Zahraniční tisk: Dveře pro návrat Británie do EU zůstanou podle Macrona otevřené

Světová média dne 14. června informují o tom, že podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zůstanou Velké Británii otevřené dveře pro návrat do Evropské unie. Stane se tak přitom i během jednání o brexitu, která začínají příští týden. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že i během jednání o brexitu, která začínají příští týden, zůstanou Británii dveře pro návrat do EU otevřené. Řekl to v Elysejském paláci na společné tiskové konferenci s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ta na první zahraniční návštěvě po neúspěšných parlamentních volbách uvedla, že Londýn bude usilovat o rozchod, který bude oboustranně výhodný pro Británii i evropskou sedmadvacítku, dodává britský deník The Guardian.

 

Německý europoslanec Maw Weber, který je šéfem poslanecké skupiny blízké kancléřce Angele Merkelelové, prohlásil, že prodlužovat termín pro brexit by bylo mimořádně náročné. Konstatoval, že Brusel je k jednání připraven. Zároveň kritizoval nejasný přístup Londýna, který zatím nedokázal specifikovat, co si od brexitových jednání vlastně slibuje, všímá si portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle.

 

„Je mi líto, že navzdory našim opakovaným výzvám se Česká republika, Polsko a Maďarsko nerozhodly přistoupit k potřebné akci,“ prohlásil evropský komisař pro migraci Dimitris Avramapoulos ve štrasburském parlamentu EU. Kromě irského portálu Journal.ie zaznamenávají desítky médií, že Evropská komise zahajuje s Prahou, Varšavou a Budapeští řízení o porušení evropské legislativy kvůli tomu, že tyto země neplní solidární dohodu o přijímání migrantů podle stanovených kvót.

 

Článek v bezpečnostním magazínu The Foreign Policy uvádí, že stále více světových vlád používá ke svým cílům příslušníky podsvětí. Počítačový útok na asijské sítě z minulého týdne například provedla skupina Lazarus, známá z kyberútoku na firmu Sony nebo z milionové počítačové krádeže v bangladéšské bance. Gang pracuje pro režim Kim Čong-una v Severní Koreji, podobně jako Turecko využívá pašeráky heroinu k infiltrování Kurdů v zahraničí. Příspěvek se ale zaměřuje na Moskvu a vyjmenovává aktivity donbaských kriminálníků v občanské válce na Ukrajině. Jde o gangstery, kteří likvidují čečenské povstalce, finské podvodníky, kteří pro Rusy skupují reality okolo finských kasáren nebo estonské podsvětí, které řídí pašování cigaret do Ruska a občas unese nějakého v Moskvě nepohodlného Estonce. Článek připomíná, že také Spojené státy za 2. světové války spolupracovaly se sicilskou mafií před invazí na Sicílii.

 

Přestože se chalífát Islámského státu zvolna rozpadá, prvního chalífa Abú Bakra al Bagdádího nebude zřejmě možné dopadnout ještě roky. Agentuře Reuters si v tomto smyslu stěžují velitelé iráckých protiteroristických jednotek. Tvrdí, že vůdce hnutí komunikuje pouze prostřednictvím kurýrů a každých 72 hodin se civilními vozy paranoidně přesouvá mezi Irákem a Sýrií. Přestože americká armáda vyčlenila speciální jednotku na jeho likvidaci, dostatek informací o jeho lokaci potřebných k leteckému útoku nemají od letošního února.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Dveře pro návrat Británie do EU zůstanou podle Macrona otevřené Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

  2. BBC: Navalného opět zadržela policie

    Společnost ·

    V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.