Zahraniční tisk: Řecko je jeden den od bankovního kolapsu; Strašení Ruska semklo země NATO

Světová média dne 26. června píší o tom, že jednání o řecké dluhové krizi bude pokračovat o víkendu. Řecko je podle nich jeden den od bankovního kolapsu. Média dále informují o ruském nerespektování Mezinárodní dohody o jaderných zbraních. Strašení Ruska bylo podle Spojených států neúspěšné, protože naopak semklo členské země Severoatlantické aliance. 

Jednání o řešení řecké krize bude podle deníku Daily Telegraph pokračovat i o víkendu. Německá kancléřka Angela Merkelová i další politici ve čtvrtek při slavnostní večeři několikrát vyzvali řeckého premiéra Alexise Tsiprase, aby už se svými stížnostmi přestal. Tříhodinové jednání ministrů financí , které se nyní zaměřuje na řecké bankovnictví, podle deníku řešení pokračující krize nenašlo. Merklová ujistila evropské poslance, že se nenechá vydírat, a upozornila na to, že některá jednání s věřiteli vůbec nepokročila, naopak se dostala k už dříve dohodnutým tématům, což představuje návrat o několik kroků zpátky. Ministři financí eurozóny se k jednacímu stolu vrátí v sobotu a pokusí se dohodu dokončit do pondělka. Podle Merkelové budou pro vztahy s Řeckem i další kroky v eurozóně rozhodující právě sobotní schůzky. Podle londýnského deníku The Times se Řecko nachází jen jeden den od bankovního kolapsu.  

Rusko si zahrává s ohněm a Spojené státy se postarají o to, aby nerespektováním Mezinárodní dohody o jaderných zbraních Kreml nic nezískal. Podle agentury Reuters to prohlásil americký náměstek ministerstva obrany Robert Work jako odpověď na avizované porušování mezinárodní smlouvy, která všem signatářským zemím zakazuje vyzbrojovat jádrem rakety s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Strašení Kremlu podle Američanů neuspělo, protože naopak semklo členské země Severoatlantické aliance. 

 

Jen silná a moderně vyzbrojená armáda může Rusku zajistit klid podél hranice a odradit nepřátele od útoků, řekl ruský prezident Vladimir Putin. Na setkání s absolventy vojenské akademie prohlásil, že modernizovaná silná armáda zaručí Rusům suverenitu a územní jednotu. Přestože se Rusko nachází v recesi kvůli klesajícím cenám ropy, chce podle deníku Moscow Times do roku 2020 investovat do modernizace svých ozbrojených sil více než 400 miliard dolarů.  

Maďarská policie nasadila vrtulník a dvacet vozidel, aby potlačila vzpouru běženců zadržených u hranic se Srbskem, píše slovenský deník Pravda. Maďarská policie zadržela ve středu více než tisíc lidí z Afghánistánu, Pákistánu a Sýrie, kteří přešli ilegálně hranici. Všechny zadržené umístila do leteckého hangáru na jihu Čongrádské župy. Běženci se však včera vzbouřili a domáhali se propuštění na svobodu. Podle regionálních internetových serverů nyní policie uprchlíky rozváží po maďarských azylových centrech s volnou kapacitou. Mezi zadrženými je více než sto dětí.  

Italský premiér Matteo Renzi kritizoval svoje evropské partnery a kolegy za nedostatek solidarity a vůle k řešení uprchlické krize v Evropě. Při setkání v Bruselu řekl, že pokud Itálii a středomořským zemím s návalem uprchlíků ostatní nepomohou, nemohou si říkat Evropané. Itálie, Řecko a Malta dlouhodobě naléhají, aby jim s náporem uprchlíků pomohly i další členské státy Evropské unie. Podle internetového serveru Deutsche Welle už za letošní rok přešlo nebo se přeplavilo do Evropy sto tisíc běženců. Nejméně dva tisíce jich zahynuly ve Středozemním moři.  

Rumunské zločinecké gangy šokují britskou policii rizikem, které jsou ochotny podstoupit kvůli relativně malému zisku. Britská policie má například k dispozici videozáznamy, na kterých se v osmdesátikilometrové rychlosti na dálnici přiblíží auto zločinců zezadu ke kamionu a osádka vozu začne vykrádat náklad za jízdy. Dramaticky vyhlížející loupež gangu se středověkou hierarchií, jak rumunskou zločineckou organizaci popisuje pro list The Times britský policista, přitom nepřinese více než sto padesát liber.  

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová prohlásila, že sociální napětí, které pomáhá radikalizovat stoupence Islámského státu, je velmi podobné silám, které dohnaly mladého Američana Dylanna Roofa ke střelbě do lidí v černošském kostele v jihokarolínském Charlestonu. Vykořeněnost, sociální izolace a hlad po zásadních a silných postojích podle ní radikalizují mladé americké občany k extrémním názorům a řešením. V rozhovoru pro americký deník USA Today Lynchová řekla, že lidi jako Roof si najdou rasovou nesnášenlivost jako hnací motor svého života. Se stoupenci Islámského státu ve Spojených státech je to podle americké ministryně podobné.

Zahraniční tisk: Řecko je jeden den od bankovního kolapsu; Strašení Ruska semklo země NATO Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.