Zahraniční tisk: Řecko je důkazem, že EU je špatná myšlenka; NSA odposlouchává Merkelovou

Světová média konstatují, že koncept Evropské unie byl od začátku špatnou myšlenkou. Důkazem má být aktuální krize v Řecku. Zahraniční média také 9. července píší o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost NSA odposlouchávala telefonáty německé kancléřky Angely Merkelové. Odposlechy údajně trvají několik let.

Ruský deník Moscow Times si klade otázku, zda se Rusko může poučit z osudu Řecka. Představitelé Ruska tvrdí, že jejich země nebude trpět, a to bez ohledu na to, jak bude vyřešena krize v Řecku. Jestli je tato optimistická předpověď přesná nebo ne, vyjde najevo během krátké doby, ale už teď jsou zcela jasné dvě velmi důležité věci. Rusko vnímá řeckou krizi jako příležitost podílet se na řešení evropských záležitostí a zároveň jako způsob, jak upozadit nepříjemné diskuse ohledně Ukrajiny a Krymu, míní deník Moscow Times.

Řecko je připomínkou toho, že koncept Evropské unie byla špatná myšlenka už od samého začátku, míní americký deník The Washington Post. Řecko si bude i nadále žít nad své poměry a ostatní, zejména produktivnější Evropané to zaplatí. Levicové strany v ostatních jihoevropských zemích teď sledují, jestli se Řecku podaří proměnit svou slabinu v silnou stránku za použití argumentu, že pokud nepřijde záchrana, nastane kolaps, který se stane nakažlivým. Podle Washington Post se říká, že Evropská unie byla báječnou myšlenkou a že špatným nápadem bylo jen zavedení eura. Společná evropská měna byla opravdu špatným nápadem, míní americký deník, jenže se podle něj jednalo pouze o logický důsledek podstatně horšího nápadu, kterým byl právě koncept Evropské unie.

V Praze se šíří krátký vtip bez pointy: „Už jsi také vyhrál v Bratislavě?“, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Inspirací pro tento vtip je samozřejmě úspěch Andreje Babiše v soudním sporu se slovenským Ústavem paměti národa. Bylo to vítězství, které se očekávalo, takže se Andrej Babiš ani neobtěžoval do Bratislavy přijet. Ostatně, až na pár urputných Babišových odpůrců na sociálních sítích se nad výsledkem bratislavského soudního sporu v České republice vlastně nikdo ani nepozastavil, všímá si deník SME. Jen několik komentátorů poznamenalo, že podle rozhodnutí bratislavského soudu pravděpodobně žádná Státní bezpečnost ani nikdy neexistovala. Podle deníku SME je to celé jen taková hra. Babiš tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval a že se to u soudu konečně prokázalo, a jeho odpůrci jsou si naopak jistí, že spolupracoval, protože to v 80. letech v podniku zahraničního obchodu ani jinak nešlo, uzavírá slovenský list.

Z informací zveřejněných neziskovou společností WikiLeaks vyplývá, že americká Národní agentura pro bezpečnost NSA odposlouchávala telefonáty německé kancléřky Angely Merkelové, a to po dobu několika let, informuje britský deník The Guardian. Odposlechy se měly týkat i jejích nejbližších spolupracovníků a dále také členů týmů jejích předchůdců v úřadu německého kancléře. Zpráva, která byla zveřejněna včera, naznačuje, že se odposlechy uskutečňovaly podstatně delší dobu a v mnohem větším rozsahu, než se původně odhadovalo, píše britský list.

 

 

Zahraniční tisk: Řecko je důkazem, že EU je špatná myšlenka; NSA odposlouchává Merkelovou Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.