Zahraniční tisk: Dohoda EU s Tureckem zvýší riziko teroristických útoků; další útok v Bagdádu

Světová média upozorňují na to, že dohoda Evropské unie s Tureckem o navracení uprchlíků zvýší riziko teroristických útoků. Teroristé a zločinecké skupiny totiž pravděpodobně využijí tureckých pasů a bezvízového styku, aby se dostali do Evropy. Zahraniční média si všímají dalších explozí v Bagdádu. Jedním z útočníků byla pravděpodobně žena.

Bagdádskou čtvrtí Shaab dnes otřásly dvě exploze a způsobily smrt 18 lidí. Jedním z útočníků byla pravděpodobně žena. K atentátu se podle francouzského deníku Le Figaro zatím nikdo nepřihlásil. Za sérií útoků v iráckém hlavním městě a okolí v posledním týdnu, při nichž zahynulo téměř sto lidí, nicméně stojí džihádistická organizace Islámský stát.

 

Ve Vídni dnes pokračují jednání mezinárodní podpůrné skupiny pro Sýrii za účasti zástupců zemí Blízkého východu a členů Bezpečnostní rady OSN. Cílem jednání, která vede americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov, je narovnání dohody o klidu zbraní z letošního února, ukončení nepřátelských akcí a urychlení dodávky humanitární pomoci do obležených oblastí. Dohodu však komplikují rozdílné názory zúčastněných zemí, míní britský deník The Guardian. Většina zúčastněných států usiluje o svržení syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Francouzské odbory zvyšují stávkovou pohotovost kvůli zákoníku práce, jehož reformu předloženou ministryní práce Myriam El Khomriovou senát nedávno přijal při prvním čtení. Stávky budou v různých vlnách probíhat dnes a ve čtvrtek po celém území Francie. Zúčastní se například zaměstnanci státních drah, letiště nebo pošty. Podle odborů zrušení schválené reformy zákoníku práce podporuje 70 % Francouzů. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI uvádí, že tento týden bude pro další protesty rozhodující.

 

Dvacítka asyrských křesťanů, kteří na Slovensko přišli vloni v prosinci, se vrátilo do Iráku. Důvodem je odlišnost kultur a stesk po domově, píše slovenský deník Pravda a dodává, že pokud se jeden člen rodiny rozhodne, že se chce vrátit, jde zpět celá rodina. Skupina 149 asyrských křesťanů na Slovensko přišla z oblasti u iráckého města Mosul, kterou obsadil Islámský stát a křesťany vyhnal. Po pobytu v záchytném zařízení byli běženci přestěhováni do Nitry a okolí. Jejich přijetí je dobrovolným příspěvkem Slovenska k řešení migrační krize.

 

Britské sestry se budou školit, aby mohly přebrat práci mladých doktorů a tím vyřešit dlouhodobý nedostatek lékařů. Zkušené sestry, které budou moci pacientům podávat léky a provádět vyšetření, získají stejné rozhodovací pravomoce jako mladí doktoři. Kvůli řešení problémů mladých doktorů v uplynulých dvou měsících stávkovaly desítky tisíc britských zaměstnanců, a to včetně oddělení pohotovosti. Pokud se jejich situace nevyřeší, hrozí další stávkou, varuje britský deník The Times.

 

Britský deník The Daily Telegraph upozorňuje, že podle zprávy Evropské unie dohoda s Tureckem o navracení uprchlíků zvýší riziko teroristických útoků. Teroristé a zločinecké skupiny totiž pravděpodobně využijí tureckých pasů, aby se dostali do Evropy. Bývalý ředitel britské tajné služby MI6 Richard Dearlove rozhodnutí o bezvízovém styku osmadvacítky s Tureckem označil za perverzní a přirovnal ho k „ukládání benzínu vedle ohně“. Pokud Turecko schválí protikorupční a protiteroristické reformy, 75 milionů tureckých občanů získá koncem června právo vstupu do schengenského prostoru na dobu až na 90 dní.

 

Starověké památky v čínských buddhistických jeskyních Mo-kao neboli Jeskyních tisíce Buddhů jsou ohrožovány turistickým ruchem. Podle amerického deníku The Washington Post starobylé poutní místo v srdci Hedvábné stezky na okraji pouště Gobi po staletí odolávalo povětrnostním vlivům, zemětřesením, povodním a písečným bouřím. Nedošlo újmě ani po nájezdech muslimů nebo ruských vojáků. Rozsáhlý komplex jeskynních staveb a křehké nástěnné malby však ohrožují turisté, jejichž přítomnost způsobuje změny teplot a vlhkosti v jeskyních. Turisté mimo jiné na svých tělech přinášejí škodlivé mikroorganismy. V roce 2015 komplex navštívilo více než 1,1 milionu především čínských turistů.

Zahraniční tisk: Dohoda EU s Tureckem zvýší riziko teroristických útoků; další útok v Bagdádu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.