Zahraniční tisk: Džungli odmítají opustit 2 tisíce migrantů; Mayová se snaží uklidnit Skotsko

Zahraniční média si všímají, že dva tisíce migrantů odmítají opustit tábor v Calais zvaný Džungle. Doufají totiž, že se jim podaří odejít do Velké Británie. Evakuace tábora zatím probíhá v klidu, komplikace se předpokládají koncem týdne. Světová média dále informují, že britská premiérka Theresa Mayová nabídne Skotsku přímý přístup do týmu vyjednávající podmínky brexitu.Mayová doufá, že tím zklidní nespokojenost skotské premiérky Nicoly Sturgeonové, která chce uspořádat další referendum o nezávislosti Skotska.

Do prezidentských voleb ve Spojených státech amerických zbývá jen o něco více než dva týdny a zdá se, že úspěch je na straně demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Ta se podle analýzy agentury AP, na kterou odkazuje americký deník USA Today, těší o 6 % vyšší podpoře než republikánský kandidát Donald Trump a již nyní by získala více než nejnižší potřebný počet hlasů. Je důležité si uvědomit, že celkové vítězství závisí na dílčích vítězstvích v jednotlivých státech USA.

 

Britská premiérka Theresa Mayová podle deníku The Times nabídne Skotsku přímý přístup do týmu vyjednávajícímu podmínky vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Mayová doufá, že tím zklidní nespokojenost skotské premiérky Nicoly Sturgeonové a dalších lídrů, kteří požadují právě účast v jednáních. Sturgeonová dokonce pohrozila, že v souvislosti s výsledkem referenda o brexitu uspořádá ve Skotsku druhé referendum o nezávislosti Skotska.

 

Severokorejská vláda v reakci na hrozbu posílení sankcí OSN kvůli jejím zářijovým testům jaderných zbraní obvinila Spojené státy ze iniciování sankcí a rezoluci, která se jimi zabývá, nazvala zločineckým dokumentem. Americký portál abcNEWS dále upřesňuje, že Rada bezpečnosti OSN sankce na Pchjongjang uvalila v roce 2006 v souvislosti s jeho jadernými testy a zkouškami raket. Minulý týden pak vyzvala své členy ke zdvojnásobení sankcí.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že dva tisíce migrantů odmítají opustit tábor v Calais zvaný Džungle a nadále doufají, že se jim podaří odejít do Velké Británie. Evakuace tábora, která začala dnes ráno, zatím podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazneuva probíhala v klidu. Problémy se předpokládají koncem týdne. V táboře žilo ve velmi špatných životních podmínkách 6 až 8 tisíc lidí. Zhruba 60 autobusů by mělo uprchlíky rozmístit po celém území Francie. Pravicoví politici nicméně požadují vyhoštění odmítnutých žadatelů za francouzské hranice.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI informuje o výsledcích druhého kola parlamentních voleb v Litvě, kde překvapivě vyhrála Unie rolníků a zelených. Ta získala v Parlamentu 54 křesel a vládnoucí sociální demokraty nechala daleko za sebou. Navzdory vítězství však nebude moci vládnout sama a bude muset vytvořit koalici. Unie má ve svém programu změnu zákoníku práce a vytvoření státního monopolu na distribuci alkoholu nebo snížení počtu ministerstev.

 

Nezávislá vyšetřovací komise ode dneška v Německu zkoumá sérii zjevných chyb saských bezpečnostních sil, které vedly k sebevraždě uvězněného syrského uprchlíka Džábira Bakra. Dvaadvacetiletý Bakr, podezřelý z plánování teroristického útoku, byl zatčen v Lipsku na základě udání tří syrských uprchlíků. Po dvou dnech však ve vězení spáchal sebevraždu. Bakrova rodina plánuje zažalovat saský justiční systém pro nedbalost, dodává německý portál Deutsche Welle. Výsledky šetření budou známy do konce tohoto roku.

 

Izraelské letectvo dnes podniklo nálet na pozice palestinských ozbrojenců v pásmu Gazy, píše slovenský deník Pravda. Mělo jít o reakci na palestinský pokus o raketové ostřelování osídlených oblastí na jihu Izraele. Pokus aktivoval sirény systému protivzdušné obrany. Palestinská raketa dopadla ještě na území pásma Gazy. Izraelské velení připisuje zodpovědnost za ostřelování jižní části Izraele Hamásu, který je v pásmu Gazy vládnoucím politickým subjektem.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Džungli odmítají opustit 2 tisíce migrantů; Mayová se snaží uklidnit Skotsko Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.