Zahraniční tisk: Řecko se více kloní k Rusku; Irák hlásí průlomové vítězství nad IS

Světová média se 2. dubna věnují Řecku a jeho sílící spoluprací s Ruskem. Řečtí ministři v Rusku jednali o napojení na turecký plynovod a příští týden Moskvu navštíví sám premiér Alexis Tsipras. Zahraniční média také píší o dobytí města Tikrít iráckou vládou na severozápadě země. Bitvu označila za průlomové vítězství nad džihádisty z Islámského státu (IS).

Řecký premiér se obrací s žádostí o pomoc na Rusy a Číňany, a zahrává si tak s ohněm, píše britský deník Daily Telegraph. Když řecký premiér Alexis Tsipras tento týden v aténském parlamentu prohlásil, že sice hledá čestný kompromis, ale Evropská unie od něj nemá čekat bezpodmínečný souhlas, hrál podle Daily Telegraph zase vabank. Mnohem závažnější ale podle listu byla jeho nabídka, že Řecko spojí dva pravoslavné národy a stane se strategickým mostem Ruska do Evropy tím, že bude nadále na evropské platformě blokovat protiruské sankce. Řečtí ministři už v Rusku jednali o napojení na turecký plynovod a připravili tak půdu pro návštěvu svého premiéra v Moskvě příští týden. Stejným způsobem ale překračuje pravidla evropského klubu také řecký vicepremiér, píše Daily Telegraph. Ten vyjednává s Číňany prodej obchodních práv na řecké přístavy jako je například největší Pireus.

Irácká vláda oznámila úplné dobytí města Tikrít na severozápadě země. Bitvu označila za průlomové vítězství nad džihádisty z Islámského státu. Podle ministra obrany Ubajdího irácká armáda završila měsíční ofenzívu v provincii Salahadín a zatím největší úspěch v boji proti Islámskému státu hodlá zopakovat také v Anbaru a Ninive, které islamisté stále okupují, upozorňuje dnešní vydání slovenského deníku Pravda.

Nejméně 54 zahynulo při havárii ruské rybářské lodi v Tichém oceánu nedaleko Kamčatky. Patnáct dalších osob se stále pohřešuje. Koordinační velitel námořní záchranné služby informoval agenturu Reuters o potopení nákladní lodi s mrazicím zařízením pro čerstvé úlovky. Více než šedesát osob bylo po nehodě zachráněno. 

Vítěz nigerijských voleb Muhammadu Buhari hodlá bojovat proti teroristům z Boko Haram i proti korupci, informuje americký deník New York Times o včerejším Buhariho projevu v Abudži. Bývalému generálovi se podle deníku podařilo převzít moc bez násilí a cestou demokratických voleb, což v Africe stále není samozřejmostí. Vytyčením dvou hlavních cílů podle pozorovatelů určil Buhari agendu svojí administrativy na příštích nejméně několik měsíců.

Americký Newsweek dává prostor ukrajinské rozvědce SBU, podle které postoupila ruská válka proti Ukrajině do druhé fáze. Novináři mluvili s účastníky pochodu, který v Kyjevě připomínal výročí odstoupení prezidenta Janukovyče. Koncem února na něm při pumovém útoku zahynuli čtyři lidé, včetně dvou mladistvých. Pracovníci ukrajinské policie na konkrétních zatčených útočnících pak ukazují, že byli naverbování a pravděpodobně i vyzbrojeni ruskou tajnou policií.


Jen za uplynulý měsíc zemřelo v zadržovací vazbě v Rusku jednadvacet lidí, konstatuje list The Moscow Times, který vychází ze zpráv agentury Mediazone dohlížející na lidská práva. Podle jejích údajů tito lidé většinou spáchali sebevraždu nebo prodělali srdeční příhodu. V nejméně dvou případech však šlo o oběti policejního násilí. Jako příklad uvádí agentura vyšetřování dvou policistů, kteří si vynucovali na zadržené ženě přiznání pomocí elektrických šoků. Během  výslechu jí nasadili na hlavu igelitovou tašku a třicetkrát ji zasáhli elektrickým proudem, aby ji přinutili přiznat se ke krádeži.

 

Čím dál více mladých Dánů se ocitá v registru dlužníků. Podle deníku Copenhagen Post je ve čtvrtině dánských okresů zadluženo až deset procent obyvatel ve věku od osmnácti do třiceti let. Častokrát se jedná o bývalé studenty se studentskou půjčkou, kteří si mohli v bance vybrat kontokorent a rozhodli se cestovat po světě, uvádí dánský analytik. V některých oblastech je zadlužený dokonce každý pátý mladý člověk. Odborníci vysvětlují, že se zpravidla jedná o mladé lidi, jejichž rodiče nevěnovali pozornost prvním signálům finančních nesnází.

 

Zbývající členové hudební skupiny Beatles a také Yoko Ono vyjádřili soustrast synovi Johna Lennona Julianovi, kterému zemřela matka. První Lenonova manželka Cyntie, kterou do roku 1968 manažeři legendární skupiny utajovali před fanynkami, zemřela na rakovinu ve svém letním bytě na španělské Mallorce. Bylo jí 75 let.

 

Celosvětový vývoz skotské whisky klesl meziročně o sedm procent, což je podle deníku Wall Street Journal největší propad od roku 1998. Důvodem je to, že ve Spojených státech přecházejí lidé ze skotské na domácí bourbon a další druhy whisky.

 

Při zkoumání středověkých rukopisů objevili britští historici skryté kresby, o kterých dosud nikdo nevěděl. V rukopisu takzvané Černé knihy Carmarthenu ze 13. století, která ve velštině poprvé zmiňuje krále Artuše a kouzelníka Merlina, objevili pomocí ultrafialového záření obličejové portréty zatím neznámých osob. Středověké verše sepisované pravděpodobně jedním mnichem jsou ve Walesu poměrně známé, nikdo však zatím nezkoumal samotnou knihu jako celek, dodává britský Independent.

 

Zahraniční tisk: Řecko se více kloní k Rusku; Irák hlásí průlomové vítězství nad IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.