Zahraniční tisk: Řecko musí předložit reformy; Italská armáda je připravena zasáhnout v Libyi

Světová média 20. března informují o tom, že evropští lídři požadují po Řecku předložení plánu reforem. V opačném případě ukončí prodlužování splatnosti dluhu. Dále se zmiňují o italské armádě, která je podle jejího náčelníka generálního štábu v případě nutnosti připravena zasáhnout v Libyi. 

Evropští lídři požadují po Řecku, aby předložilo plán reforem. V opačném případě hrozí ukončením prodlužování splatnosti dluhu, píše deník The Guardian. Do ranních hodin jednala v Bruselu Evropská rada, která se převážně zabývala právě řeckým státním dluhem. Německá kancléřka Angela Merkelová dala řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi jasně najevo, že bez slibovaných reforem už Řecko nemůže žádnou nouzovou finanční pomoc od Evropské unie očekávat. Ostatní evropští lídři chtěli debatovat i o Ukrajině a Libyi, ale Tsipras si vyžádal zvláštní jednání s Merkelovou a prezidentem Evropské banky Draghim, které trvalo více než tři hodiny. Deník Wall Street Journal upozorňuje, že sympatie k řecké levici v Evropské měnové unii vyprchaly, summity už jsou rozdělené v poměru 18 hlasů proti jednomu a vystoupení Řecka z eurozóny je stále aktuálnějším tématem.

Zatímco libyjské vládní jednotky bombardovaly civilní letiště v Tripolisu, které ovládají povstalci, nový náčelník italského generálního štábu ujistil vládu v Římě, že italská armáda je připravená v případě nutnosti v Libyi zasáhnout.  Čtyřhvězdičkový generál Danilo Errico upozorňuje na připravenost italských jednotek v době, kdy vláda pokračuje se snižováním armádního rozpočtu, podotýká italský deník Corriere della Sera.

Čína a Japonsko zahájily první společné bezpečnostní jednání po čtyřech letech. Ministři zahraničí a obrany obou zemí jednají v Tokiu o možnostech spolupráce, které by zajistily mír v regionu. Vztahy mezi odvěkými rivaly se začaly zlepšovat loni, kdy oba státy probíraly systémy vzájemného informování pro případy přírodních katastrof a námořních nehod. Územní i historické spory podle listu China Daily nyní ustupují do pozadí.

Spojené státy americké varují svého tradičního spojence Izrael, že přehodnotí jeho další podporu v Radě bezpečnosti OSN. Když izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizoval Obamovu vládu za jednání s Íránem a do voleb šel s tím, že vznik Palestinského státu už nepodporuje, ztratila jeho administrativa tradiční sympatie ze strany USA. Podle londýnského deníku The Times ale není jasné, zda americký signál znamená, že Spojené státy přestanou v Radě bezpečnosti vetovat rezoluce proti Izraeli nebo rovnou podpoří rezoluce pro vznik Palestiny.

Když džihádisté z Islámského státu ničí starověké vzácné exponáty v iráckých muzeích, nejde jen o středověký nihilismus, píše německý týdeník Der Spiegel . Islámští radikálové totiž rozbíjením hlav sochám sledují stejný záměr, jaký mají, když usekávají hlavy zajatým novinářům a humanitárním pracovníkům ze Západu. Chtějí vtáhnout západní civilizaci do války, které říkají poslední bitva. Nemusejí tedy při drancování a ničení jednat tak iracionálně, jak si myslíme. Záběry devastování pokladů minulosti se dostanou do televize s větší pravděpodobností než krvavé popravy. Podle akademika citovaného v článku mohou mimo jiné také připomenout, že v iráckém Babyloně se k památkám chovali bezohledně i Spojenci při válce proti Saddámu Husajnovi.

Kromě jarní rovnodennosti dnes budeme také svědky zatmění Slunce, které bude podle slovenského deníku Pravda nejviditelněji procházet severním Atlantikem na jih od Islandu, přes Faerské ostrovy, Špicberky a Arktidu. Nejdelší dobu jej bude možné pozorovat v Norském moři východně od Islandu, kde Měsíc zakryje Slunce na 2 minuty a 47 sekund. Pás totality, ve kterém bude možné zatmění pozorovat úplné, bude v tomto místě pokrývat více než 460 kilometrů.

Někdejší stážistka z Bílého domu Monika Lewinská, která je známá díky milostnému poměru s americkým prezidentem Billem Clintonem z let 1995 až 1997, je zpátky, ale s vlastní agendou, píše deník New York Times. Jednačtyřicetiletá socioložka z London School of Economics začala znovu veřejně vystupovat a svoje přednášky věnuje boji proti kyberšikaně – tedy obtěžování lidí na internetu a sociálních sítích.

Prsten nalezený v devatenáctém století v hrobu vikingské ženy dokazuje, že skandinávští Vikingové přímo obchodovali s islámským světem, píše dánský deník Copenhagen Post. Nový rozbor nálezu pod elektronovým mikroskopem na Stockholmské Univerzitě potvrdil, že prsten není z ametystu, jak se původně myslelo, ale je vyroben z barevného skla, které bylo v té době velice exotické, a dováželo se z Egypta a Mezopotámie. Prsten z hrobu odkrytého na švédském ostrově Bjőrkő má na sobě vyrytý nápis Alláh v arabštině a pochází z hrobu ženy pohřbené v 9. století. Vikingové nicméně podle vědců obchodovali se  starověkou Asií už před třemi a půl tisíci lety.

Zahraniční tisk: Řecko musí předložit reformy; Italská armáda je připravena zasáhnout v Libyi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

 2. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.