Zahraniční tisk: Dohoda Mayové se severoirskou DUP; Izrael zaútočil na pozici syrské armády

Světová média dne 26. června píší o tom, že britská předsedkyně vlády Theresa Mayová se domluvila se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) na vytvoření menšinové vlády ve Velké Británii. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že izraelská armáda v neděli opětovně zaútočila na pozice syrské armády. 

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) se dohodla s britskou premiérkou Theresou Mayovou a jejími konzervativci na vytvoření menšinové vlády ve Velké Británii, píše slovenský deník Pravda. Podle britského listu The Guardian Mayová v rámci dohody přislíbila Severnímu Irsku více než 1 miliardu liber. Tyto finance by měly být využity na nemocnice, školy a dopravní infrastrukturu v regionu.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI píše, že izraelská armáda v neděli opět zaútočila na pozice syrské armády. Jde o odvetu za syrské útoky, které zasáhly Golanskou výšinu a o druhý podobný incident za poslední dva dny. Syrská damašská vláda obviňuje Izrael z podpory povstalců v této části země. V nedělním tiskovém prohlášení varovala Izrael před tím, že bude v útocích pokračovat, a znovu potvrdila své odhodlání porazit rebely.

 

Britská vláda upustila od plánu na zmírnění protipožárních standardů v nově stavěných školách. Stalo se tak v reakci na požár výškové budovy Grenfell Tower, který si před dvěma týdny vyžádal nejméně 79 lidských životů. Původně totiž v nově projektovaných budovách škol měla být v rámci úsporných opatření zrušena protipožární sprchová zařízení, upozorňuje britský deník The Independent, který také připomíná, že po katastrofálním požáru bylo testováno opláštění obytných výškových budov. Bezpečnostními testy neprošlo 34 staveb.

 

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert v pondělí oznámil, že v rámci harmonizace s evropskou legislativou se chystá přepracovat zákon zakazující prostředky k hubení hmyzu na bázi neonikotinoidů, všímá si francouzský deník Le Figaro. Deník nicméně oponuje tím, že francouzská legislativa byla zpřísněna roku 2016. Tyto pesticidy představují 40 % světového trhu s insekticidy, využívají se ve velkém rozsahu od 90. let. V současnosti vědci poukazují na jejich negativní dopad na životní prostředí, zejména na včelstva, půdu či vodu.

 

Džidáhisté Islámského státu ve své poslední výspě, v historické části iráckého Mosulu, stále zadržují 50 až 150 tisíc lidí, upozorňuje španělský deník El País. Civilisté jim slouží jako živé štíty a brzdí proto postup iráckých vládních sil. Podle nevládních organizací islamisté ty, co se snaží uprchnout, střílí. Irácká vláda zahájila operace k osvobození Mosulu loni v říjnu. Předpokládala přitom, že potrvají tři až čtyři měsíce. Letos v lednu však irácké protiteroristické jednotky s podporou USA osvobodily pouze východ města. Poté musely dvakrát zastavit postup, aby se zabránilo civilním obětem.

 

Americký portál International Business Times varuje před šířením počítačových virů. To se týká zejména mobilních telefonů a operačního systému macOS společnosti Apple. Studie jistého výrobce bezpečnostního softwaru ukázala, že každou minutu dochází k stovkám nových kybernetických útoků. V prvním čtvrtletí se zvýšil počet útoků o více než 20 %. K tomuto zvýšení přispívá zejména špatná situace v Asii, kde se výskyt malwaru zasahujícího mobilní telefony zdvojnásobil.

 

Nejméně 11 horníků zemřelo v důsledku páteční exploze, kterou pravděpodobně způsobilo nahromadění metanu v dole ve střední Kolumbii. Jedna osoba byla zraněna a dva lidé museli být vyproštěni. Podle britského portálu The Epoch Times se v provincii Cundinamarca nachází mnoho ilegálních dolů, kde jsou nedostatečná bezpečnostní opatření a k podobným nehodám dochází velmi často. Tato andská země je pátým největším vývozcem uhlí na světě.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Dohoda Mayové se severoirskou DUP; Izrael zaútočil na pozici syrské armády Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

    Společnost ·

    Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.