavést hraniční stráž; Britové stále více podporují vystoupení z EU Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.