Zahraniční tisk: Diplomatický ping-pong USA a Ruska; dvanáctiletý chtěl zaútočit v Německu

Diplomatický ping-pong mezi Spojenými státy a Ruskem. Tak nazvala zahraniční média situaci kolem vlivu Rusů na americké prezidentské volby. USA tvrdí, že se ruští hackeři poškodili demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Rusko nařčení odmítá a žádá důkazy. Světová média dále informují o dvanáctiletém chlapci, který plánoval bombový útok na vánočních trzích v Německu.

Ruský portál Russian Times tvrdí, že podle Velké Británie a Spojených států Rusko brzdí poskytování humanitární pomoci v severosyrském Aleppu. Moskva údajně dokonce na humanitární konvoje zaměřovala své vojenské útoky a odmítala spolupracovat. Rusko se naproti tomu podivuje, proč do Aleppa, jehož kritická situace je dlouhodobě známa, stále nepřichází podpora západních zemí. Ruskou spolupráci při vytlačování militantních skupin z Aleppa vyzdvihl také humanitární poradce OSN pro Sýrii.

 

Švýcarský deník Le Temps píše, že prorežimní syrské síly dnes pozastavily evakuaci tisíců civilních obyvatel i vojáků ze severosyrského Aleppa. Zdroje blízké syrskému prezidentu Bašáru Asadovi totiž tvrdí, že někteří ozbrojenci nedodrželi podmínky dohody a odvedli i rukojmí. Evakuace byla zahájena teprve ve čtvrtek. Ruský prezident Vladimir Putin včera řekl, že následující etapou při řešení krize bude zajištění příměří na celém území Sýrie.

 

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru publikovaným americkým deníkem The Washington Post řekl, že Spojené státy učiní odvetná opatření vůči Rusku za hackování informací během americké prezidentské kampaně. Obama zdůraznil, že v případě, že se jakákoli zahraniční vláda snaží ovlivnit americké volby, je třeba jednat. Zprávu o zasahování Ruska do amerických voleb, a to zejména na pomoc republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, přinesla média tento týden. Britský portál Epoch Times nicméně píše, že podle serveru WikiLeaks za únikem informací stál někdo z okruhu Demokratické strany.

 

Moskva, která americká obvinění z počítačového pirátství považuje za nedůstojná, požaduje, aby Spojené státy poskytly důkazy. Francouzský týdeník Le Point situaci označil za diplomatický ping-pong mezi Spojenými státy a Ruskem. Rusko mělo publikováním desetitisíců e-mailů poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Naproti tomu vítěz voleb Donald Trump se svým kladným vztahem k Rusku netají a dokonce uvažuje o obnovení diplomatických vztahů s ním.

 

Podle amerického deníku The New York Times stíhání ruských hackerů je ještě složitější než jejich vypátrání. Rusko totiž tvrdí, že stíháním hackerů Spojené státy porušují mezinárodní právo. Například ruský kyberzločinec Dmitrij Ukrajinskij byl zatčen loni v létě v nejmenovaném thajském letovisku a americké úřady se ho chystaly poslat k soudu v New Yorku. Rusko však požádalo Thajsko, aby ho do Spojených států nevydalo a byl souzen v Rusku. Američané jsou však přesvědčeni, že v takovém případě by k soudu vůbec nedošlo.

 

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová stanula tento týden před soudem kvůli skandálu s arbitráží Tapie proti Adidasu. Rozhodnutí soudu by mělo být zveřejněno v pondělí. Podle generálního prokurátora však chybné rozhodnutí, z něhož je Lagardeová obviněna, není trestnou nedbalostí. Otázkou je, zda šlo o pouhou nedbalost vedoucí ke zpronevěře veřejných prostředků nebo o „nešťastnou“ politickou volbu. Vina by měla být každopádně kolektivní, píše francouzský deník Le Figaro.

 

Dvanáctiletý chlapec plánoval bombový útok na vánočních trzích v Německu, všímá si belgický deník Le Soir zprávy německého magazínu Focus. Chlapec se zřejmě radikalizoval pod vlivem zatím neznámého člena teroristické organizace Islámský stát. K explozi nicméně 26. listopadu nedošlo, protože se mu bombu nepodařilo zapálit. Federální soud v Karlsruhe případ vyšetřuje jako „nebezpečný čin proti státu“.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Diplomatický ping-pong USA a Ruska; dvanáctiletý chtěl zaútočit v Německu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

  ·

  Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stou…

 2. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 3. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.