Zahraniční tisk: Řecká krize překročí evropské hranice; 10 let od teroristických útoků v Londýně

Světová média dne 7. července píší o tom, že silné obchodní vazby mezi Ruskem a Evropskou unií mohou zapříčinit to, že řecká dluhová krize překročí i evropské hranice. Média dále informují o desetiletém výročí po teroristickým útocích v Londýně, kdy se koordinované útoky odehrály v londýnských dopravních prostředcích. 

O konci iluzí v souvislosti se současnou situací v Řecku píše rakouský deník Der Standard.V evropských médiích se totiž nepíše téměř o ničem jiném než o osudu Řecka a eurozóny po nedělním řeckém referendu. Další důležitá témata, jako například migrační krize, íránský atomový program, terorismus na Blízkém východě či boje na východní Ukrajině zůstávají spekulacemi nad osudem Řecka zcela zastíněny, míní Der Standard.
 
Zatímco evropští vůdci se v úterý budou snažit najít odpověď na řecké „NE“, Rusko, které je třetím největším obchodním partnerem Evropské unie, vyčkává, co se bude dít, píše ve svém úterním vydání ruský deník Moscow Times. Výrazné řecké „NE“ v nedělním referendu dostalo Evropskou unii podle Moscow Times do existenciální krize a mezinárodní trhy se ocitly v chaosu. Vzhledem k silným obchodním vazbám mezi Ruskem a Evropskou unií je však možné očekávat, že řecká dluhová krize a její vliv překročí evropské hranice. Otázkou však je, jak a v jaké míře k tomu dojde, míní ruský list.
 
Evropští vůdci po oznámení výsledku nedělního řeckého referenda v pondělí zvažovali své další kroky, všímá si americký deník The Washington Post. Řekové se v referendu jasnou většinou jedenašedesáti procent hlasů rozhodli odmítnout podmínky mezinárodních věřitelů k poskytnutí další pomoci. Výrazné řecké „NE“ tak poskytlo tolik potřebnou podporu řeckým levicovým vůdcům, míní americký list.
 
Řecká tragédie se vždy odehrávala na dvou úrovních, a to finanční a politické, píše v úterý slovenský deník SME. Řecko nikdy nemělo šanci splatit svůj dluh ve výši téměř 320 miliard eur, a to zejména kvůli tvrdému německému záchrannému programu. Jenže politické důsledky odpuštění řeckého dluhu v Evropě zvítězily nad zdravým rozumem, konstatuje slovenský list.
 
Útoky příslušníků radikálního islamistického hnutí Boko Haram vůči civilistům v Nigérii nabraly v poslední době na intenzitě, všímá si americký deník New York Times. V neděli večer došlo k dalším dvěma smrtícím atentátům, během kterých zemřelo nejméně 44 osob. Počet obětí mezi civilisty tak za poslední týden přesáhl už 200. Po nedělních útocích uvedl mluvčí nigerijského prezidenta, že nigerijská vláda udělá všechno, co bude zapotřebí k vymýcení terorismu a extremismu na území Nigérie, a to v co nejkratší možné době, píše americký New York Times.
 
Londýn si v úterý připomene sérii koordinovaných sebevražedných teroristických útoků, které se před deseti lety odehrály v londýnských dopravních prostředcích během ranní dopravní špičky, píše britský deník The Guardian. Při útocích přišlo o život celkem 52 lidí a téměř 800 osob bylo zraněno. Památka obětí tohoto teroristického útoku bude na území Velké Británie uctěna minutou ticha dnes v 11:30 a slavnostní mší v katedrále svatého Pavla v Londýně, informuje britský list.
Zahraniční tisk: Řecká krize překročí evropské hranice; 10 let od teroristických útoků v Londýně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.