Zahraniční tisk: Řecko prohlubuje politickou krizi; 70 % uprchlíků se dostane z Calais do Británie

Světová média dne 21. srpna píší o tom, že demise řeckého premiéra Alexise Tsiprase prohlubuje politickou nestabilitu v zemi. Řecko si totiž nemůže dovolit další měsíc nejistoty. Média dále informují o uprchlících, kteří se dostávají z francouzského přístavu Calais do Velké Británie. Podle některých odhadů se jich do vysněné země dostane až 70 procent. Daňoví poplatníci Velké Británie si přitom stěžují na britsko-francouzskou spolupráci, která má zaručit repatriaci uprchlíků do země původu. 

Řecká opozice se pokusí sestavit menšinovou vládu, poté co premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek podal demisi a inicioval předčasné parlamentní volby. Ty by se mohly konat koncem září. Důvodem je to, že třetina poslanců jeho strany Syriza nesouhlasí s podmínkami balíčku dalších miliardových půjček a vyčítá svému předsedovi, že nedodržel předvolební sliby. Přestože by jednačtyřicetiletý premiér mohl být podle průzkumů veřejného mínění znovu potvrzen ve funkci, jeho krok znamená podle deníku The Independent pro zemi jen další politickou nestabilitu. Také britský deník Daily Telegraph upozorňuje, že si Řecko nemůže dovolit další měsíc nejistoty. Zahraniční věřitelé z Mezinárodního měnového fondu by kvůli tomu dokonce mohli odmítnout účast na zatím posledním kole finanční pomoci Řecku.
 
Stále populárnější trasa běženců do Evropské unie vede přes Balkánský poloostrov.Internetový portál Deutsche Welle tentokrát sleduje její část v Makedonii. Místní úřady podle serveru naprosto rezignovaly na hlídání hranice s Řeckem. Nejenže makedonský stát ignoruje potřeby procházejících migrantů, svým postojem je navíc ponouká k průchodu do Srbska. Odpadky po migrantech v menších městech jako Gevgelija uklízí zaměstnanci Červeného kříže nebo Humanitární pracovníci OSN, angažovanost Evropské unie v problému je podle zpovídaných aktivistů minimální.
 
Britsko-francouzská spolupráce při řešení přistěhovalecké krize ve francouzském přístavu Calais znamená pro daňové poplatníky ve Velké Británii, že se budou finančně podílet na repatriaci uprchlíků do země původu. Vyplývá to z dohody, kterou podepsala britská ministryně vnitra se svým francouzským protějškem. Jak podotýká londýnský deník The Times, mnoha Britům se sice nelíbí, že by měli pomáhat s problémem na francouzské straně, podle některých odhadů se nicméně až sedmdesáti procentům migrantů, kteří se dostanou do francouzského přístavu, podaří přejít do Anglie.
 
V šesté mobilizační vlně, která na Ukrajině skončila tento týden, ignorovalo povolávací rozkaz přes 26 tisíc branců. Branné povinnosti se ukrajinští muži vyhýbají zfalšovanými lékařskými zprávami, opuštěním bydliště i samopoškozováním, píše slovenský deník Pravda. A to i přesto, že za podobné jednání jim hrozí až pět let vězení. Mobilizační plán se tak ukrajinské armádě podle deníku povedlo naplnit pouze na šedesát procent. Soud v Kyjevě už obvinil tři brance a proti stovkám dalších se podle ukrajinského internetového portálu Korrespondent.net vedou občanskoprávní spory.
 
Čínský velvyslanec v Soulu si pozval zástupce KLDR i Jižní Koreje a vyzval je ke zdrženlivosti a umírněnému řešení pohraničního incidentu. Při něm došlo ke střelbě a severokorejský vůdce Kim Čong Un reagoval vyhlášením zvýšené bojové pohotovosti.  Jak podotýká britský deník Daily Telegraph, teprve dnes ráno poslal generální tajemník komunistické strany Severní Koreje telegram nabízející pokojné urovnání incidentu. Jádrem problému se zdají být hlasité tlampače na hranicích, kterými Jižní Korea vysílá svou propagandu na Sever. Vojenské jednotky kvůli tomu ve čtvrtek opětovaly dělostřeleckou palbu.
 
K výbuchu auta, při kterém bylo v Káhiře zraněno na třicet policistů, se přihlásila egyptská odnož Islámského státu, píše britský deník The Guardian. Odnož Islámského státu ze Sinajského poloostrova je podle deníku zodpovědná už za několik podobných atentátů na území Egypta.
 
Obyvatelé Říma, kteří jsou znechuceni korupčními skandály italských politiků spolupracujících s mafií, mají další důvod ke stížnostem. Stal se jím okázalý pohřeb hlavy klanu Casamoniců, při kterém metropolí projížděl pozlacený kočár, na průvod se sypaly okvětní lístky z helikoptéry a baziliku Svatého Petra nebo Koloseum zdobila hesla o dobytí ráje. Rodina zesnulého pětašedesátiletého Vittoria Casamonicy byla přitom několikrát vyšetřována kvůli žalobám z vydírání. Když nechala při pohřbu hrát v ulicích ústřední melodii z filmu Kmotr, primátor Říma Ignazio Marino se podivil, jak je možné, že jsou pohřební průvo zneužívány pro popularizaci organizovaného zločinu, píše list The Guardian.
Zahraniční tisk: Řecko prohlubuje politickou krizi; 70 % uprchlíků se dostane z Calais do Británie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.