Zahraniční tisk: Duel Le Penové a Macrona byl nejméně sledovaným za poslední léta

Ve středu proběhla televizní debata mezi francouzskými kandidáty na prezidenta Marine Le Penovovou a Emmanuelem Macronem. Zahraniční média označila duel za nejhorší z období páté republiky. Počet diváků byl nejnižší než v prezidentských debatách předešlých dvou voleb.

Včerejší televizní debatu před druhým kolem francouzských prezidentských voleb, ve které proti sobě stáli Marine Le Penová a Emmanuel Macron, sledovalo více než 16,5 milionu Francouzů, všímá si francouzský týdeník Le Point. To je méně než v případě debaty mezi současným prezidentem Françoisem Hollandem a Nicolasem Sarcozym v roce 2012 (tehdy sledovalo 17,79 milionů diváků) nebo mezi Ségolène Royalovou a Nicolasem Sarkozym v roce 2007 (tehdy sledovalo 20,46 milionů diváků).

Týdeník dokonce debatu označil za nejhorší z období páté republiky, a to zejména kvůli násilnosti a nedostatku látky. Le Point spekuluje, co mohlo nízkou sledovanost způsobit. Vznesl například otázku, zda není důvodem, že vůbec poprvé o post prezidenta neusiluje žádný z kandidátů hlavní francouzské strany. Zmínil tak, že na stejný večer bylo naprogramováno semifinále Ligy mistrů mezi Monakem a turínským Juventus.

Le Point také připomněl rekordně nejsledovanější prezidentské duely z let 1981 a 1988, které přilákaly před televizory kolem 30 milionů lidí. 

________________________________________________________________

Zahraniční média dále píší:

Irácká armáda dnes na západě Mosulu otevřela novou frontu. Vojáci se snaží zablokovat džihádisty Islámského státu v úzkých uličkách starého města, kam se ukryli. Boje nejsou jednoduché, islamisté totiž využívají civilní obyvatele města jako živé štíty. Podle francouzského portálu France 24 bojuje irácká armáda podporovaná Spojenými státy v Mosulu proti Islámskému státu už od loňského října, tedy více než půl roku.

 

Manžel britské královny princ Filip dnes oznámil, že na podzim odejde do důchodu. Francouzský deník Le Figaro upřesňuje, že vévoda z Edinburghu v červnu oslaví 96. narozeniny. Podle vyjádření Buckinghamského paláce jedenadevadesátiletá královna Alžběta II. svého manžela plně podporuje a nadále bude vykonávat své závazky v plném rozsahu.

 

Evropská unie varovala Velkou Británii, že vystoupení z bloku bude nákladný a bolestný proces. Deník Financial Timesnedávno napsal, že Brexit může Británii vyjít na 100 miliard euro, což je více než podle dřívějších předpokladů. Členské země Unie totiž přispívají do společného rozpočtu, který se využívá na financování infrastruktury, sociálních, vědeckých programů či placení euroúředníků. Současný rozpočet zahrnuje období do roku 2020. Británie proto musí uhradit své zbývající závazky. Ta však takto vysokou částku zaplatit nemíní.

 

Vysoký libyjský vojenský důstojník a šéf konkurenční vlády podporované OSN uzavřeli předběžnou dohodu, díky které by v Libyi mohla skončit čtyři roky trvající občanská válka. Oba lídři se setkali poprvé po 16 měsících, avšak k jejich jednání nebylo vydáno žádné tiskové prohlášení. Obě strany nicméně britskému deníku The Times prozradily, že se dohodly na uspořádání prezidentských a parlamentních voleb už příští rok v březnu. Dohoda předpokládá také vytvoření tříčlenné vlády jednoty, ve které bude šéfem ozbrojených sil generál Chalífa Haftar.

 

Americké úřady vyšetřující drogového bosse Joaquína Guzmána nenalezly ani dolar z miliardového majetku, který se mu podařilo nashromáždit během téměř 30leté kariéry v čele jednoho z nejmocnějších zločineckých gangů na světě. Podle britského deníku The Guardian Guzmánovy peníze dosud nebyly nalezeny, protože nepoužíval finanční systém. Guzmán, kterému se podařilo navzdory maximálním bezpečnostním opatřením dvakrát uniknout z věznic, byl potřetí chycen v lednu 2016 a nyní čelí řadě žalob , zejména kvůli svým nezákonným příjmům.

 

Americký deník USA Today píše, že Portoriko vyhlásilo konkurz. Toto území Spojených států se potýká s astronomickými dluhy a rychlým úbytkem obyvatelstva. Nejistota dopadá zejména na budoucnost důchodců v Portoriku, americké důchodce vlastnící dluh ostrova a investory, kteří ho podporovali v příznivých dobách, či podniky s lukrativními smlouvami.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Duel Le Penové a Macrona byl nejméně sledovaným za poslední léta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

    Společnost ·

    Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

  2. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

    Byznys ·

    Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.